Obchody nabízejí i velikonoční figurky z falešné čokolády. Rozdíl na první pohled nepoznáte

27. 3. 2018 18:20
Výrobky, které jsou pouze náhražkou čokolády, se od těch z pravé čokolády nemusí lišit vzhledem, cenou ani kaloriemi. Prozradí je však složení.
Velikonoční figurky.
Velikonoční figurky. | Foto: dTest

Praha - Pod lákavě vyhlížejícím obalem zajíčka, ovečky nebo vajíčka se může skrývat jen figurka z náhražky čokolády. Výrobky z kakaové hmoty jsou přitom často k nerozeznání od figurek z pravé čokolády. Upozornilo na to spotřebitelské sdružení dTest.

Velikonoční figurky.
Velikonoční figurky. | Foto: dTest

"Pokud se v názvu výrobku místo slova čokoláda objevují pojmy jako kakaová pochoutka nebo kakaová poleva, je třeba zbystřit, pravděpodobně jde o náhražku čokolády," vysvětluje Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest.

Figurky, které nejsou čokoládové, obsahují cukr, rostlinný tuk a sušenu mléčnou syrovátku, případně sušené odtučněné mléko a kakao. Jejich cena sice může být nižší, ale není to pravidlem. Oproti tomu figurky z pravé čokolády na čokoládu upozorňují často už v názvu. Obsahují cukr a mléčné složky, kakaovou hmotu a informace o množství kakaové sušiny.

"Pro ilustraci jsme koupili velkého velikonočního zajíce z čokolády a velikonoční kolekci z čokoládové hmoty. Oba výrobky byly zabalené do pestrobarevného alobalu," popisuje Hoffmannová.

Velký čokoládový zajíc vážil 60 gramů a stál 14,90 koruny. Kilo takové cukrovinky by stálo 248 korun. Velikonoční kolekce z kakaové hmoty s menší postavičkou o celkové hmotnosti 80 g stála 20,90 koruny. Za kilo výrobku by tak zákazník zaplatil 261 korun. Velký rozdíl není ani v energetické hodnotě. Velký čokoládový zajíc ve sto gramech obsahoval 2228 kilojoulů, velikonoční kolekce 2295 kilojoulů. Zákazník na první pohled nemusí poznat rozdíl.

Velikonoční figurky.
Velikonoční figurky. | Foto: dTest

Přesto jde o kvalitativně odlišné výrobky. "Rozdíly se ukrývají v malém písmu etikety na zadní straně obalu," říká Hoffmannová. Velikonoční kolekci výrobce pojmenoval jako figurky z kakaovo-mléčné polevy bez náplně.

Větší figurka je označena jako mléčná čokoláda a deklaruje nejméně 30 % kakaové sušiny. Menší figurka nesmí podle cukrovinkové vyhlášky nést název "čokoláda", obsahuje totiž jen 4,8 procenta kakaového prášku a chybí jí kakaové máslo.

Vyhláška udává ingredience a jejich podíl pro všechny druhy čokolády dostupné na trhu.

Bílá čokoláda neobsahuje kakaovou sušinu. Je vyrobená zejména z kakaového másla (minimálně 20 procent), mléka nebo mléčných výrobků (nejméně 14 procent mléčné sušiny) a cukru.

Mléčná čokoláda obsahuje nejméně 25 procent celkové kakaové sušiny a 3,5 procenta mléčného tuku. Jako "extra" je pak označena mléčná čokoláda s minimálně 30% podílem celkové kakaové sušiny, 18 % mléčné sušiny a 4,5 % mléčného tuku.

Hořká čokoláda musí obsahovat nejméně 35 % celkové kakaové sušiny, výrobky vyšší jakosti (extra) pak 43 %. Existuje i řada hořkých čokolád s mnohem vyššími podíly kakaa. Nejvíce chuťových tónů si lze vychutnat u těch s obsahem sušiny v rozmezí 60 až 75 procent, u čokolád s vyšším podílem už může převažovat hořkost nad ostatními chuťovými vjemy.

Luxusní dezert pro milovníky čokolády? Podívejte se, jak si upéct lahodný fondant

To sníš: Čokoládový fondant | Video:
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Vaclík pomohl Seville k výhře nad Levante čistým kontem

Fotbalisté Sevilly zvítězili v utkání 9. kola španělské ligy nad Levante 1:0. Čistým kontem k tomu přispěl český brankář Tomáš Vaclík.

Jediný gól utkání, ve kterém měla domácí Sevilla navrch, vstřelil čtyři minuty před koncem Luuk de Jong. Vaclík, na kterého šly čtyři střelecké pokusy, si připsal už čtvrtou nulu z devíti ligových startů.

San Sebastian po dvou ligových prohrách zvítězil nad Betisem Sevilla 3:1 a posunul se na čtvrté místo. Utkání však nezačal ideálně, od 12. minuty prohrával. Ještě do přestávky skóre otočil, po vlastní brance Javiho Garcíi z 22. minuty se o čtrnáct minut později trefil Willian José. Zisk tří bodů pro domácí stvrdil v 58. minutě Portu.

Athletic Bilbao pouze remizoval s Valladolidem 1:1. Za domácí pálil v 33. minutě Iňaki Williams, Valladolid vyrovnal v 71. minutě díky vlastnímu gólu Iňiga Martíneze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy