Proč je účtenka z EET tak dlouhá? Nefunkční spojení poznáte díky jednomu z kódů

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
3. 12. 2016 12:15
FIK, BKP a PKP slouží pro identifikaci plateb v elektronické evidenci tržeb. Nejdelší kód vám vyjede, pokud spojení zrovna nefunguje.
PKP kód
PKP kód | Foto: Abra

Praha – Proč jsou některé účtenky z elektronické evidence tržeb (EET) tak dlouhé? Za jednu kávu nebo skleničku vína vyjela řadě čtenářů Aktuálně.cz z pokladny účtenka, na níž více než pět řádků zabírá nesrozumitelný kód.

Dlouhá účtenka, na které nejvíce místa zabírá kód PKP, znamená, že vaše platba nedošla na servery Finanční správy. Jde o Podpisový kód poplatníka, který se na účtenku vytiskne jen tehdy, když pokladna včas nezískala Fiskální identifikační kód (FIK).

"Kód PKP má více než 300 znaků. Takže účtenka s dlouhým kódem nebyla na servery Finanční správy online doručena a ověřena," vysvětluje Zbyněk Švec, zakladatel pokladního systému Septim.cz.

Pokud je systém přetížený nebo z jiného důvodu pomalý (doba odezvy nad dvě sekundy), může podnikatel vydat účtenku i bez čekání na odpověď serveru finanční správy. Místo kódu FIK, který je jinak základem celého systému, tedy obsahuje účtenka kód PKP.

Neznamená to, že by se podnikatel zcela vyhýbal elektronické evidenci tržeb. Naopak. Systém pro EET je v provozu, pouze z nějakého důvodu nefungovalo rychlé spojení.

Údaje pak musí podnikatel zaslat po obnovení připojení, nejpozději ale do 48 hodin po transakci. Právě PKP pak systému EET slouží jako důkaz o proběhlých transakcích. PKP odchází směrem na servery Finanční správy vždy, ale na účtenku se tiskne jen v případech, kdy nedojde ke spojení.

A pokud jde například o stánek na horách bez připojení k internetu, může finanční úřad udělit výjimku. Podnikatel pak pracuje v off-line režimu a stačí, když data zašle jednou za pět dnů.

Kromě FIK (nebo PKP) obsahují účtenky nově ještě BKP – Bezpečnostní kód poplatníka. "Ten je vždy stejně dlouhý - má 40 znaků - a je na každé účtence," říká Michal Wantulok ze společnosti Dotykačka.

Oproti tomu na účtence, která do systému EET není vůbec registrována, tyto dva kódy zcela chybějí.

 

Právě se děje

Další zprávy