Také Kaufland jako poslední z řetězců začíná brát karty

Petr Kučera Petr Kučera, pek
3. 7. 2009 6:55
Od července už zaplatíte kartou ve všech velkých řetězcích
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Platebními kartami můžete od července platit také v Kauflandu. Byl posledním z velkých řetězců, který tento způsob placení dosud odmítal a posílal zákazníky pro hotovost k bankomatům. Novinku oznámila Česká spořitelna jako dodavatel platebních terminálů.

Už od května šlo platit v šesti prodejnách Kauflandu, vybraných do pilotního provozu - v Benešově, Klatovech, Kolíně, Kutné Hoře, Nymburce a Táboře.

"Bezhotovostní platby kartou v Česku rychle získávají na oblibě a obchodníci si to uvědomují. Dobře vědí, že v současnosti je možnost platby kartou nezbytností," říká Stanislav Šmolík, ředitel odboru akceptace platebních karet České spořitelny. "Přesto vidím na tuzemském trhu velký potenciál. Češi totiž stále nakupují kartou asi o polovinu méně často, než je běžné v zahraničí," dodává.

Ještě loni vysvětloval mluvčí Kauflandu Michael Šperl, že odmítání karet je v zájmu zákazníků. Výše poplatků pro vydavatele karet a provozovatele systémů by údajně vedly k nárůstu cen zboží. Obchodníci totiž platí "karetním společnostem" zhruba tři procenta z každé transakce.

Lidl, sesterský řetězec Kauflandu z německé skupiny Schwarz, přijímá karty od podzimu 2007 jako poslední z velkých diskontních sítí. Právě skupině Schwarz patří první místo v Česku co do výše tržeb, za loňský rok dosáhly 54,5 miliard korun (podle odhadů agentury Incoma Research a časopisu Moderní obchod).

Až do loňského podzimu odmítal placení kartami také velkoobchod pro podnikatele Makro Cash&Carry. Karty už začala akceptovat také více než polovina družstevních prodejen COOP.

Podle údajů Sdružení pro bankovní karty je v České republice vydáno téměř devět milionů platebních karet. Loni je lidé poprvé používali častěji právě pro platby u obchodníků než na výběry z bankomatů.

Přeměna Hypernov na Albert hypermarkety skončila.
Přeměna Hypernov na Albert hypermarkety skončila. | Foto: Ahold
Čtěte také:
Hypernovy končí, změnily se na Albert hypermarkety


Podívejte se, jak vypadal první supermarket v Česku:

 

Právě se děje

před 16 minutami

Rada: Při přípravě rozpočtu nebyly respektovány základní zásady

Kvalita přípravy státního rozpočtu byla letos významně narušena nerespektováním základních zásad, jako je úplnost a reálnost rozpočtové dokumentace. Důvodem je mimo jiné to, že s návrhem státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun současně Poslanecká sněmovna schválila významné úpravy daní. S nimi přitom návrh rozpočtu nepočítá. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou dnes zveřejnila Národní rozpočtová rada.

Ta zároveň zopakovala, že na základě dostupných dat bylo letní zvýšení schodku letošního rozpočtu na 500 miliard korun nadměrné. Ke konci listopadu skončil rozpočet ve schodku 341,5 miliardy korun.

Národní rozpočtová rada je nezávislý odborný orgán, jehož hlavním posláním je vyhodnocovat, zda stát a další veřejné instituce dodržují pravidla rozpočtové odpovědnosti daná zákonem. Radě nyní předsedá ekonomka Eva Zamrazilová.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Za vraždu novorozence v Karviné soud potvrdil matce 17 let vězení

Za vraždu novorozence v Karviné si jeho dvaatřicetiletá matka definitivně odpyká trest 17 let vězení. Rozhodl o tom ve středu olomoucký vrchní soud. Potvrdil tak rozsudek ostravského krajského soudu, proti kterému se žena odvolala. Tělíčko dítěte našel loni v červenci bezdomovec v kontejneru na odpadky. Těhotenství obžalovaná tajila, podle znalců dítě zabila krátce po jeho narození. Policie po zadržení ženy uvedla, že k dopadení pomohla DNA.

"Odvolání obžalované není důvodné. Není pochyb o tom, že to byla obžalovaná, kdo dítě porodil, a že její jednání vedlo k usmrcení dítěte. Dítě usmrtila po předchozím uvážení. Věděla, že je těhotná, nijak se na to nepřipravovala," uvedl soudce Vladimír Hendrych. Ženě hrozil trest v rozmezí 15 až 20 let, podle soudce je uložený trest přiměřený všem okolnostem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy