České vepřové může zmizet z trhu, varují chovatelé. Krmiva je málo, ale zdražit nemohou

Tereza Holanová Tereza Holanová
15. 10. 2015 14:35
Kvůli suchu výrazně stoupla cena sena a kukuřice. Dražší krmivo pak zvedá i cenu hovězího masa. Vyšší náklady mají i chovatelé prasat, ti si ale zdražení nemohou dovolit. Naopak: Vepřového je teď v Česku nadbytek a hrozí, že české maso zmizí z trhu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Letošní suché léto poznají spotřebitelé nejen na ceně brambor nebo zelí, které oproti loňsku zdražily zhruba o polovinu. Roste také cena hovězího masa - hlavně kvůli nedostatku krmiva.

Naopak vepřové maso meziročně zlevňuje. Tuzemští chovatelé prasat si dnes postěžovali, že jsou v dlouhodobé krizi. A varují, že při podobně nízkých cenách zmizí české vepřové z trhu.

Kvůli suchu je málo krmiva

Za zdražování hovězího může hlavně nedostatek surovin na výrobu krmiva pro skot. Sklizeň kukuřice letos podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) klesla o 33 procent na 555 tisíc tun, stejně tak je letos méně sena. Nedostatečná nabídka pak táhne ceny nahoru.

"Například seno se prodává oproti loňsku za téměř dvojnásobné ceny," upozorňuje agrární analytik Petr Havel. Vyšší náklady na vykrmení krav pak postupně vedou ke zdražení hovězího.

Nedostatek krmiva potvrzují i přímo chovatelé. "Propad je poměrně výrazný v rozmezí 30 až 50 procent, v některých lokalitách to může být i více," uvádí ředitel Českého svazu chovatelů masného skotu Kamil Malát. Třeba cena kulatého balíku středně kvalitního sena se podle něj letos zvýšila z běžných 250 až 300 korun na 500 až 700 korun.

Z údajů Eurostatu vyplývá, že čerstvé hovězí v Česku meziročně zatím zdražilo o zhruba 2,1 procenta. "V celé EU je meziročně dražší o 4,5 procenta. Cena roste zejména v posledních třech měsících," dodává analytik společnosti Colosseum Boris Tomčiak. Cena hovězího masa na pultech obchodů by tedy podle něj mohla mírně stoupnout.

Přijdeme o české vepřové, varují chovatelé

Naopak ceny vepřového v Česku klesají. Jateční prasata podle Agrární komory zlevnila z loňských 44,4 na nynějších 38 korun za kilogram. "Maso se teď prodává pod cenou," říká šéf komory Miroslav Toman.

Podle chovatelů prasat za to může přebytek vepřového masa v celé Evropské unii. Za ním stojí například ruské embargo na dovoz evropského masa, které trvá od loňského roku. "EU tak ztratila odbyt na 800 tisíc tun ročně - to představuje trojnásobek produkce ČR," dodává Toman.

Přímo tuzemské exportéry vepřového sice ruské embargo nezasáhlo, na český  trh se ale kvůli tomu tlačí levné maso z ostatních zemí EU. Nejvíce vepřového se do Česka v červenci dováželo z Německa, Španělska, Polska a Belgie.

Chovatelé tak navzdory vyšším cenám krmiva nemohou maso zdražit, ačkoliv tato položka tvoří zhruba 65 procent nákladů na chov prasat. Nemohli by pak konkurovat zahraničním producentům. Podle ředitele Svazu chovatelů prasat v Čechách a na Moravě Jana Stibala zdražila letos krmiva i jinde v EU, další země však podle něj zřejmě dodávají vepřové do Česka pod náklady. Chov prasat totiž není dotován na unijní bázi, ale pouze z národních zdrojů. "Dumping se samozřejmě velmi těžce prokazuje, ale máme silné podezření, že se to děje," říká Stibal.

"Pokud se něco nestane, tak české vepřové skutečně zmizí," varuje předseda Svazu chovatelů prasat v Čechách a na Moravě Jindřich Macháček. Domácí chovatelé nyní pokrývají už asi jen polovinu české spotřeby.

Trh s hovězím masem podle Maláta z Českého svazu chovatelů masného skotu podobné problémy nemá, takže toto maso na rozdíl od vepřového zdražit může. "Hovězího je málo, i do Evropské unie je nutné jej dovážet. Unie tedy hovězím zaplavena rozhodně není," dodává Malát.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy