Praha - Intervence České národní banky do kurzu koruny výrazně zvýší náklady tuzemských pekařů o desítky milionů korun. Uvedl to generální ředitel jedné z největších tuzemských pekárenských skupin, společnosti Penam, Jaroslav Kurčík.
Pokles kurzu koruny podle něj podraží mouku, pohonné hmoty či droždí. Pekaři by rádi zdražily své výrobky v řádu procent, brzdí je však tlak řetězců na cenu a strach ze ztráty zákazníků.
Podle Kurčíka by se na první pohled mohlo zdát, že oslabení kurzu koruny se pekařů nedotkne. Pečivo se dělá z domácí mouky, řada dalších surovin pochází také z tuzemské produkce. "Bohužel, opak je pravdou," podotkl. Cenu vstupů včetně mouky totiž dnes podle něj utváří celoevropský trh. Čeští zemědělci se chovají tržně a oslabení koruny jen nahrává dalším vývozům a růstu cen suroviny i pro tuzemsko.
Důležitou surovinou pro pekařskou výrobu je také droždí, v Česku jej v současné době žádná firma nevyrábí. Veškerá pro pekaře zásadní surovina se tak musí dovážet ze zahraničí, například Francie, Polska nebo Ukrajiny. Jenom Penam každoročně spotřebuje 2250 tun kvasnic.
Ze zahraničí jsou dále nakupovány například i obaly na pečivo, které krok ČNB zdraží také. Významnou položkou jsou pro pekaře pohonné hmoty do aut rozvážejících pečivo, které kvůli intervenci také zdražují.
Penam odhaduje, že v souhrnu zdražení vstupů zvýší jeho náklady v příštím roce o desítky milionů korun. "Česká národní banka jako by tím vyzývala a říkala potravinářům: zdražte, lidé v Česku to unesou," podotkl Kurčík s tím, že situace v potravinářství je v současné době nejhorší za téměř dvě desítky let, co v tomto odvětví působí.
Podle Kurčíka by sice pekárny rády zdražily své produkty v řádu jednotek procent. Ty velké však limituje tlak obchodních řetězců, přes něž prodávají většinu svých produktů. Menší pekaři, kteří většinu své produkce prodají sami ve svých prodejnách, by sice zdražit mohli, ale tímto krokem by riskovali ztrátu svých zákazníků.