Do prvního supermarketu v Česku jezdily zájezdy zvědavců. V Jihlavě stojí už 30 let

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
6. 6. 2021 6:54
Na otevření prvního supermarketu v Československu vzpomínají pamětníci jako na velkou událost. Řada zákazníků se do jihlavské Many chodila dívat jen ze zvědavosti, některé druhy potravin totiž znali jen z doslechu. Kvůli nákupům v Maně přijížděly i zájezdy. Supermarket na sídlišti Březinky stojí dodnes, letos slaví 30. výročí. Podívejte se, jak to v něm tehdy vypadalo.
První supermarket v České republice - Mana v Jihlavě, rok 1991
První supermarket v České republice - Mana v Jihlavě, rok 1991 | Foto: Ahold
  • Supermarket Mana na největším jihlavském sídlišti Březinky přivítal první zákazníky 6. června 1991. Vznikl změnami interiéru samoobsluhy Vysočina. Manu otevřel nizozemský maloobchodní řetězec Ahold, dnešní provozovatel supermarketů a hypermarketů Albert.

Volba nizozemské firmy zřídit supermarket v Jihlavě byla podle tehdejšího poslance Tomáše Fejfara, jedné z vůdčích postav jihlavského Občanského fóra, dílem shody okolností.

"Jako člen parlamentního výboru pro obchod a cestovní ruch jsem se dostal do privatizační komise, která měla mimo jiné připravovat i prodej podniku Potraviny Brno. V privatizačním projektu jsem však narazil a upozornil na dost zásadní nesrovnalosti a tehdejší ministryně obchodu mi jako výraz jakéhosi díku vyšla vstříc a prosadila, že Ahold otevře první prodejnu právě u nás v Jihlavě," řekl před lety Jihlavskému deníku Fejfar.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Festival v San Sebastiánu spojí ceny pro nejlepšího herce a herečku

Mezinárodní filmový festival ve španělském San Sebastiánu bude nově udělovat genderově neutrální ceny. Od letošního září samostatné sošky pro nejlepšího herce a herečku nahradí jedno ocenění, Stříbrná mušle pro nejlepší herecký výkon, píše agentura AP. K podobnému kroku se nedávno odhodlala přehlídka Berlinale, pořádaná v německé metropoli.

"Změna vychází z přesvědčení, že pohlaví jakožto společenský a politický konstrukt už nadále není kritériem, kterým bychom se chtěli řídit," vysvětluje ředitel akce José Luis Rebordinos. "Úkolem poroty bude jednoduše rozlišovat dobré od špatných hereckých výkonů," dodává.

Letošní 69. ročník festivalu se koná od 17. do 25. září.

Zdroj: AP
Další zprávy