Obchody nabízejí i velikonoční figurky z falešné čokolády. Rozdíl na první pohled nepoznáte

27. 3. 2018 18:20
Výrobky, které jsou pouze náhražkou čokolády, se od těch z pravé čokolády nemusí lišit vzhledem, cenou ani kaloriemi. Prozradí je však složení.
Velikonoční figurky.
Velikonoční figurky. | Foto: dTest

Praha - Pod lákavě vyhlížejícím obalem zajíčka, ovečky nebo vajíčka se může skrývat jen figurka z náhražky čokolády. Výrobky z kakaové hmoty jsou přitom často k nerozeznání od figurek z pravé čokolády. Upozornilo na to spotřebitelské sdružení dTest.

Velikonoční figurky.
Velikonoční figurky. | Foto: dTest

"Pokud se v názvu výrobku místo slova čokoláda objevují pojmy jako kakaová pochoutka nebo kakaová poleva, je třeba zbystřit, pravděpodobně jde o náhražku čokolády," vysvětluje Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest.

Figurky, které nejsou čokoládové, obsahují cukr, rostlinný tuk a sušenu mléčnou syrovátku, případně sušené odtučněné mléko a kakao. Jejich cena sice může být nižší, ale není to pravidlem. Oproti tomu figurky z pravé čokolády na čokoládu upozorňují často už v názvu. Obsahují cukr a mléčné složky, kakaovou hmotu a informace o množství kakaové sušiny.

"Pro ilustraci jsme koupili velkého velikonočního zajíce z čokolády a velikonoční kolekci z čokoládové hmoty. Oba výrobky byly zabalené do pestrobarevného alobalu," popisuje Hoffmannová.

Velký čokoládový zajíc vážil 60 gramů a stál 14,90 koruny. Kilo takové cukrovinky by stálo 248 korun. Velikonoční kolekce z kakaové hmoty s menší postavičkou o celkové hmotnosti 80 g stála 20,90 koruny. Za kilo výrobku by tak zákazník zaplatil 261 korun. Velký rozdíl není ani v energetické hodnotě. Velký čokoládový zajíc ve sto gramech obsahoval 2228 kilojoulů, velikonoční kolekce 2295 kilojoulů. Zákazník na první pohled nemusí poznat rozdíl.

Velikonoční figurky.
Velikonoční figurky. | Foto: dTest

Přesto jde o kvalitativně odlišné výrobky. "Rozdíly se ukrývají v malém písmu etikety na zadní straně obalu," říká Hoffmannová. Velikonoční kolekci výrobce pojmenoval jako figurky z kakaovo-mléčné polevy bez náplně.

Větší figurka je označena jako mléčná čokoláda a deklaruje nejméně 30 % kakaové sušiny. Menší figurka nesmí podle cukrovinkové vyhlášky nést název "čokoláda", obsahuje totiž jen 4,8 procenta kakaového prášku a chybí jí kakaové máslo.

Vyhláška udává ingredience a jejich podíl pro všechny druhy čokolády dostupné na trhu.

Bílá čokoláda neobsahuje kakaovou sušinu. Je vyrobená zejména z kakaového másla (minimálně 20 procent), mléka nebo mléčných výrobků (nejméně 14 procent mléčné sušiny) a cukru.

Mléčná čokoláda obsahuje nejméně 25 procent celkové kakaové sušiny a 3,5 procenta mléčného tuku. Jako "extra" je pak označena mléčná čokoláda s minimálně 30% podílem celkové kakaové sušiny, 18 % mléčné sušiny a 4,5 % mléčného tuku.

Hořká čokoláda musí obsahovat nejméně 35 % celkové kakaové sušiny, výrobky vyšší jakosti (extra) pak 43 %. Existuje i řada hořkých čokolád s mnohem vyššími podíly kakaa. Nejvíce chuťových tónů si lze vychutnat u těch s obsahem sušiny v rozmezí 60 až 75 procent, u čokolád s vyšším podílem už může převažovat hořkost nad ostatními chuťovými vjemy.

Luxusní dezert pro milovníky čokolády? Podívejte se, jak si upéct lahodný fondant

To sníš: Čokoládový fondant | Video:
 

Právě se děje

před 8 minutami

Rakousko vyjádřilo Česku podporu v kauze Vrbětice, další kroky má nejprve projednat EU

Rakousko, stejně jako všechny členské státy Evropské unie, stojí solidárně za Českou republikou v souvislosti s kauzou Vrbětice. Na čtvrteční tiskové konferenci po jednání s českým ministrem zahraničí Jakubem Kulhánkem (ČSSD) v Praze to řekl šéf rakouské diplomacie Alexander Schallenberg. Další možné kroky budou podle něj nejprve probrány na zasedání Evropské rady v Bruselu.

"Nabídli jsme zcela konkrétní podporu třeba prostřednictvím rakouského velvyslanectví v Moskvě, aby bylo možné nadále udržet provoz a fungování úřadů," řekl Schallenberg. Kulhánek také poděkoval za to, že rakouští diplomaté pomáhali při vyjednávání společného stanoviska EU na podporu ČR.

Na dotaz, zda by mohlo Rakousko přistoupit i k dalším krokům typu vyhoštění pracovníků ambasády, Schallenberg odpověděl, že je důležité, aby EU hovořila jedním hlasem. "Jsme vnímáni, pokud jsme jednotní a hovoříme společně. Veškeré další kroky a opatření se budou probírat nejprve v Bruselu na zasedání Evropské rady. Pokud se takové činy staly a Česká republika jasně vysvětlí jejich pozadí, zaslouží si naši plnou solidaritu," poznamenal ministr.

Některé země, například Slovensko či pobaltské státy, vyjádřily Česku solidaritu vyhoštěním ruských diplomatů. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v neděli v České televizi uvedl, že očekává další kroky i od dalších zemí, zmínil například Británii nebo Německo.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Soud v Haagu vyměřil bývalému veliteli ugandských povstalců Ongwenovi 25 let vězení

Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu vyměřil bývalému veliteli ugandské povstalecké skupiny Dominiku Ongwenovi trest 25 let, žaloba navrhovala 20 let. Soud Ongwena již na začátku února usvědčil z 61 trestných činů, včetně válečných zločinů, zločinů proti lidskosti, znásilnění, vynuceného sňatku a těhotenství a používání dětských vojáků.

Ongwen sám byl ještě jako dítě unesen a vycvičen v dětského vojáka. Podle žalobce to byl důvod, proč žádat nižší sazbu, ačkoliv zločincům u ICC hrozí až třicetileté tresty, připomínají světové agentury. Obhajoba se proti trestu hodlá odvolat. Činů, za něž byl nyní odsouzen, se muž dopustil na počátku tisíciletí, kdy působil v Armádě božího odporu (LRA), která jej původně unesla. Zatčen byl v roce 2015.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům komunismu

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům někdejšího komunistického režimu a pracovníkům některých jeho bezpečnostních složek. Návrh příslušného zákona ve čtvrtek v prvním čtení schválila slovenská sněmovna. Podle poslankyně nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti a spoluautorky předlohy Anny Andrejuvové by zákon mohl postihnout kolem 7000 lidí.

Podle návrhu se zákon bude vztahovat kromě jiných na poslance parlamentu a členy vlády v komunistickém Československu, dále na příslušníky komunistické tajné policie StB, některé řídící pracovníky v oblasti bezpečnostních služeb či členy a zaměstnance ústředního výboru Komunistické strany Československa a Komunistické strany Slovenska, a to do pádu komunismu v roce 1989.

"Má napravit hlavní nespravedlnost, že ti, kteří byli pronásledování, často umírají v chudobě a jejich pronásledovatelé z doby totality mají specifické výsady," řekl k zákonu slovenský ministr životního prostředí Ján Budaj, který byl na podzim 1989 jedním z hlavních řečníků na protikomunistických mítincích v Bratislavě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy