Aldi stahuje z prodeje všechna vejce kvůli pančované dezinfekci. Do prodeje pustí jen otestovaná

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
Aktualizováno 4. 8. 2017 10:22
Německo, Belgie a Nizozemsko začaly tento týden stahovat miliony vajec se zdraví škodlivou látkou fipronil. Aldi nově zařadí do distribuce pouze vejce, u nichž bude doloženo, že prošla testem na tuto látku. Společnost upozornila, že to může vést k problémům s dostupností vajec pro zákazníky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Berlín - Německý maloobchodní řetězec Aldi stahuje z prodeje všechna vejce. Podle agentury DPA to firma oznámila s tím, že jde o preventivní opatření v zájmu zákazníků. Německo, Belgie a Nizozemsko začaly tento týden stahovat miliony nizozemských vajec se zdraví škodlivou látkou.

Aldi nově zařadí do distribuce pouze vejce, u nichž bude doloženo, že prošla testem na fipronil. Společnost upozornila, že to může vést k problémům s dostupností vajec pro zákazníky.

Dolnosaský ministr zemědělství Christian Meyer řekl televizi ZDF, že se v Německu dostalo do prodeje více nizozemských toxických vajec, než se dříve myslelo. Podle nových informací prý nejde o tři, ale deset milionů vajec.

Toxický fipronil představuje riziko pro játra a ledviny. Látka byla v několika evropských zemích objevena u milionů nizozemských vajec kontaminovaných insekticidem. Již dříve v týdnu tak nizozemská vejce z prodeje stáhly i konkurenční řetězce jako Lidl, Penny a Rewe.

Počátek problému leží podle webu Süddeutsche Zeitung v Belgii, kde byl čistě rostlinný dezinfekční prostředek smíchán právě s fipronilem. Tento "pančovaný" prostředek se mezitím dostal i do Německa. Fipronil se používá například proti blechám nebo klíšťatům a nesmí se podávat zvířatům, jejichž maso konzumují lidé.

Česká republika kvůli skandálu s nebezpečnými vejci zavedla namátkové kontroly. V Nizozemsku a Belgii úřady přistoupily i k zavírání chovů.

Nizozemský úřad dohlížející na bezpečnost potravin NVWA tvrdí, že riziko představuje pouze omezený počet typů vajec rozpoznatelný podle konkrétních čísel. Podle německých úřadů je množství toxické látky ve vejcích malé a pro dospělé nebezpečí nepředstavuje, potenciální hrozbou je však pro děti.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Washington povolal v sobotu z farmy brankáře Vaněčka

Český hokejový brankář Vítek Vaněček byl v sobotu povolán z farmy v Hershey z nižší AHL do prvního týmu Washingtonu a vyměnil si místo s Rusem Iljou Samsonovem. Třiadvacetiletý odchovanec Havlíčkova Brodu hned v duelu v Bostonu, kde Capitals vyhráli 3:2 po samostatných nájezdech, kryl na lavičce záda jedničce Bradenu Holtbymu.

Vaněček v této sezoně v AHL odchytal za Hershey osm zápasů s průměrem 2,65 obdržené branky a s úspěšností zákroků 89,4 procenta. Vicemistr světa ze šampionátu hráčů do 18 let z roku 2014 uzavřel 1. července jako chráněný volný hráč nový tříletý kontrakt s Washingtonem celkem na 2,15 milionu dolarů.

Na tuto sezonu má dvoucestnou smlouvu, ale na další dvě už jednocestnou, takže i v AHL může brát plný plat. Na farmách Capitals působí pátý rok a stále čeká na premiéru v NHL. Washington si vybral Vaněčka v roce 2014 v druhém kole draftu na 39. místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy