Do prvního supermarketu v Česku jezdily zájezdy zvědavců. V Jihlavě stojí už 30 let

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
Aktualizováno 24. 11. 2022 0:00
Na otevření prvního supermarketu v Československu vzpomínají pamětníci jako na velkou událost. Řada zákazníků se do jihlavské Many chodila dívat jen ze zvědavosti, některé druhy potravin totiž znali jen z doslechu. Kvůli nákupům v Maně přijížděly i zájezdy. Supermarket na sídlišti Březinky stojí dodnes, loni oslavil 30. výročí. Podívejte se, jak to v něm tehdy vypadalo.
První supermarket v České republice - Mana v Jihlavě, rok 1991
První supermarket v České republice - Mana v Jihlavě, rok 1991 | Foto: Ahold
  • Supermarket Mana na největším jihlavském sídlišti Březinky přivítal první zákazníky 6. června 1991. Vznikl změnami interiéru samoobsluhy Vysočina. Manu otevřel nizozemský maloobchodní řetězec Ahold, dnešní provozovatel supermarketů a hypermarketů Albert.

Volba nizozemské firmy zřídit supermarket v Jihlavě byla podle tehdejšího poslance Tomáše Fejfara, jedné z vůdčích postav jihlavského Občanského fóra, dílem shody okolností.

"Jako člen parlamentního výboru pro obchod a cestovní ruch jsem se dostal do privatizační komise, která měla mimo jiné připravovat i prodej podniku Potraviny Brno. V privatizačním projektu jsem však narazil a upozornil na dost zásadní nesrovnalosti a tehdejší ministryně obchodu mi jako výraz jakéhosi díku vyšla vstříc a prosadila, že Ahold otevře první prodejnu právě u nás v Jihlavě," řekl před lety Jihlavskému deníku Fejfar.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy