reklama
 
 

Vejce z Nizozemska a Belgie se budou moci v českých obchodech prodávat až po testech

AKTUALIZOVÁNO 10. 8. 2017
Do negativních výsledků testů nesmí obchodníci uvolnit vejce na trh. Za nedodržení nové povinnosti hrozí až dvoumilionová pokuta. V České republice byla vejce z Belgie naposledy v dubnu a vejce z Nizozemska v květnu. Další vývoj má celá kauza i v Nizozemsku, tamní policie dnes v souvislosti s aférou zadržela dva lidi.

Praha - Čeští dovozci vajíček a produktů z nich z Nizozemska a Belgie budou muset laboratorně zjistit, zda potraviny neobsahují prostředek na hubení hmyzu fipronil. Dnes to přikázala v mimořádném veterinárním opatření Státní veterinární správa.

Do negativních výsledků testů nesmí obchodníci uvolnit vejce na trh. Za nedodržení nové povinnosti hrozí až dvoumilionová pokuta.

"Přestože se žádná vajíčka z Belgie a Nizozemí na našem území až doposud nevyskytují, rozhodli jsme se pro zvýšení potravinové bezpečnosti přijmout mimořádná veterinární opatření, které bez vyšetření na fipronil nepustí belgická a nizozemská vajíčka na náš trh," uvedl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

Kontaminovaná vejce z Nizozemska se objevila i na Slovensku, v Česku zatím ne. V České republice byla vejce z Belgie naposledy v dubnu a vejce z Nizozemska v květnu.

Zatýkání v Nizozemsku

Nizozemská policie dnes v souvislosti s aférou zadržela dva lidi. Úřady v Nizozemsku a Belgii v této souvislosti provedly několik razií, informovala agentura AFP.

"Jde o dva firemní manažery, kteří pravděpodobně použili produkt v drůbežárnách," sdělila mluvčí nizozemské prokuratury Marieke van der Molenová. Nizozemská média uvedla, že zadržení jsou ze společnosti Chickfriend.

Skandál kolem insekticidu je již předmětem trestního řízení v Belgii i Nizozemsku. Úřady těchto zemí se v posledních dnech vzájemně obviňovaly, že dopustily, aby se jedovatá látka dostala bez kontroly do potravin. Podle belgického ministra zemědělství Denise Ducarmeho nizozemské úřady o skandálu věděly už loni v listopadu, evropské partnery ale na problém neupozornily.

Kvůli insekticidu byly z obchodů v Německu, Belgii a Nizozemsku staženy miliony vajec. Britské úřady dnes informovaly, že na 700 000 infikovaných vajec se dostalo i do britských obchodů. Německý výrobce fipronilu BASF dnes oznámil, že z "ekonomických důvodů" produkt již nebude prodávat v Evropské unii.

Německý ministr zemědělství Christian Schmidt v úterý označil skandál s kontaminací vajec za kriminální. Podle něj selhal evropský systém včasného varování.

Fipronil je látka, která bývá součástí přípravků proti blechám, vším a klíšťatům. Nesmí se však podávat zvířatům, jejichž maso konzumují lidé. Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje preparát za mírně toxický; jeho vysoké dávky vedou k pocitu nevolnosti a závratí.

autoři: ČTK, Ekonomika | 10. 8. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama