Praha - Směrnice Evropské unie o cenách za volání v rámci EU ještě ani nevešla v platnost a mobilní operátoři už horečně snižují ceny za volání ze zahraničí.
T-Mobile již před časem přišel s rozšířením svého tarifu Cestovatel o dalších jedenáct zemí, ze kterých je možné volat za necelých šest korun. Ovšem s propojovacím poplatkem ve výši 34,50 Kč.
Vodafone kontroval zavedením Passportu a následovným zlevněním propojovacího poplatku na 22 korun. Poté mohou zákazníci volat za stejné ceny jako doma v Česku.
Jako poslední na českém trhu zareagovala španělská Telefónica O2, která od zítřka sníží ceny volání z turistických destinací o 60 až 82 procent. Mezi "preferované" oblasti bude patřit například Chorvatsko, Slovensko, či Egypt.
Boj v Bruselu u konce
Za nižší volání v rámci zemí EU bojuje Brusel již několik let. Teprve před několika týdny se podařilo dovést celou myšlenku až do formy směrnice, kterou již schválili i ministři jednotlivých zemí.
Podle představ Bruselu by maximální sazba za odchozí hovor neměla překročit čtrnáct korun a za příchozí sedm korun.
Hlavním důvodem, proč se Evropská komise pustila do boje s operátory, jsou nepřiměřené zisky, které z roamingu měli získávat.
Podle propočtů totiž firmy inkasovaly až osm miliard eur ročně zisku jen díky vysokým cenám za přeshraniční volání.
Účinek schválených předpisů lze ale očekávat nejdříve v polovině léta, protože operátoři budou mít měsíc na to, aby své zákazníky na změny připravili.
Čtěte více o mobilních operátorech a telefonech:
Přesto konkurenční boj a obava z nových nařízení EU dotlačila světové operátory k tomu, že již nyní výrazně snižují volání v rámci unie i za jejími hranicemi.