Falešných jahod přibývá, za 50 korun nemohou být české. Podívejte se, jak vypadá jejich kontrola

Klikněte pro vstup do fotogalerie.
Je krátce po desáté hodině a dvě inspektorky Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) vyrážejí na pražské Náměstí Republiky kontrolovat prodejce čerstvého ovoce. Jsou nenápadné, táhnou za sebou tašky na kolečkách a vypadají jako dvě turistky.
Prodavačce oznamují, že zahajují kontrolu. Vysvětlují jí, že jim má poskytnout maximální součinnost.
Žena je v šoku a volá o pomoc majiteli.
Na chvílí odbíhá, ale to kontrolorkám nevadí a zahajují inspekci. Budou sledovat, zda stánek splňuje hygienická kritéria (nedopalky či špína za pultem), zda má v pořádku všechny dokumenty, zda je správně označen, má správně označeno zboží a nakonec to, zda je ovoce vhodné ke konzumaci.
Foto: Jakub Plíhal
Iva Špačková Jakub Plíhal Iva Špačková, Jakub Plíhal
Aktualizováno 11. 6. 2017 14:39
Na tržiště zamířily čerstvé jahody. Řada z nich se vydává za české, ale není to pravda. Potravinářská inspekce hlásí, že počet falšování původu roste. Podívejte se, jak inspektoři kontrolují, zda je prodej v pořádku. Pro vstup do galerie klikněte na první snímek.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u federálního soudu vinu ve třech obviněních souvisejících s opiátovou krizí. Podnik zaplatí přes osm miliard dolarů (183,4 miliardy Kč) a musí ukončit činnost. Urovnání sporu je dosud největším úspěchem federální vlády dovést farmaceutickou společnost k odpovědnosti za závislost na opiátech, která prostupuje americkou společností. Kvůli předávkování opiáty ve Spojených státech od roku 2000 zemřelo přes 470 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy