Foto: První hypermarket v Česku otevřel před 20 lety. Projděte se historií největších obchodů

Klikněte pro vstup do fotogalerie.
První hypermarket v České republice se otevřel 4. listopadu 1996. Nabízel 60 tisíc položek zboží. Dnes prodává 19 tisíc potravin, 45 tisíc nepotravinářského zboží a 30 tisíc výrobků pro kutily, zahrádkáře a pro domácnost.
Globus (na fotce z roku 1997) má nyní 15 hypermarketů a je v tomto směru nejmenším z velkých potravinářských řetězců v Česku.
Co do výše tržeb mu ale patří osmé místo mezi všemi firmami prodávajícími rychloobrátkové zboží (podle loňského žebříčku časopisu Zboží & prodej). Na fotce Globus Brno v roce 1997.
Když se otevíral první Globus v Brně, chybělo dostavět ještě část tamního nákupního komplexu. (Fotografie je z roku 1997).
Foto: Globus
Tak velkou prodejnu dosud Češi neznali. Ale rychle si zvykli. Ve druhé polovině devadesátých let zaplavily republiku desítky dalších.
 

Právě se děje

před 43 minutami

Střety v Jeruzalémě si vyžádaly přes 200 zraněných

Nejméně 200 Palestinců a šest izraelských policistů bylo zraněno při nočních střetech u jeruzalémské mešity Al-Aksá, oznámili v sobotu zdravotníci. V izraelské metropoli se po týdnech nepokojů očekává násilí i v dalších dnech. K uklidnění situace v sobotu Izrael vyzvala Evropská unie, Turecko blízkovýchodní zemi obvinilo z teroru vůči nevinným, informují tiskové agentury.

Nepokoje v Jeruzalémě propukly po zahájení postního měsíce ramadánu v polovině dubna, kdy Izrael omezil Palestincům shromažďování na místě, kde Arabové většinou scházejí k večerní modlitbě. V posledních dnech napětí podpořilo hrozící nucené vystěhování některých palestinských rodin z jejich domů ve východním Jeruzalémě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy