Nová zbraň na "šmejdy". ČOI může nahrávat kontrolu i tajně

Petr Kučera Petr Kučera
Aktualizováno 16. 3. 2015 17:56
Rozšíření pravomocí má ulehčit prokazování porušení zákona zejména u takzvaných předváděcích akcí.
Pozvánka na předváděcí akci (ilustrační foto)
Pozvánka na předváděcí akci (ilustrační foto) | Foto: Aerofilms

Praha – Česká obchodní inspekce (ČOI) bude moci během kontrol pořizovat zvukové či obrazové záznamy i bez vědomí kontrolovaných osob. Umožnit jí to má novela zákona, jejíž návrh dnes schválila vláda a nyní jej projednají poslanci.

Rozšíření pravomocí má ulehčit dokazování zejména u takzvaných předváděcích akcí, na nichž často dochází k porušování zákona a na něž upozornil mimo jiné dokumentární film Šmejdi režisérky Silvie Dymákové.

„Záznamy jsou mnohdy jediným nezvratným důkazem pro prokazování agresivních obchodních praktik uplatňovaných při těchto akcích,“ uvádí v návrhu ministerstvo průmyslu a obchodu, do jehož resortu spadá i ČOI.

Pořizování záznamů výslovně povoluje i nový kontrolní řád účinný od roku 2014, tedy základní procesní předpis upravující státní kontroly. Nehovoří ale přímo o možnosti skrytého nahrávání a jeho použití jako důkazního prostředku ve správním řízení. Ani správní soudy o této otázce dosud – podle dostupných informací – nerozhodovaly.

„Oprávnění inspektora České obchodní inspekce k pořízení skrytého záznamu sice představuje určitý zásah do práv dotčených osob, avšak k jeho využití bude docházet s cílem účinně čelit společensky značně škodlivým a zároveň rozšířeným jevům,“ uvádí ministerstvo v návrhu novely.

Podmínkou k pořizování záznamu bez vědomí kontrolovaných osob bude, že účelu kontroly nelze dosáhnout jinak. Právo fyzických osob na ochranu jejich soukromého a osobního života tím není dotčeno.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Lipovská podala kvůli pohledávce ČT u společnosti Médea trestní oznámení na Dvořáka a Soukupa

Členka Rady České televize Hana Lipovská podala trestní oznámení na generálního ředitele ČT Petra Dvořáka, spolumajitele společnosti Médea Jaromíra Soukupa a dva členy dozorčí komise rady, předsedu Michala Petrmana a místopředsedkyni Zuzanu Prokopcovou. Důvodem je řešení pohledávky ČT v řádu desítek milionů korun vůči společnosti Médea, která spadla do insolvenčního řízení. Lipovská to uvedla na tiskové konferenci. Podle ČT je trestní oznámení nesrozumitelné.

Podle Lipovské se pohledávka po vyhlášení insolvence Médey řešila nestandardně, proto podala oznámení kvůli podezření ze zvýhodnění věřitele, porušení povinnosti a pletichy v insolvenčním řízení, podvodu a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Dozorčí komise podle radní neupozornila na zjevný nesoulad mezi vyhlášením insolvenčního řízení na Médeu a nastavením splátkového kalendáře Českou televizí. Více Lipovská nechtěla podání, které má 150 stran, komentovat. Insolvenční řízení již bylo zastaveno.

"Trestní oznámení ohlášené paní radní Lipovskou je pro nás nesrozumitelné, není vůbec jasné, z čeho Českou televizi vlastně obviňuje. Proto se i těžko komentuje," řekla mluvčí ČT Karolína Blinková.

Lipovská prohlásilla, že nechtěla problém řešit v radě, kde by se z něj mohlo stát politikum. "Navzdory celému trestnímu oznámení a navzdory práci insolvenčních právníků já nejsem jako ekonom odborník na trestní právo," uvedla. Dodala, že podezření musí posoudit orgány činné v trestním řízení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy