Vejce s jedovatým fipronilem jsou už i v Česku. Projděte si otázky a odpovědi k celé kauze

Jiří Hovorka Klára Čeperová, Jiří Hovorka
7. 9. 2017 11:27
Problém s vejci zasaženými toxickým fipronilem je v Česku stále viditelnější. Slovenští veterináři jedovatou látku objevili ve vejcích dodaných z Česka a jejich čeští kolegové našli krátce předtím vaječné výrobky s fipronilem i v Česku. Ministr zemědělství poté vyhlásil mimořádné podmínky pro dovoz vajec ze zahraničí. Projděte si shrnutí celé kauzy v otázkách a odpovědích.

Jak se dovezená vejce a výrobky z nich kontrolují?

Všechna vejce a vaječné výrobky dovezené do tuzemska z EU musejí odběratelé nechat otestovat na pesticid fipronil. Kontrolovat vejce a výrobky z nich budou přímo obchodníci a skladníci, kteří je převezmou od zahraničního dodavatele. Z každé šarže odeberou vzorky, nechají je prověřit a teprve pak mohou jít na pulty prodejen.

Plošná kontrola se ale týká jen vajec, která dodavatelé do tuzemska přivezou nově. Zboží na pultech se nedotkne. Jaký dopad budou mít opatření na zákazníky, zatím obchodníci nevědí. "Otázka je, jak rychlá bude kontrola dovezených vajec a vaječných výrobků," odpovídá ředitel komunikace řetězce Ahold Jiří Mareček na otázku, jak by opatření mohla dopadnout na koncové zákazníky.

Na to, aby obchodníci opatření dodržovali, dohlédne veterinární správa. "Dříve podléhaly veterinární správě všechny kontroly. Když ale nyní testujeme plošně, museli jsme delegovat zodpovědnost na provozovatele," říká Irena Holičská, veterinářka plzeňské veterinární správy.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Na základě jednání s ministrem vnitra Hamáčkem a policií zavedeme na části dálnice D1 zákaz předjíždění kamionů, řekl Babiš podle České televize.

Zdroj: ČTK
Další zprávy