Nová zbraň na "šmejdy". ČOI může nahrávat kontrolu i tajně

Petr Kučera Petr Kučera
Aktualizováno 16. 3. 2015 17:56
Rozšíření pravomocí má ulehčit prokazování porušení zákona zejména u takzvaných předváděcích akcí.
Pozvánka na předváděcí akci (ilustrační foto)
Pozvánka na předváděcí akci (ilustrační foto) | Foto: Aerofilms

Praha – Česká obchodní inspekce (ČOI) bude moci během kontrol pořizovat zvukové či obrazové záznamy i bez vědomí kontrolovaných osob. Umožnit jí to má novela zákona, jejíž návrh dnes schválila vláda a nyní jej projednají poslanci.

Rozšíření pravomocí má ulehčit dokazování zejména u takzvaných předváděcích akcí, na nichž často dochází k porušování zákona a na něž upozornil mimo jiné dokumentární film Šmejdi režisérky Silvie Dymákové.

„Záznamy jsou mnohdy jediným nezvratným důkazem pro prokazování agresivních obchodních praktik uplatňovaných při těchto akcích,“ uvádí v návrhu ministerstvo průmyslu a obchodu, do jehož resortu spadá i ČOI.

Pořizování záznamů výslovně povoluje i nový kontrolní řád účinný od roku 2014, tedy základní procesní předpis upravující státní kontroly. Nehovoří ale přímo o možnosti skrytého nahrávání a jeho použití jako důkazního prostředku ve správním řízení. Ani správní soudy o této otázce dosud – podle dostupných informací – nerozhodovaly.

„Oprávnění inspektora České obchodní inspekce k pořízení skrytého záznamu sice představuje určitý zásah do práv dotčených osob, avšak k jeho využití bude docházet s cílem účinně čelit společensky značně škodlivým a zároveň rozšířeným jevům,“ uvádí ministerstvo v návrhu novely.

Podmínkou k pořizování záznamu bez vědomí kontrolovaných osob bude, že účelu kontroly nelze dosáhnout jinak. Právo fyzických osob na ochranu jejich soukromého a osobního života tím není dotčeno.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Demokracií na Slovensku by mohl otřást úspěch krajně pravicových Kotlebovců v nadcházejících volbách, varuje německý magazín Der Spiegel.

Všechny parlamentní strany se sice dušují, že s Kotlebovci-Lidovou stranou Naše Slovensko (LSNS), jejíž předseda Marian Kotleba má antisemitský a xenofobní náhled na svět, spolupracovat nebudou. Jestli to dodrží, není ale podle Spiegelu vůbec jisté.

Nejčtenější německý seriózní týdeník v článku věnovaném situaci v zemi před volbami 29. února konstatuje, že Slovensko bylo dlouho i díky úspěšnému ekonomickému vývoji považováno za příklad povedené západní integrace. "Před dvěma lety ale fasáda vzorové země dostala první trhliny, když nájemný vrah zastřelil novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenku," poznamenává Spiegel.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Britský princ Harry a jeho žena Meghan přestanou od jara používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci loni požádali.

Tento název neponese ani jejich chystaná dobročinná nadace. V pátek večer to v Londýně oznámila mluvčí páru, a potvrdila tak dřívější zprávy britských médií.

Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku řekl, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Od 1. dubna nebudou pětatřicetiletý princ Harry a jeho o tři roky starší manželka mít kancelář v Buckinghamském paláci a s veřejností budou komunikovat prostřednictvím své charitativní organizace, kterou hodlají brzy představit a která se původně měla jmenovat Sussex Royal Foundation.

Značka nesoucí v sobě slovo "royal", tedy královský by jim podle agentury DPA bývala mohla být užitečná mimo jiné při žádostech o příspěvky na její fungování. Právě to ovšem podle médií vadilo Buckinghamskému paláci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy