Do prvního supermarketu v Česku jezdily zájezdy zvědavců. V Jihlavě stojí už 30 let

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
6. 6. 2021 6:54
Na otevření prvního supermarketu v Československu vzpomínají pamětníci jako na velkou událost. Řada zákazníků se do jihlavské Many chodila dívat jen ze zvědavosti, některé druhy potravin totiž znali jen z doslechu. Kvůli nákupům v Maně přijížděly i zájezdy. Supermarket na sídlišti Březinky stojí dodnes, letos slaví 30. výročí. Podívejte se, jak to v něm tehdy vypadalo.
Nabídka supermarketu počátkem 90. let.
Nabídka supermarketu počátkem 90. let. | Foto: Ahold

Po Aholdu Delvita, Plus i Spar

Mana byla sice první, ale ne jediná. V roce 1991 přivítaly zákazníky také první moderní prodejny řetězců Delvita a Billa a o rok později první diskontní obchod Plus. Na český trh vstoupila také rakouská společnost Spar, když začala v Českých Budějovicích provozovat velkoobchodní sklad a obchod typu cash & carry. 

V následujících letech expanze obchodních řetězců nabrala rychlé tempo. Zlom nastal v roce 2000, kdy začala slábnout pozice supermarketů, hypermarkety si držely stabilní podíl a naopak do popředí zájmu českých spotřebitelů se díky důrazu na nízkou cenu začaly dostávat nové diskontní řetězce.

Jako poslední z velkých obchodních řetězců na český trh vstoupil v roce 2003 německý diskont Lidl.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Festival v San Sebastiánu spojí ceny pro nejlepšího herce a herečku

Mezinárodní filmový festival ve španělském San Sebastiánu bude nově udělovat genderově neutrální ceny. Od letošního září samostatné sošky pro nejlepšího herce a herečku nahradí jedno ocenění, Stříbrná mušle pro nejlepší herecký výkon, píše agentura AP. K podobnému kroku se nedávno odhodlala přehlídka Berlinale, pořádaná v německé metropoli.

"Změna vychází z přesvědčení, že pohlaví jakožto společenský a politický konstrukt už nadále není kritériem, kterým bychom se chtěli řídit," vysvětluje ředitel akce José Luis Rebordinos. "Úkolem poroty bude jednoduše rozlišovat dobré od špatných hereckých výkonů," dodává.

Letošní 69. ročník festivalu se koná od 17. do 25. září.

Zdroj: AP
Další zprávy