Nizozemci věděli o jedovaté látce ve vejcích už loni, nikoho ale nevarovali, tvrdí Belgie

ČTK ČTK
9. 8. 2017 14:30
Jedovatý insekticid fipronil, kvůli kterému byly z obchodů v Německu, Belgii a Nizozemsku staženy miliony vajec, byl ve vejcích v Nizozemsku zaznamenán už loni v listopadu. Řekl to ve středu belgický ministr zemědělství Denis Ducarme. Nizozemské úřady podle něj přesto své evropské partnery neupozornily.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Brusel - Belgický ministr zemědělství Denis Ducarme se rozčílil na své severovýchodní sousedy. Nizozemci podle něj už loni v listopadu zaznamenali, že v některých vejcích byl jedovatý insekticid fipronil. Nikoho ale neupozornili.

Kvůli fipronilu už byly z obchodů v Německu, Belgii a Nizozemsku staženy miliony vajec.

"Když nějaká země jako Nizozemsko, jeden z největších vývozců vajec na světě, nepředá takovou informaci, pak je to opravdu problém," řekl podle agentury AFP Ducarme během mimořádného zasedání belgického parlamentu.

Dodal, že svůj nizozemský protějšek již požádal o vysvětlení. Mluvil také se zástupci Evropské komise (EK), kteří podle ministra "patrně tuto informaci již měli". 

Samy belgické úřady přitom podle úterního prohlášení EK věděly o podezření na kontaminovaná vejce už začátkem června, informovaly o něm ale poprvé až 20. července. Mluvčí EK Mina Andreevová ale nechtěla s ohledem na současné vyšetřování v Belgii a Nizozemsku poskytnout další informace.

Německý ministr zemědělství Christian Schmidt (CSU) v úterý označil skandál s kontaminací vajec za kriminální.

V rozhovoru pro veřejnoprávní televizi ARD také vyslovil přesvědčení, že selhal evropský systém včasného varování. Postup belgických úřadů Schmidt opakovaně tvrdě kritizoval a v úterý ho označil za nepřípustný.

Fipronil je látka, která bývá součástí přípravků proti blechám, vším a klíšťatům. Nesmí se však podávat zvířatům, jejichž maso konzumují lidé. Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje preparát za mírně toxický; jeho vysoké dávky vedou k pocitu nevolnosti a závratím.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy