Tohle jsem nechtěl a navíc to přišlo pozdě. Češi vrací každý desátý nákup z e-shopu

Iva Špačková Iva Špačková
9. 4. 2019 12:37
Češi vrací v průměru každý desátý nákup, který pořídili na internetu. V období kolem Vánoc je to dokonce zhruba každý šestý výrobek. Vyplývá to ze statistik společnosti Shoptet, která slouží jako platforma pro on-line prodej pro více než 16 tisíc obchodníků v Česku. Většina vráceného zboží se přitom znovu dostane do prodeje.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: iStock

Češi vrací zboží objednané po internetu nejčastěji údajně proto, že jim obchodník zaslal špatný výrobek. Takto pošle zpátky balíček 23 procent nakupujících. Více než pětina lidí vrací zboží kvůli tomu, že zaslaný produkt neodpovídá očekávání, což může být způsobeno tím, že bylo na e-shopu zařazeno pod špatnou kategorii či mělo matoucí popis.

Necelá pětina lidí vrací zboží proto, že se cestou rozbilo a další lidé ho pošlou zpátky kvůli tomu, že přišlo později, než potřebovali, například při nákupu dárku k jubileu. Část lidí vrací balíček proto, že si nákup rozmyslela a malá část přiznává i to, že zboží krátkodobě využije (například kameru na dovolenou) a v rámci 14denní zákonné lhůty ho zase bez sankcí vrátí.

Ačkoliv v průměru vrací Češi během roku zhruba každý desátý nákup, u módy jsou mnohem vybíravější. S oblečením se vrací v průměru každý pátý nakoupený balíček, což je vůbec nejčastěji vracená kategorie zboží. Mohou za tím být například e-shopy typu Zoot, které jsou na principu nákupu většího množství oděvů a následném vrácení těch nevyhovujících, založené. Zároveň se pak u oblečení a obuvi předem velmi špatně odhaduje velikost.

Naopak nejméně vrací lidé elektroniku, kde to bývá v průměru během roku jen pět procent kupujících, tedy každý dvacátý.

Průměrná čísla však významně rostou v období kolem Vánoc. Oblečení v tu dobu vrací zhruba každý třetí zákazník a elektroniku každý desátý.

Velké objemy vraceného zboží přitom mohou negativně ovlivnit celkové hospodaření daného e-shopu. "Zkušenosti z trhu ukazují, že pokud vratky dosáhnou vyšších hodnot, mohou významně potrápit i velké společnosti. Například u elektra, kde je nižší marže, se to může negativně projevit už i u deseti procent vraceného zboží," říká Miroslav Uďan, ředitel Shoptetu, přes nějž v Česku a na Slovensku proteklo loni podle jeho slov 24 miliard korun a počet objednávek dosáhl téměř 67 milionů.

Podle něj přitom najít dobrý recept, jak snížit vratky na minimum, není lehké. Základem je však dobrý popis produktu a kvalitní fotografie nabízeného zboží doplněná o čitelné rozměry výrobku. Čím srozumitelněji má obchod zboží popsané a vizuálně hezky zpracované, tím méně zboží se mu bude vracet.

Když už obchodník musí zboží vracet, neměl by k tomu přistupovat jako k nepříjemné povinnosti, při níž se snaží zákazníka od vracení zboží odradit. Špatně zvládnutá reklamace mu totiž může nenávratně odehnat až polovinu zklamaných kupujících, zjistila loni výzkumná agentura Ipsos.

Měl by to vzít naopak jako výzvu, při níž se bude snažit zákazníkovou loajalitu prohloubit, což není nereálné. "Kupoval jsem specifickou 3D tiskárnu v malém českém e-shopu. Nebyla levná, a proto bylo velmi nepříjemné, když po chvíli přestala tisknout. Prodejce se mnou ale komunikoval velice dobře, reagoval promptně i o víkendu, a to několikrát, protože závada byla komplikovanější. Jeho jednání mě utvrdilo v tom, že to je seriózní obchod a mou důvěru v něj to zvýšilo," říká Jiří Jirkovec s tím, že hodlá na tomto e-shopu dále nakupovat více zboří i pro svůj IT byznys. 

Vrácené zboží se vrací do prodeje

A co se děje s vráceným zbožím? Dvě pětiny všech vratek se hned vrací do prodeje s označením "zboží rozbaleno". Další pětina se podle čísel použije při reklamaci. To v praxi znamená, že pokud daným výrobkům nic není, ale zákazník je vrátí, protože mu to zákon umožňuje, bývá toto zboží využíváno na výměnu jiného poškozeného zboží při reklamaci.

Další pětinu zboží nabídnou prodejci za zvýhodněnou cenu na aukčních serverech a desetina výrobků se vrací do prodeje po prodělané revizi jako nový produkt. "Zbývající desetinu zboží vráceného zákazníky se nepodařilo specifikovat, jak přesně skončí," dodává Uďan.

Kolik zboží Češi vrací tuzemským e-shopům 
Kategorie Celoroční průměr Vánoční období 
Oblečení 22 % 32 %
Obuv 11 % 16 %
Krása a zdraví 6 % 8 %
Elektronika 5 % 9 %
Hobby 8 % 12 %
Dům a zahrada 6 % 9 %
Průměr  11 % 16 %
Zdroj: Shoptet, data za rok 2018

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 6 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy