Stejné pleny a přesnídávky vyjdou české rodiče dráž než Němce, ukázalo srovnání cen

Ekonomika Ekonomika
15. 8. 2019 6:00
Pokud by rodiče v Česku chtěli svým dětem koupit ty samé příkrmy, pleny, kojenecké mléko nebo například ovocný čaj, které se běžně nabízí v obchodech v Německu, vyjde je to v průměru o více než 40 procent dráž. Vyplývá to ze srovnání spotřebitelského časopisu dTest.
Foto: Shutterstock

Redaktoři dTestu porovnávali nejen složení, ale i cenu zboží určeného pro malé děti na českém a německém trhu. V drogeriích a supermarketech nakoupili celkem 32 výrobků značek, které jsou k dostání jak v tuzemsku, tak i v Německu. Zatímco v kvalitě velký rozdíl není, u všech testovaných výrobků vyšel ten zakoupený v Česku dráž.

"Velká míra shody byla pravděpodobně dána i tím, že se v mnoha případech v Česku prodává zboží určené pro německý trh, jen je dodatečně označeno českou etiketou. Z naší zkušenosti se ukazuje, že potíže s rozdílným složením většinou vznikají, když zboží pro různé trhy pochází z různých továren," komentuje zjištění Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest.

Hoffmannová ovšem připomíná, že propastné rozdíly panovaly v cenovkách. "Ve všech námi sledovaných případech vyšlo zboží z Německa levněji. A to velmi výrazně, v průměru činil cenový rozdíl 43 procent. Pokud bydlíte nedaleko hranic, případně byste chtěli pořídit větší nákup, měla by tedy cesta do německého obchodu smysl."

Například 100 gramů sušenkové kaše Bebivita Milchbrei Keks vyšlo v tuzemsku na 28,20 Kč. V Německu za stejných 100 gramů výrobku zaplatí rodič v přepočtu 13 korun. Balení v Německu obsahovalo 500 gramů (za 65,20 Kč), v Česku se jednalo o 600gramové balení (za 169 Kč). Větší balení přitom bývá v přepočtu na 100 gramů obvykle cenově výhodnější, zde je naopak rozdíl propastný.

Velký rozdíl panuje i u ovocného čaje Hipp Bio. Výrobek je v Česku dražší skoro o 90 procent. "Nemile nás také překvapil rozdíl v ceně jednorázových plenek. Zcela shodné balení se nám podařilo koupit jen v případě plenek dm Babylove Premium Windeln 4+, kde jedna plenka českého kupce vychází na 5 Kč, zatímco německého na 3,70 Kč, což je 35procentní rozdíl," dodává šéfredaktorka.

Za nákupní košík s jednou kojeneckou výživou, dvojicí ovocných čajů, dvěma baleními plen, dvěma balíky instantní kaše, čtveřicí sušenek a pěti příkrmy v Česku redaktoři zaplatili 1711 korun. V Německu totožný nákup podle kurzu eura z konce letošního června vyšel v přepočtu na 1370 korun.

Jedním z důvodů, proč se ceny liší, je rozdílná DPH. V sousedním Německu platí na potraviny sedmiprocentní daň, u plenek pak sazba činí 19 procent. V Česku je počáteční kojenecká výživa zatížená jen 10procentní daní, ostatní dětské potraviny 15procentní a plenky 21procentní. "Pouze rozdílná daň ovšem zjištěné cenové rozdíly nevysvětluje," uzavírá Hoffmannová.

 

Právě se děje

Další zprávy