Účet za rekordně suchý rok. Zelenina výrazně zdražuje, jablka jsou menší

Tereza Holanová Tereza Holanová
11. 2. 2016 12:32
Kvůli horkému létu se loni sklidilo o 17 procent méně zeleniny, na suché počasí doplatili hlavně pěstitelé zelí a brambor. Pokles nabídky přitom vede k růstu cen, například zelí zdražilo téměř o 80 procent. Ovoce se díky teplu urodilo více, ani sadaři ale nejsou spokojeni. Polovina jablek byla totiž menší, než jaká jsou spotřebitelé ochotni kupovat. Zemědělci tak musí jablka prodávat rakouským výrobcům džusů.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Jiří Koťátko/Economia

Praha - Zvykejte si na dražší zeleninu a možná i maso. Kvůli suchému létu se totiž loni sklidilo výrazně méně zeleniny nebo třeba kukuřice. U zelí, brambor či mrkve byly výrazně vyšší ceny patrné už na konci prosince.

Celkově se konzumní zeleniny loni sklidilo o 17 procent méně. Například úroda zelí klesla podle nově zveřejněných dat Českého statistického úřadu za rok 2015 o 24,8 procenta.

Někteří zemědělci na tom přitom byli ještě hůř. "Úroda nám klesla asi tak o 60 procent," uvádí Jiří Vícha, místopředseda představenstva ZDV Nošovice, které patří k největším českým producentům zelí.

"Hlávkové zelí jsme vůbec neprodávali, protože nebylo, a u kysaného zelí šly ceny nahoru zhruba o dvě koruny na kilo, to je takových 30 procent," říká. Cena krouhaného zelí se podle něj zvýšila zhruba o 80 procent.

Podle ČSÚ stála zelenina na konci roku 2015 o 12,7 procenta více než v prosinci 2014, z toho zelí v průměru zdražilo o 79,1 procenta na 15,4 koruny za kilo.

Špatná úroda se týká i dalších plodin. Brambor se meziročně sklidilo o 27,6 procenta méně, pórku o 45,5 procenta méně, rajčat o 34,7 procenta méně, celeru o 24,6 procenta méně a mrkve o 10 procent méně.

I tato zelenina kvůli nedostatečné nabídce zdražila - například brambory stály v prosinci meziročně o 51,8 procenta více, kilo se prodávalo za 15 korun. Mrkev zdražila o téměř 30 procent na 18,3 koruny za kilo a celer o 22 procent na 22,6 koruny za kilo.

"Dominantní příčinou bylo nepříznivé počasí," shrnuje agrární analytik Petr Havel. "Protože ale různé hospodářské plodiny dozrávají v různém období, někde se sucho téměř neprojevilo (například na úrodě ředkviček a kedluben - pozn. red.), v jiných komoditách ale mělo až decimující vliv," dodává Havel.

Neúroda má vliv i na cenu masa

Stejně tak loni výrazně klesla úroda kukuřice, té se meziročně sklidilo o 46,8 procenta méně. Na to mohou doplatit hlavně chovatelé skotu - z kukuřice se totiž vyrábí krmivo, které tak bude hůř dostupné. Nedostatek se podle zemědělců teprve projeví, protože na podzim chovatelé ještě využívali starší zásoby krmiv.

Pokud jim v dalších týdnech dojdou, tak se podle ředitele Českého svazu chovatelů masného skotu Kamila Maláta budou muset rozhodnout, zda se některých zvířat zbaví, nebo krmivo dokoupí za vyšší ceny. Obě řešení pak mohou vést ke zdražení hovězího masa.

O malá jablka není zájem

Ovoce se loni naopak urodilo o čtvrtinu více. Hrušek se meziročně sklidilo o 139,2 procenta více, stejně tak vzrostla úroda švestek (o 66,7 procenta), rybízu (o 57,7 procenta), broskví (o 48,8 procenta) a jablek (o 21,1 procenta).

Ani všichni sadaři ale nejsou za suché léto vděční.

Zvláště jablka jsou totiž kvůli horkému létu menší a velká část z nich nesplňuje "normy" týkající se velikosti. Ty určuje jednak Evropská komise, především však o malá jablka nemají zájem obchodní řetězce.

"V řadě případů mají vlastní a přísnější požadavky, protože lidé malá jablka jednoduše nechtějí. Nejžádanější jablko je to s příčným průměrem 7,5 až 8 centimetrů, to je taková ideální velikost," říká předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Jablka s průměrem od 6,5 centimetru se podle něj prodávají také, ale za nižší cenu. "Toto spotřebitel, například pro děti, ještě akceptuje," dodává.

Ostatní, nevyhovující jablka musí zemědělci prodat na zpracování. V takovém případě ovšem za ovoce utrží méně.

"U nás tento zpracovatelský průmysl příliš není, takže loni se z České republiky odvezlo zhruba 100 tisíc tun jablek především do Rakouska a Německa. Odtud se k nám pak zpátky dovážejí různé jablečné džusy, které se prodávají v supermarketech," popisuje Ludvík.

Standardně jde na zpracování okolo jedné třetiny jablek, loni to ale byla skoro polovina. Problém s velikostí měli podle Ludvíka i pěstitelé hrušek, višní a dalšího ovoce. "Ale největší problém byl určitě u jablek," zdůrazňuje.

Jídlo nezažilo revoluci už dlouho, my jsme ho začali znovu skládat a dávat do něj to, co chceme, říká zakladatel náhražky jídla Mana Jakub Krejčík. Jeho produkt je prý celý pouze z přírodních surovin. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Ve 2.čtvrtletí porušily zákon téměř čtyři pětiny kontrolovaných e-shopů

Téměř čtyři pětiny internetových obchodů, které v letošním druhém čtvrtletí zkontrolovala Česká obchodní inspekce (ČOI), porušily zákon. Pochybení se nejčastěji týkala práv spotřebitelů a především toho, že provozovatelé e-shopů neposkytli zákazníkům informace ohledně reklamace a mimosoudního řešení spotřebitelských sporů. Inspekce o tom v pondělí informovala v tiskové zprávě, kde současně připomněla, že vzhledem k epidemii nemoci covid-19 zájem o nákupy přes internet vzrostl. Za zjištěné nedostatky ČOI uložila firmám ve sledovaném období 452 pokut za 2,64 milionu korun.

"Výsledky kontrol potvrdily, že v oblasti internetového prodeje dochází stále k vysokému počtu porušování práv spotřebitelů," uvedl ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Velké technologické podniky letos rekordním tempem nakupují menší rivaly

Velké technologické společnosti letos rekordním tempem nakupují menší konkurenty. Informoval o tom britský ekonomický list Financial Times (FT). Technologické firmy podle údajů společnosti Refinitiv na převzetí svých potenciálních konkurentů v hodnotě méně než jedné miliardy dolarů od začátku roku vynaložily minimálně 264 miliard dolarů (5,7 bilionu Kč). To představuje dvojnásobek předchozího rekordu z roku 2000.

Od začátku letošního roku technologické společnosti podle FT podepsaly rekordních 9222 smluv o převzetí podniků v hodnotě méně než jedné miliardy dolarů u každého z nich. Vlna akvizic přichází v době, kdy se na velké technologické podniky soustředí čím dál větší pozornost ze strany regulátorů i politiků. Firmy jako Apple, Facebook, Google, Amazon a Microsoft se stávají terčem obvinění, že svými podnikatelskými praktikami omezují hospodářskou soutěž a poškozují spotřebitele, píše britský list.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
Další zprávy