Obchody nabízejí i velikonoční figurky z falešné čokolády. Rozdíl na první pohled nepoznáte

27. 3. 2018 18:20
Výrobky, které jsou pouze náhražkou čokolády, se od těch z pravé čokolády nemusí lišit vzhledem, cenou ani kaloriemi. Prozradí je však složení.
Velikonoční figurky.
Velikonoční figurky. | Foto: dTest

Praha - Pod lákavě vyhlížejícím obalem zajíčka, ovečky nebo vajíčka se může skrývat jen figurka z náhražky čokolády. Výrobky z kakaové hmoty jsou přitom často k nerozeznání od figurek z pravé čokolády. Upozornilo na to spotřebitelské sdružení dTest.

Velikonoční figurky.
Velikonoční figurky. | Foto: dTest

"Pokud se v názvu výrobku místo slova čokoláda objevují pojmy jako kakaová pochoutka nebo kakaová poleva, je třeba zbystřit, pravděpodobně jde o náhražku čokolády," vysvětluje Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest.

Figurky, které nejsou čokoládové, obsahují cukr, rostlinný tuk a sušenu mléčnou syrovátku, případně sušené odtučněné mléko a kakao. Jejich cena sice může být nižší, ale není to pravidlem. Oproti tomu figurky z pravé čokolády na čokoládu upozorňují často už v názvu. Obsahují cukr a mléčné složky, kakaovou hmotu a informace o množství kakaové sušiny.

"Pro ilustraci jsme koupili velkého velikonočního zajíce z čokolády a velikonoční kolekci z čokoládové hmoty. Oba výrobky byly zabalené do pestrobarevného alobalu," popisuje Hoffmannová.

Velký čokoládový zajíc vážil 60 gramů a stál 14,90 koruny. Kilo takové cukrovinky by stálo 248 korun. Velikonoční kolekce z kakaové hmoty s menší postavičkou o celkové hmotnosti 80 g stála 20,90 koruny. Za kilo výrobku by tak zákazník zaplatil 261 korun. Velký rozdíl není ani v energetické hodnotě. Velký čokoládový zajíc ve sto gramech obsahoval 2228 kilojoulů, velikonoční kolekce 2295 kilojoulů. Zákazník na první pohled nemusí poznat rozdíl.

Velikonoční figurky.
Velikonoční figurky. | Foto: dTest

Přesto jde o kvalitativně odlišné výrobky. "Rozdíly se ukrývají v malém písmu etikety na zadní straně obalu," říká Hoffmannová. Velikonoční kolekci výrobce pojmenoval jako figurky z kakaovo-mléčné polevy bez náplně.

Větší figurka je označena jako mléčná čokoláda a deklaruje nejméně 30 % kakaové sušiny. Menší figurka nesmí podle cukrovinkové vyhlášky nést název "čokoláda", obsahuje totiž jen 4,8 procenta kakaového prášku a chybí jí kakaové máslo.

Vyhláška udává ingredience a jejich podíl pro všechny druhy čokolády dostupné na trhu.

Bílá čokoláda neobsahuje kakaovou sušinu. Je vyrobená zejména z kakaového másla (minimálně 20 procent), mléka nebo mléčných výrobků (nejméně 14 procent mléčné sušiny) a cukru.

Mléčná čokoláda obsahuje nejméně 25 procent celkové kakaové sušiny a 3,5 procenta mléčného tuku. Jako "extra" je pak označena mléčná čokoláda s minimálně 30% podílem celkové kakaové sušiny, 18 % mléčné sušiny a 4,5 % mléčného tuku.

Hořká čokoláda musí obsahovat nejméně 35 % celkové kakaové sušiny, výrobky vyšší jakosti (extra) pak 43 %. Existuje i řada hořkých čokolád s mnohem vyššími podíly kakaa. Nejvíce chuťových tónů si lze vychutnat u těch s obsahem sušiny v rozmezí 60 až 75 procent, u čokolád s vyšším podílem už může převažovat hořkost nad ostatními chuťovými vjemy.

Luxusní dezert pro milovníky čokolády? Podívejte se, jak si upéct lahodný fondant

To sníš: Čokoládový fondant
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

S odškodněním lidí, kteří se kvůli zpoždění sociálních dávek dostali do problémů, zákon podle Jurečky nepočítá

S odškodněním lidí, kteří se kvůli zpoždění sociálních dávek dostali do problémů a třeba se i zadlužili, zákon podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) nepočítá. Připustil přitom, že hlavně v Praze není výjimkou, že průměrná lhůta vyřízení žádostí přesahuje 70 dnů, u některých klientů dokonce i 150 dnů. Postupně se ale lhůty zkracují, i proto vzniklo v Liberci pracoviště, které přetíženým pobočkám s vyřizováním žádostí pomáhá.

"Další pracoviště by mohla vzniknout v Moravskoslezském a Ústeckém kraji," doplnil Karel Trpkoš pověřený řízením Úřadu práce ČR. V Liberci je na vyřizování pražských žádostí, a to nejen těch podaných on-line, vyčleněno 25 lidí, do budoucna by jich mělo být 50 až 60. Od března v Praze například začínají skenovat listinné podklady tak, aby se s nimi dalo pracovat v digitální podobě, což pomáhá práci zjednodušit. Do poloviny roku by podle Trpkoše měly takto pracovat všechny pražské pobočky.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Prezident Pavel se v pondělí přestěhuje z Hrzánského paláce na Pražský hrad

Prezident Petr Pavel se v pondělí přestěhuje z Hrzánského paláce na Pražský hrad, odpoledne by již měl začít využívat svou novou kancelář. Prostory určené pro prezidenta, první dámu a kancléřku již byly zkontrolovány a jsou nyní v pořádku. Výslednou zprávu o kontrole hradní tým teprve dostane. Novinářům to řekla prezidentova mluvčí Markéta Řeháková. Kvůli stěhování se dnes ruší pravidelná tisková konference.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Policie vyšetřuje likvidaci ekologických škod v Milovicích

Na středočeském krajském úřadě od pondělního ráda zasahují policisté, sbírají dokumenty a data z počítačů. Podle serveru Seznam Zprávy vyšetřují, jak dal kraj vyčistit území bývalého vojenského prostoru v Milovicích na Nymbursku od nebezpečných látek. Mluvčí hejtmanství David Šíma pouze potvrdil, že na úřadě jsou zástupci policie a pracovníci hejtmanství jim poskytují součinnost.

Kriminalisté mají podle serveru podezření, že v prostoru, který by měl být vyčištěn od jedů, zůstalo velké množství nebezpečného azbestu. Hejtmanství zatím k případu bližší informace nesdělilo. "Můžeme potvrdit, že se na úřadě nachází zástupci Policie ČR, kterým je poskytována součinnost. Současně není možné poskytovat jakékoli bližší informace," uvedl Šíma.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Vlaková, autobusová a letecká doprava v Německu se kvůli stávce za vyšší mzdy prakticky zastavila

Vlaková, autobusová a letecká doprava po celém Německu se dnes kvůli čtyřiadvacetihodinové stávce za vyšší mzdy prakticky zastavila. Miliony lidí tak mají na začátku nového týdne problémy s tím, jak se dostat do práce. Stávka svolaná odborovým svazem Verdi a odborovým svazem pro pracovníky na železnici a v dopravě EVG je podle médií největší stávkou v Německu za poslední desetiletí a další z řady protestních akcí, které zasáhly přední evropské ekonomiky. Stávka se dotýká i cestujících v České republice.

Stávka zasáhla téměř všechna letiště, lety přerušila i dvě největší německá letiště, a to v Mnichově a Frankfurtu nad Mohanem. Německá železniční společnost Deutsche Bahn (DB) zrušila dálkovou železniční dopravu a velkou část regionálních a příměstských železničních spojů. Podle Českých drah (ČD) některé mezistátní spoje skončí na hranicích s Německem.

Stávka se však dotýká i vodních cest a přístavů a dálniční společnosti, zavřené kvůli chybějící obsluze mohou být i silniční a dálniční tunely. V sedmi spolkových zemích stávkují i zaměstnanci veřejné dopravy. Za protesty jsou hlavně dopady vysoké inflace, zejména vyšších cen potravin a energií, které snižují životní úroveň obyvatel, uvedla agentura Reuters.

Podle asociace letišť ADV se stávka v letectví dotkne 380 000 cestujících. Z velkých letišť se nestávkuje pouze na letišti v hlavním městě Berlíně, protože se však stávkuje na téměř všech ostatních letištích, byly zrušeny téměř všechny vnitrostátní lety.

Svaz Verdi vyjednává jménem zhruba 2,5 milionu zaměstnanců ve veřejném sektoru, včetně zaměstnanců ve veřejné dopravě a na letištích. EVG zastupuje zhruba 230.000 zaměstnanců DB a autobusových společností. Svaz Verdi požaduje zvýšení mezd o 10,5 procenta, nejméně však o 500 eur (zhruba 12.000 Kč) měsíčně. Svaz EVG chce zvýšit mzdy o 12 procent, přičemž minimální nárůst měsíční mzdy má činit 650 eur (15.400 Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy