Nejistý osud znojemských nakládaček. Závod na Moravě končí, kvůli drahé výrobě

Aneta Řezníčková Dan Poláček Aneta Řezníčková, Dan Poláček
Aktualizováno 4. 7. 2023 12:54
Výroba tradičních kyselých okurek má v Česku problémy. Důvodem jsou - podobně jako napříč celým potravinářským sektorem - současné vysoké náklady a na ně navázané ztráty. Norská společnost Orkla, která výrobu okurek vlastní, proto v úterý oznámila uzavření výrobny v Bzenci, jejíž historie sahá až do 19. století. Zákazníci by podle ní přesto o populární "nakládačky" přijít neměli.
Nakládané okurky od družstva Znojemská okurka. Fotografie z roku 2008.
Nakládané okurky od družstva Znojemská okurka. Fotografie z roku 2008. | Foto: ČTK

Znojemské okurky mají v Česku dlouhou historii. Město Znojmo dokonce pořádá tradiční Slavnosti okurek. V současné době se ale nejen zemědělci - tedy nejen okurkáři - potýkají s existenčními problémy.

"Opět se sníží soběstačnost Česka v další komoditě. A to je škoda," říká k vzniklé situaci agrární analytik Petr Havel. Připomíná, že dovoz zeleniny ze zahraničí je v řadě případů levnější. Na Znojemsku se podle něj také v současné době původní znojemské okurky už téměř nepěstují. "Znojemská okurka je totiž odrůda, která je poměrně měkká, a na zavařování se zas tak moc nehodí," dodává Havel.   

I tak je však Česko, co se nakládaček týče, na dovozu závislé spíše minimálně. "Soběstačnost se podle dat ČSÚ pohybuje v posledních letech přes 70 procent," upřesňuje Zuzana Přibylová, tajemnice Zelinářské unie Čech a Moravy. Dodává, že tento druh zeleniny je také velmi oblíbený pro pěstování na domácích zahradách.

 

Právě se děje

Další zprávy