reklama
 
 

Slovenští veterináři objevili jedovatý fipronil ve vařených vejcích vyrobených v Česku

AKTUALIZOVÁNO 6. 9. 2017
Nadměrný obsah jedovatého insekticidu fipronil zjistili slovenští veterináři ve vařených loupaných vejcích, která byla vyrobena v ČR. Analýza odhalila čtyřnásobné překročení povoleného limitu fipronilu ve zkoumaném vzorku vařených loupaných vajec. Podle společnosti Papei z Roudnice nad Labem, která zpracovala zahraniční zboží a distribuovala velkoodběratelům, vejce z českých chovů nebyla. "Šlo o vejce dovezená ze zahraničí, která ojediněle používáme při nedostatku českých vajec na trhu," uvedla v prohlášení společnost Papei patřící do skupiny Agrofert.

Bratislava - Nadměrný obsah jedovatého insekticidu fipronil zjistili slovenští veterináři ve vařených loupaných vejcích, která byla vyrobena v ČR. Informovala o tom slovenská státní veterinární a potravinová správa (SVPS). Jméno výrobce ani to, zda vejce pocházejí z českých chovů, úřad neuvedl.

Podle společnosti Papei z Roudnice nad Labem, která zpracovala zahraniční zboží a distribuovala velkoodběratelům, vejce z českých chovů nebyla.

Ředitel SVPS Jozef Bíreš řekl, že šlo o větší množství zmiňovaného výrobku a že kontroly dále probíhají.

Analýza odhalila čtyřnásobné překročení povoleného limitu fipronilu ve zkoumaném vzorku vařených loupaných vajec. Vzorek odebrali inspektoři ve skladu slovenské distribuční firmy Zeelandia, která patří do nizozemské skupiny Zeelandia International Holding.

Podle Bíreše byl výrobek mezitím dále distribuován, úřady vydaly zákaz jeho dalšího zpracování.

"Situace není nijak zaviněna naší společností. Uvedená vejce nepocházela z českých chovů. Šlo o vejce dovezená ze zahraničí, která ojediněle používáme při nedostatku českých vajec na trhu," uvedla v zaslaném prohlášení společnost Papei z Roudnice nad Labem na Litoměřicku, která patří do skupiny Agrofert.

Vejce ze zahraničí roudnická firma zpracovala a následně jako vařená loupaná vejce distribuovala velkoodběratelům. "Běžný spotřebitel se v obchodě s přímým prodejem těchto vajec nemohl setkat," řekl mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Všichni dodavatelé podle Hanzelky písemně potvrdili, že jejich vejce insekticid fipronil neobsahují. "V případě, že se ve vzorku na Slovensku fipronil skutečně prokáže, budeme požadovat kompenzaci od dotyčného zahraničního dodavatele," dodal.

Přípravek proti blechám, vším a klíšťatům

Slovenští inspektoři v uplynulých týdnech odhalili několik zásilek výrobků kontaminovaných fipronilem. Šlo například o vaječnou směs.

Česká firma Zeelandia podle dnešního sdělení české Státní veterinární správy obdržela na začátku srpna 7,2 tuny vaječné melanže a tekutých pasterizovaných bílků od německého distributora. Potraviny mohly být kontaminovány jedovatým insekticidem fipronilem. Firma ho distribuovala více než 130 provozovatelům.

Fipronil je látka, která bývá součástí přípravků proti blechám, vším a klíšťatům. Nesmí se však podávat zvířatům, jejichž maso konzumují lidé. Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje preparát za mírně toxický; jeho vysoké dávky vedou k pocitu nevolnosti a závratí. Aféra ohledně fipronilu vypukla v srpnu, kdy se na trhu v Belgii, Nizozemsku a Německu objevily miliony vajec obsahujících jedovatý insekticid.

autor: ČTK | 6. 9. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama