Z Moravy míří do světa nový typ cukru. Je stejně sladký, ale stačí ho méně

Michal Šenk Michal Šenk
27. 3. 2018 6:06
Nestlé uvádí na trh výrobek, který obsahuje novou formu cukru. Takzvaný strukturovaný cukr má zajistit stejnou sladkost navzdory menšímu množství.
Milkybar Wowsomes od Nestlé.
Milkybar Wowsomes od Nestlé. | Foto: Reuters

Olomouc, Praha - Zora, olomoucký závod na výrobu cukrovinek nadnárodního potravinářského koncernu Nestlé, jako první na světě vyrobila a vložila do výrobku nový typ cukru. Ten se při konzumaci na patře rychleji rozpouští - výsledkem je, že pro stejnou sladkost je ho třeba méně.

Zatímco klasický cukr je tvořen krystalky, zásadní vlastností takzvaného strukturovaného cukru je jeho poréznost. K jeho výrobě se spojí cukr, sušené mléko a voda. Směs je pod tlakem vstřikována do horkého vzduchu a dojde k provzdušnění molekuly látky. Podobným způsobem se z kávy vyrábí granule instantní rozpustné kávy.

Zora novou technologii použila v pilotním projektu, tyčince Milkybar, kterou dodává na britský trh. Výrobce deklaruje, že oproti dřívější praxi pro ni použil o třetinu méně cukru - v osmnáctigramové tyčince Milkybar Wowsomes je ho nyní 6,6 gramu.

Ambici přijít s novým typem cukru pro své výrobky projevila společnost Nestlé před dvěma lety. Na vývoji spolupracovaly inženýrské týmy ve Švýcarsku, Velké Británii a v Česku. Náklady na vývoj firma neuvedla. Moravský podnik si vybrala údajně proto, že je jedním z největších a nejmodernějších v celé organizační struktuře její cukrovinkové divize.

"Snahou Nestlé je použít tento nový typ cukru i v dalších výrobcích. V prvé řadě půjde o produkty určené pro nejmenší děti. Použití strukturovaného cukru má ovšem jistá omezení. Víme už například, že v nápojích jej použít nepůjde," říká mluvčí Nestlé pro český a slovenský trh Andrea Brožová.

Jak se dělá "nový" cukr

Nestlé

  • Vývoj inženýrů koncernu ze Švýcarska, Velké Británie a Česka trval dva roky.
  • Klasický cukr je tvořen krystalky, strukturovaný cukr je porézní. K jeho výrobě se spojí cukr, sušené mléko a voda. Směs je pod tlakem vstřikována do horkého vzduchu. Dojde k provzdušnění molekuly látky. Podobně se z kávy vyrábí granule instantní rozpustné kávy. Výsledná hmota je také strukturou podobná cukrové vatě.

Doux Matok

  • Izraelský start-up získal patent na svůj strukturovaný cukr v roce 2014. S prvními výrobky chce společnost na trh přijít letos.
  • Molekuly cukru se navážou na molekuly oxidu křemičitého. Ten změní strukturu cukru a zajistí mu větší povrchový objem. Díky tomu se při konzumaci na patře snáze rozpustí, a pro dosažení požadované sladkosti se tak může použít méně cukru, než kdyby šlo o jeho klasickou krystalickou verzi.

Společnost uvádí, že od roku 2000 se jí různými cestami podařilo snížit obsah cukru v jejích výrobcích už o více než třetinu. O nižší obsah cukru se v posledních letech snaží také výrobci instantních jídel či sladkých nápojů a limonád.

Viceprezident poradenské společnosti Leatherhead Food Research Mark Burcher upozorňuje na to, že snižování obsahu cukru ve výrobcích může být dvousečné. Jak uvedl pro deník Guardian, výrobky se zřejmě zmenší co do velikosti a výrobci to budou zákazníkům muset nějak vynahradit. To může mít vliv na používání různých jiných "výplňových látek", aby velikost produktu zůstala stejná.

Proti cukru v potravinách bojují i vlády ve snaze omezit zdravotní rizika od diabetu po srdeční choroby. Velká Británie například od dubna zavádí novou desetiprocentní daň na slazené nápoje. Ta už funguje v Mexiku nebo Maďarsku. Nejdál se zdaněním cukru jsou zřejmě v Norsku. Tam platí speciální daň na cukr a výrobky, které jej obsahují, už skoro sto let. Loni ale sazby výrazně vzrostly. U některých výrobků jde nyní až o 83procentní zdanění.

Obecné tažení proti cukru pocítilo nedávno i samotné Nestlé. Loňský čistý zisk klesl firmě meziročně o 16 procent na 7,2 miliardy švýcarských franků (158 miliard korun). Jedním z důvodů, které společnost uvedla, byl slabší zájem o cukrovinky a zmrzliny ve Spojených státech amerických. V lednu pak Nestlé oznámilo prodej své tamní divize cukrovinek konkurenčnímu Ferreru.

Cukr je droga a může zabíjet, tvrdí autorka dokumentu Cukr, blogerka Andrea Culková

Chyba se stala úplně na začátku, když tomu, co vyrábí průmysl, říkáme jídlo. Jsou to vlastně mrtvoly v krabicích, říká k rizikům konzumace rafinovaného cukru autorka dokumentu Cukr-blog Andrea Culková | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 52 minutami

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy