Nejlepší prodejny v Česku. Novou soutěž Diamantová liga kvality ovládly velké řetězce

Petr Kučera Petr Kučera
16. 11. 2016 11:35
Ostravský hypermarket Globus a znojemský Albert získaly nejvíce bodů v prvním ročníku akce pořádané Svazem obchodu. Do hodnocení se přihlásilo 19 prodejen z největších řetězců. Menší sítě nebo samostatné prodejny se nezúčastnily, jejich asociace brzy představí vlastní systém certifikace.
Ostravský Globus spoléhá mimo jiné na vlastní řeznictví.
Ostravský Globus spoléhá mimo jiné na vlastní řeznictví. | Foto: Globus

Praha – Nejlepší prodejnu s převahou potravin v České republice provozuje řetězec Globus v Ostravě. Druhý skončil Albert ve Vídeňské ulici ve Znojmě. Alespoň podle výsledků nové soutěže Diamantová liga kvality pořádané Svazem obchodu a cestovního ruchu za podpory ministerstva průmyslu a obchodu.

Do projektu, který začal letos v dubnu, se přihlásilo jen 19 prodejen největších řetězců v Česku. Deset zástupců vyslal Albert, pět Tesco, po dvou Globus a Lidl. Další velké řetězce (Kaufland, Billa a Penny) se akce neúčastnily, stejně jako menší sítě, nebo dokonce samostatné prodejny.

Hypermarket Globus Ostrava
Hypermarket Globus Ostrava | Foto: Globus

Pro účast v „diamantové lize“ bylo potřeba za každou prodejnu uhradit vstupní poplatek zhruba od devíti do 17 tisíc korun – nejnižší pro malé pultové obchody, nejvyšší pro hypermarkety.

Akce byla otevřena i pro středně velké a menší firmy, které nejsou členy Svazu obchodu. Ty se ale nezúčastnily a brzy představí vlastní hodnocení, které má více vyhovovat menším obchodům a zároveň podpořit prodejce českých potravin.

Nejvíce bodů z maximálních 200 možných získal ostravský Globus v Opavské ulici (198 bodů) a znojemský Albert ve Vídeňské ulici (195 bodů). Více než 180 bodů pak získaly ještě Lidl v Berouně, Albert v Okříškách a Tesco v Roztokách u Prahy a Brandýse nad Labem.

Titul Vítěz Diamantové ligy kvality však může používat ještě dalších jedenáct prodejen, které dostaly přes 150 bodů. Touto ochrannou známkou se lze chlubit dva roky.

Naopak méně než 150 bodů (a tedy jen titul Finalista Diamantové ligy kvality, nikoliv Vítěz) dostaly prodejny Albert v jihlavské Hradební ulici a Tesco Expres v pražské Vocalově ulici (Bělehradská). Nikdo ale neskončil v ještě horší skupině pod 125, nebo dokonce 100 bodů.

Více než 195 bodů:
Globus Ostrava-Plesná, Opavská
Albert Znojmo, Vídeňská
Více než 180 bodů:
Albert Okříšky, Boženy Němcové
Lidl Beroun, Plzeňská
Tesco Roztoky u Prahy, Lidická
Tesco Brandýs nad Labem, Tovární
Více než 150 bodů:
Albert Olomouc, Zikova
Albert Znojmo, Brněnská
Albert Třešť, Revoluční
Albert Praha 4, Želetavská
Albert Praha 9, Bratří Venclíků
Albert Příbram, Brodská
Albert Děčín, Uhelná
Globus Praha 5, Sárská
Lidl Příbram, Evropská
Tesco Brno, Vídeňská
Tesco Praha 9, Veselská
Více než 125 bodů:
Albert Jihlava, Hradební
Tesco Expres Bělehradská, Praha 2, Vocelova

Polovinu hodnocení tvoří mystery shopping

Největší váhu – polovinu možných bodů – má hodnocení od „auditorů“ pod dohledem České společnosti pro jakost a Sdružení pro oceňování kvality. „Vždy dva lidé navštívili prodejnu bez předchozího ohlášení jako běžní zákazníci a provedli takzvaný mystery shopping,“ říká prezidentka Svazu obchodu Marta Nováková.

Tito porotci se zaměřili na tři základní kritéria zákaznické spokojenosti: Celkový vzhled prodejny i jednotlivých úseků (čistota, přehlednost, přitažlivost nabídky a podobně), kvalitu zboží (čerstvost a nabídka masa, pečiva, ovoce a zeleniny) a úroveň služeb (fronty u pokladny nebo u obsluhovaných úseků, doplňování zboží do regálů, úroveň informačního servisu, schopnost poradit a podobně). Přímo se zapojením spotřebitelů, tedy pravidelných návštěvníků prodejny, ale zatím organizátoři v prvním ročníku akce nepočítali.

Třicetiprocentní váhu pak mělo „hodnocení legislativní shody a systémové dokonalosti fungování prodejny“. Vyškolení auditoři odtajnili svou identitu a na místě zkontrolovali, jak firma dodržuje předpisy ohledně hygieny, výrobních postupů, oběhu a původu zboží, správného označení masa, ovoce, zeleniny nebo pečiva. Zhodnotili také reklamační řád nebo třeba informace o alergenech.

Zbývajících dvacet procent tvoří další kritéria, zejména posouzení „sebehodnotící zprávy“, kterou provozovatel prodejny pošle současně s přihláškou. Organizátoři se zaměřili na pravdivost uvedených informací, angažovanost prodejny ve společensky zodpovědných projektech a v práci pro místní komunity, podporu bezbariérového přístupu nebo dostatečnou nabídku „zdravých pokrmů“ z bio produkce. Hodnotit se měl ale také třeba „inovační potenciál a inovační realita prodejny“, „hrdost zaměstnanců prodejny na vlastní značku“ nebo jejich „osobní angažovanost“ či „kolektivní sounáležitost“.

„Je potěšující, že hodnocené prodejny se vydaly směrem rozšiřování nabídky doplňkových služeb, ať už jde o pokrytí wi-fi, dětský koutek, nebo vlastní pekárnu či řeznictví. Zvýšená pozornost je věnována matkám s dětmi nebo starým lidem. Zaregistrovali jsme také zlepšující se spolupráci s lokálními dodavateli i to, že ve své nabídce myslí rovněž na zákazníky se zvláštními požadavky na výživu,“ říká Pavel Mikoška, viceprezident Svazu obchodu a cestovního ruchu.

„Účelem soutěže není vybrat jedinou vítěznou prodejnu, ale ocenit a upozornit na všechny prodejny, které splní podmínky pro získání ocenění,“ dodává Nováková.

Do budoucna by se Diamantová liga kvality měla rozšířit na celou maloobchodní síť včetně nepotravinářských prodejen. Projekt je součástí Národní politiky kvality a programu Česká kvalita podporovaného vládou.

Menší obchody chystají vlastní akci

Středně velké a menší řetězce se do Diamantové ligy nezapojily. "Nic proti tomu projektu nemáme, ale je zaměřený hlavně na největší řetězce, protože pro malé prodejny je obtížné splnit některé jeho parametry," vysvětluje Zdeněk Juračka, šéf družstevní sítě COOP a současně předseda Asociace českého tradičního obchodu. Mimochodem – do roku 2014 vedl právě Svaz obchodu.

Asociace, která vznikla předloni jako sdružení tuzemských maloobchodníků, na konci listopadu představí vlastní systém certifikace prodejen. "Spolupracujeme na něm s Potravinářskou komorou ČR. Mezi důležitá kritéria bude patřit alespoň dvoutřetinové zastoupení českých potravin v sortimentu," upřesňuje Juračka.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Za to, že strčil muže pod metro dostal mladík tři a půl roku vězení. Nesouhlasí a odvolal se

Mladík, který na pražském Smíchově strčil muže pod metro, nesouhlasí s rozsudkem, podle nějž si má odpykat 3,5 roku vězení. Proti verdiktu si podal odvolání a případem se tak bude zabývat ještě vrchní soud. Nepravomocný rozsudek uložil sedmnáctiletému hochovi také povinnost uhradit pozůstalým nemajetkovou újmu v celkové výši 1,9 milionu korun.

Incident, při němž zemřel dvaapadesátiletý ženatý otec dvou dospělých synů, se stal loni v lednu ve stanici Anděl. Muže napadli tehdy šestnáctiletý a o rok mladší chlapec, a to poté, co při procházení po eskalátorech zřejmě strčil do přítelkyně mladšího z nich.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Fotbalisty Českých Budějovic posílil útočník Diop

Fotbalisty Českých Budějovic posílil senegalský útočník Dame Diop. Bývalý hráč Slavie, Zlína nebo Ostravy s jedenáctým celkem tabulky podepsal smlouvu na dva a půl roku. V klubovém podcastu o tom informoval generální manažer Dynama Martin Vozábal.

"V tuhle chvíli jednáme s českou ambasádou v Dakaru, aby mohl přiletět do České republiky. Vízum má nějaké náležitosti a mohl by se tady objevit za týden," řekl Vozábal. "Turci se ho vzdali a my jsme takový post hledali, navíc zná prostředí i českou mentalitu," přidal.

Diop naposledy působil v pátém celku turecké ligy Hataysporu, kde však v prosinci skončil. Před tím strávil dva roky v Ostravě a nastupoval také za Zlín a Slavii, v jejímž dresu v srpnu 2014 debutoval v české lize. Celkem v tuzemské nejvyšší soutěži odehrál 107 zápasů a dal 24 branek.

před 31 minutami

Ostravské letiště zprovozní v dubnu linku do Kyjeva, letenka vyjde na necelých 700 korun

Z ostravského letiště v Mošnově začne od 26. dubna létat pravidelná linka do Kyjeva na Ukrajině. Bude létat třikrát týdně, v pondělí, středu a pátek. Provozovat ji bude společnost SkyUP Airlines. V úterý to v tiskové zprávě oznámila společnost Letiště Ostrava. Na lince se budou střídat letouny Boeing B737-800 a Boeing B737-700 s kapacitou 189 a 149 míst. "Jednosměrné letenky jsou v prodeji za cenu od 26 eur (zhruba 680 korun)," uvedlo letiště, které patří Moravskoslezskému kraji.

Obchodní ředitel Letiště Ostrava Stanislav Bujnovský uvedl, že čeští cestující mohou linku využívat k turistice, zatímco opačným směrem bude sloužit hlavně pro dopravu ukrajinských zaměstnanců a jejich rodin do Moravskoslezského, ale také Olomouckého a slovenského Žilinského kraje.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 45 minutami

Uzemněné Boeingy MAX příští týden zřejmě dostanou v Evropě povolení k provozu

Letadla Boeing 737 MAX zřejmě už příští týden dostanou povolení k obnově komerčního provozu na území Evropské unie. V úterý to řekl šéf Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA) Patrick Ky. Právě tento úřad o povolení rozhoduje. Letadla nesměla do vzduchu po dvou tragických nehodách, které odhalily softwarovou chybu. Ve Spojených státech a v některých dalších zemích už Boeing povolení k obnově provozu těchto strojů dostal.

Ky uvedl, že stroje 737 MAX budou moci létat, pokud budou splňovat podmínky EASA a jeho piloti absolvují výcvik. Jednou ze změn, kterou si unijní regulátor vnutil, je nová certifikace stabilizačního systému MCAS. U něj se zjistilo, že patrně sehrál klíčovou úlohu při tragických nehodách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy