Do prvního supermarketu v Česku jezdily zájezdy zvědavců. V Jihlavě stojí už 30 let

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
6. 6. 2021 6:54
Na otevření prvního supermarketu v Československu vzpomínají pamětníci jako na velkou událost. Řada zákazníků se do jihlavské Many chodila dívat jen ze zvědavosti, některé druhy potravin totiž znali jen z doslechu. Kvůli nákupům v Maně přijížděly i zájezdy. Supermarket na sídlišti Březinky stojí dodnes, letos slaví 30. výročí. Podívejte se, jak to v něm tehdy vypadalo.
Sortiment supermarketu na počátku 90. let.
Sortiment supermarketu na počátku 90. let. | Foto: Ahold

Každý se šel alespoň podívat

  • "Byl tam velký zájem, zkraje určitě," vzpomíná Hidlemann. "Lidé nakupovali všechno. Hitem byla jablka jonagold, která byla ihned pryč, tak jsme je museli dovážet až z Rakouska," popisuje.

Na otevření prvního supermarketu v tehdejším Československu vzpomínají i obyvatelé sídliště. "Vnímal jsem to jako velkou novotu. Takové zboží jako mango, to jsme v životě neviděli. Když už nic, každý se šel podívat," říká pan Vladimír při cestě za nákupem do obchodního centra na sídlišti.

Podotýká, že dnes se už spíš mluví o tom, proč je těch supermarketů všude tolik.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Devět omilostněných katalánských politiků a aktivistů opustilo věznici

Devět katalánských politiků a aktivistů, kteří dostali milost od španělské vlády, ve středu opustilo věznici Lledoners. V ní si odpykávali dlouhé tresty za uspořádání nelegálního referenda o nezávislosti v roce 2017. Informovala o tom agentura Reuters.

Političtí lídři včetně bývalého místopředsedy regionální vlády a několika exministrů byli odsouzeni v roce 2019 k trestům od devíti do 13 let vězení za vzpouru, protože referendum vypsali navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů. Za mřížemi dosud strávili asi 3,5 roku.

Španělská vláda dnes zdůraznila, že udělení milosti neznamená, že je kabinet připravený diskutovat o referendu o nezávislosti Katalánska. Doufá nicméně, že toto gesto dobré vůle podpoří dialog s cílem zachovat Katalánsko coby součást Španělska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy