Také Kaufland jako poslední z řetězců začíná brát karty

Petr Kučera Petr Kučera, pek
3. 7. 2009 6:55
Od července už zaplatíte kartou ve všech velkých řetězcích
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Platebními kartami můžete od července platit také v Kauflandu. Byl posledním z velkých řetězců, který tento způsob placení dosud odmítal a posílal zákazníky pro hotovost k bankomatům. Novinku oznámila Česká spořitelna jako dodavatel platebních terminálů.

Už od května šlo platit v šesti prodejnách Kauflandu, vybraných do pilotního provozu - v Benešově, Klatovech, Kolíně, Kutné Hoře, Nymburce a Táboře.

"Bezhotovostní platby kartou v Česku rychle získávají na oblibě a obchodníci si to uvědomují. Dobře vědí, že v současnosti je možnost platby kartou nezbytností," říká Stanislav Šmolík, ředitel odboru akceptace platebních karet České spořitelny. "Přesto vidím na tuzemském trhu velký potenciál. Češi totiž stále nakupují kartou asi o polovinu méně často, než je běžné v zahraničí," dodává.

Ještě loni vysvětloval mluvčí Kauflandu Michael Šperl, že odmítání karet je v zájmu zákazníků. Výše poplatků pro vydavatele karet a provozovatele systémů by údajně vedly k nárůstu cen zboží. Obchodníci totiž platí "karetním společnostem" zhruba tři procenta z každé transakce.

Lidl, sesterský řetězec Kauflandu z německé skupiny Schwarz, přijímá karty od podzimu 2007 jako poslední z velkých diskontních sítí. Právě skupině Schwarz patří první místo v Česku co do výše tržeb, za loňský rok dosáhly 54,5 miliard korun (podle odhadů agentury Incoma Research a časopisu Moderní obchod).

Až do loňského podzimu odmítal placení kartami také velkoobchod pro podnikatele Makro Cash&Carry. Karty už začala akceptovat také více než polovina družstevních prodejen COOP.

Podle údajů Sdružení pro bankovní karty je v České republice vydáno téměř devět milionů platebních karet. Loni je lidé poprvé používali častěji právě pro platby u obchodníků než na výběry z bankomatů.

Přeměna Hypernov na Albert hypermarkety skončila.
Přeměna Hypernov na Albert hypermarkety skončila. | Foto: Ahold
Čtěte také:
Hypernovy končí, změnily se na Albert hypermarkety


Podívejte se, jak vypadal první supermarket v Česku:

 

Právě se děje

před 2 minutami

Na Maltě zadrželi muže, kterého podezírají ze zprostředkování vraždy novinářky

Maltská policie zadržela muže, kterého považuje za zprostředkovatele vraždy novinářky Daphne Caruanaové Galiziové. S odvoláním na své zdroje o tom v úterý informovala agentura Reuters. Podle listu Times of Malta zadržený nabídl policii spolupráci výměnou za prezidentskou milost. Novinářka, která psala o korupci ve vládních kruzích, zahynula při výbuchu bomby ve svém voze v říjnu 2017.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Izraelská armáda zneškodnila čtyři rakety vypálené ze Sýrie

Izraelská armáda v úterý zneškodnila čtyři rakety, které byly na izraelské území vypáleny ze Sýrie. Agentura AP oznámila, že kvůli raketovému útoku se rozezněly varovné sirény na Golanských výšinách. Syrská agentura SANA informovala o výbuchu, který byl slyšet poblíž damašského mezinárodního letiště. Bližší informace neposkytla.

Izrael v minulých měsících útočil na íránské cíle v Sýrii a minulý týden také izraelská raketa dopadla na dům jednoho z vůdce palestinské radikální organizace Islámský džihád v Damašku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy