Dražší jídlo kvůli EET? Některé restaurace využily situaci, ceny dlouho nezvedaly

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
2. 12. 2016 16:35
Se startem EET začaly restaurace zdražovat. V jednotlivých restauracích pro to mohou být objektivní důvody, situace ale zároveň nabízela možnost, na co zdražení jednoduše svést. Ceny v restauracích se dlouho nezvedaly, říká ekonom, EET mohla být katalyzátor.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Ondřej Besperát

Praha – Zdražení až v řádech desítek procent hlásily v první den s elektronickou evidencí tržeb některé restaurace. Zdražování odůvodňovaly právě zvýšenými náklady, které mají v souvislosti s EET, ať už se to týká pořízení kasy, internetového připojení nebo třeba posílení obsluhy.

Naproti tomu jsou restaurace, ze kterých zní, že ke zdražování není důvod, protože zvýšené náklady bohatě vynahradí daňové úlevy spojené se startem EET. Sazba DPH na stravovací služby (s výjimkou alkoholických nápojů) od 1. prosince klesla z 21 na 15 procent. Kdo restauraci provozuje na sebe, a ne na firmu, může také využít jednorázovou daňovou slevu ve výši 5000 korun. A další související výdaje si mohou všichni standardně odečíst v nákladech.

Hlasy obou táborů zněly v médiích poměrně vyrovnaně a že EET rozdělila majitele restaurací na dva zhruba stejně velké tábory, ukazuje i anketa DVTV na Twitteru. Polovina hlasujících zaregistrovala zdražení, druhá nikoli.

Ti, co zdražovali, buď v minulosti podváděli nebo využili situace, aby pro zákazníky nepříjemnou zprávu mohli "hodit" na daňovou novinku, říkají někteří majitelé restaurací v reakci na zdražování u konkurence. S nimi souzní i autor EET, ministr financí Andrej Babiš. "Ti, co teď zdražují, to dělají proto, že předtím podváděli," prohlásil ve čtvrtek ve sněmovně.

Zavedení EET podle Babiše nemá podnikatele stát téměř nic. Restauratéři by podle něj měli naopak zlevnit, když budou platit nižší DPH. I ti, kteří DPH neplatí, mají podle něj prvotní náklady od státu uhrazeny, když si mohou uplatnit daňovou slevu 5000 korun.

Ti menší, kteří DPH neplatí, ale dodávají, že kromě pokladny, která vyjde třeba na 6000 korun, musí nově platit také 500 korun měsíčně za internet a pokladní software. Dohromady to je 6000 korun za rok. Na druhou stranu velká část restaurací už před prosincem lákala na wifi zdarma. Ve větších provozech pak pořízení pokladen a nových zařízení může vyjít i na desítky tisíc, když jim nestačí centrální kasa, ale potřebují i mobilní zařízení pro kasírování u jednotlivých stolů. Na DPH ale takové restaurace ušetří více, když při průměrném prodeji sta jídel denně za sto korun roční úspora vyjde zhruba na 140 tisíc korun.

I tak jsou někteří hostinští výrazně podráždění. "Nevím, jestli bych do pohostinství šel znovu. S EET, a kvůli tomu, jaké je daňové zatížení, tak to položí hodně restaurací," míní majitel dva roky fungující sušické restaurace František Švelch. "Současné daňové zatížení se nedá vydýchat. Jestliže odvedu státu z vydělané stokoruny 52 korun, tak je to problém," říká Josef Krýsl. Daňové zatížení se ale s EET naopak snížilo, když sazba DPH pro restaurace klesla.

Podle ekonomů je těžké situaci posuzovat za trh jako celek. Dokážou si představit, že restauraci, která dosud neměla moderní pokladní systémy a bude třeba i posilovat obsluhu, může EET snížit zisk. Zároveň podle nich ale budou i tací, kteří situaci využijí ke zdražení.

"Spuštění EET může působit jako katalyzátor zdražení restauračních služeb. Ceny se dlouho držely téměř beze změn. Nemyslím si ale, že jídlo zdraží o desítky procent," říká Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank s tím, že majitelům restaurací nahrává i to, že domácnosti stále zvyšují spotřebu, jak potvrdila i dnešní data o růstu HDP ve třetím čtvrtletí roku 2016.

Zdražovat musí také ti, kteří dříve neplatili daně. Musí si na ně totiž vydělat. "Provozy, jež před zavedením EET výrazněji podnikaly v šedé zóně, zpravidla musí zdražovat více než provozy, které působily v šedé zóně méně nebo vůbec," říká Lukáš Kovanda, hlavní ekonom skupiny Roklen.

Já opravdu nejsem superman, jedna dáma dělá 20 podprsenek za rok, to jsem nevěděl. Strach z EET šíří média a politici, říká Babiš. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Vláda prodloužila firmám příspěvek Antivirus A do konce letošního roku, a to na náhrady pro lidi v karanténě

Vláda dnes prodloužila do konce roku firmám příspěvek Antivirus A. Jde o náhrady pro lidi v karanténě. Na tiskové konferenci po jednání vlády to oznámila ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Maximální částka podpory činí 80 procent z vyplacené mzdy včetně odvodů, přičemž nejvyšší měsíční částka příspěvku na jednoho zaměstnance činí 39 000 Kč.

Z Antiviru stát poskytuje příspěvky na mzdy od loňského 12. března firmám, na něž dopadla nařízená protiepidemická omezení a koronavirová krize. Naposledy vláda rozhodla o prodloužení Antiviru A v červnu, a to do konce letošního října.

Zdroj: ČTK
Další zprávy