Obchod bez včel je jako nákup za socialismu. Řetězec Penny ukázal prázdné regály

Ekonomika Ekonomika
Aktualizováno 17. 7. 2022 18:20
Řetězec Penny ve snaze upozornit na důležitost včel vyřadil na den ze svého sortimentu zboží, k jehož výrobě přispívají. Odstranil tedy nejen produkty, které obsahují med, ale také ty, na jejichž produkci se včely podílejí opylováním nebo výrobky, které by v nabídce nebyly, protože tyto produkty obsahují. Na zákazníky tak čekal pohled na regály, v nichž chybělo na 60 procent zboží.
Foto: Penny Market

"Nejde jen o ovoce nebo zeleninu či produkty obsahující med, ale i oleje, pečivo, koření, cukrovinky, ochucené mléčné výrobky, džemy, džusy a spoustu dalších produktů," upřesnil vedoucí oddělení kvality Petr Baudyš.

V Česku bylo loni podle Českého statistického úřadu celkem 661 000 včelstev. Podle Dalibora Titěry z Výzkumného ústavu včelařského jde dlouhodobě v průměru o osm včelstev na kilometr čtvereční.

Včelstev přitom neubývá, přestože ve světě vědci pozorují jejich úbytek. "Více včelstev na kilometr čtvereční má Turecko, okolní země tolik včelstev nemají," poznamenal Titěra. Doplnil, že pro Česko je typické, že je tu minimum profesionálních včelařů a většinu včelstev mají amatéři. Díky tomu jsou včelstva rozptýlená po celé zemi.

Podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) se podařilo počet včelstev v Česku nejen stabilizovat, ale v posledních letech i navyšovat. "V současné době u nás máme přes 60 tisíc včelařů," uvedl na akci Nekula.

Ministr připomněl, že na opylování včelami je závislých 85 procent rostlin, ze kterých pochází 76 procent potravin.

Ministerstvo podle něj přispívá na rozvoj včelařství z národních dotací, loni to bylo více než 104 milionů korun. Podle Nekuly půjde v příštích letech v rámci nového dotačního období společné zemědělské politiky EU každoročně dalších zhruba 110 milionů korun.

Pro včely podle Titěry není tak velký problém růst teplot vzhledem k tomu, že včela medonosná původně pochází ze Středomoří. Problém může být spíše sucho, protože krajina je velmi vysušená. "Když včely nemají vodu, tak nelétají, protože jsou dehydrované," upozornil.

Dodal, že rostliny kvůli suchu preferují svůj vlastní vodní režim a nevytváří pak dostatek nektaru a v podstatě "šetří" vodu. V posledních letech z tohoto důvodu podle něj včelaři pozorují, že mají málo medu ze slunečnic, přestože rostliny kvetou.

Do budoucna by se měla podle Titěry měla věnovat pozornost hlavně zdraví včelstev, které mohou ohrožovat rezistentní paraziti.

 

Právě se děje

Další zprávy