Přivezeme pizzu do 40 minut, nebo neplatíte. Obří síť vstupuje do Česka, ovládla místní řetězec

Jana Kohoutová Petr Kučera Jana Kohoutová, Petr Kučera
25. 10. 2017 6:32
Španělský řetězec Telepizza převzal desítku tuzemských provozoven Forty's Pizza a má velké plány. Do sousedního Polska, Slovenska a Rakouska nyní vstupují i další dvě ze čtyř největších sítí pizzerií na světě.
Otevření olomoucké pobočky.
Otevření olomoucké pobočky. | Foto: Společnost Telepizza Česká republika

Praha/Olomouc - Na český trh vstupuje původem španělský řetězec Telepizza, čtvrtý největší dodavatel pizzy podle počtu obchodů. Letos v březnu vytvořil společný podnik s českou firmou Forty's Pizza, kterou v roce 2005 založil Jakub Šlezar.

Od tohoto týdne působí všech deset provozoven Forty's Pizza nově pod značkou Telepizza. Společný podnik v Česku vede právě Šlezar, který získal pětinový podíl. Síť má zatím pobočky v Brně, Olomouci, Hradci Králové, Praze, Ostravě a nově v Pardubicích.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Telepizza ČR

Telepizza plánuje do tří letech provozovat v Česku pětadvacet provozoven. Soustředit se chce na posílení současné sítě ve městech, kde již pobočky má, především v Praze a Ostravě, ale i na nové lokality. "Uvažujeme například o Plzni, Liberci, Zlíně a dalších krajských městech, kam chceme vstoupit přes franšízové partnery," uvádí Šlezar.

Telepizza láká na výjimečnou kvalitu a perfektní servis. "Zákazník nechce čekat na doručení déle, než je nutné. Proto pizzu doručujeme do 40 minut, nebo ji neplatíte. Do všech našich kuchyní je vidět a pizzu připravujeme před zákazníkem v čistém prostředí," vysvětluje Šlezar.

Právě v dobré strategii (rozvozu) a značce jsou budoucí trendy rychlého občerstvení, říká Jaroslav Tamchyna, ředitel Českého institutu pro franchising a prezident Franchise Clubu.

Pizza byla dosud podle něj hlavně komoditou, lidé tolik neřešili značku. "Nyní ale začíná soutěž o kvalitu a rychlost dodávky. Aby firmy uspěly, budou si muset vybudovat silný vztah k zákazníkovi," zdůrazňuje Tamchyna. Převzetím společnosti Forty's získala Telepizza na českém trhu oproti konkurenci velký náskok, dodává.

Skupina Telepizza vznikla v roce 1987, má centrálu v Madridu a působí ve více než 20 zemích světa. Vedle domácího španělského trhu a sousedního Portugalska má silné postavení například v Polsku nebo v Jižní Americe. Z celkem 1440 provozoven je třetina vlastních, zbytek funguje jako franšízy.

"Otevření provozoven v ČR je pro nás důležité z hlediska podpory růstu našeho franšízového podnikání ve střední Evropě," říká Pablo Juantegui, generální ředitel a předseda představenstva skupiny Telepizza.

Na český trh letos vstoupila i německá síť pizzerií Vapiano, působící ve více než 30 zemích. I ona sází na franšízové partnery. V létě se do Česka vrátil také americký fastfood Pizza Hut, do roku 2021 plánuje otevřít až 70 poboček. V Praze působí i česká The Pizza Company - síť bister a kiosků umístěných ve stanicích metra.

V Polsku letos na podzim otevře svou první pobočku americká síť Papa John's, třetí největší řetězec s pizzou na světě. V Evropě je aktivní například ve Velké Británii, Francii, Španělsku, Nizozemsku, Rusku či Bělorusku. Na českém trhu hledala partnera už před pěti lety, nakonec na něj ale nevstoupila.

Konkurenční americká síť Domino's Pizza, světová dvojka po Pizza Hut, letos v září otevřela první pobočku na Slovensku, nyní se rozšiřuje do Rakouska.

Máte chuť na italskou pizzu? Poradíme vám, kde najít nejlepší | Video: Zdeněk Bašus
 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy