Na Velikonoční pondělí zůstanou velké prodejny zavřené. Kvůli zákazu už padly tři pokuty

Petr Kučera Petr Kučera
Aktualizováno 16. 4. 2017 21:30
Zákaz prodeje o vybraných svátcích se netýkal Velkého pátku, ale na Velikonoční pondělí už platí. Své prodejny tentokrát zavře i e-shop Alza.cz. Za porušení zákazu v pátek 28. října zatím Česká obchodní inspekce uložila tři pravomocné pokuty, které už nabyly právní moci. Na Slovensku letos poslanci schválili rozšíření zákazu prodeje ze tří na patnáct dnů.
Zákaz prodeje během státního svátku, Centrum Černý Most.
Zákaz prodeje během státního svátku, Centrum Černý Most. | Foto: Michal Kopřiva

Praha - Zatímco během prvních tří dnů "prodlouženého velikonočního víkendu" mohly velké obchody zůstat otevřené, Velikonočního pondělí už se týká zákaz prodeje o vybraných svátcích.

Výjimka ze zákazu platí pro menší obchody (do 200 metrů čtverečních prodejní plochy), železniční a autobusová nádraží, letiště, čerpací stanice, lékárny a prodejny ve zdravotnických zařízeních. Bez ohledu na velikost a umístění ale musí mít zavřeno zastavárny, obchody s použitým zbožím (i autobazary) nebo výkupny odpadů.

Vedle Velikonočního pondělí se zákaz týká také 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince a 1. ledna. Na Štědrý den musí obchody zavřít po poledni. Běžně prodávat lze na Velký pátek, 1. května, 5. a 6. července nebo 17. listopadu. Senátoři vedení Františkem Bublanem (ČSSD), kteří zákaz prosadili, připouštějí, že jde zatím o kompromis, protože všechny svátky najednou by zřejmě neprošly.

Své prodejny tentokrát zavře i e-shop Alza.cz, potvrdila jeho mluvčí Patricie Šedivá. Alza podle České obchodní inspekce porušila zákaz 28. října i 26. prosince a nyní jí hrozí pokuta. E-shop argumentoval tím, že jde pouze o výdejny zboží objednaného online; kontroloři se ale přesvědčili, že zboží si lze koupit i přímo v prodejně - ostatně sama Alza je takto na svém webu nazývá.

Zatím tři sankce

Za porušení zákazu v pátek 28. října zatím Česká obchodní inspekce uložila tři pravomocné pokuty, které už nabyly právní moci. Každá dosáhla jen 10 tisíc korun, přestože lze uložit sankci až jeden milion korun, při opakování až pět milionů.

Pokutu musí zaplatit podnikatel provozující second hand v Rokycanech. "Při kontrole uvedl, že se domníval, že může mít otevřeno, protože prodejní plocha provozovny nepřesahuje 200 metrů čtverečních," říká mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Ve skutečnosti se ale právě v případě zastaváren a dalších prodejen použitého zboží, výkupen či sběren týká zákaz všech prodejen bez ohledu na jejich velikost.

Ze stejného důvodu dostaly desetitisícovou pokutu i českobudějovická společnost Sběrsur a brněnská Auto Šerý. Dalších osm porušení zákazu během 28. října zatím Česká obchodní inspekce stále ještě řeší. O Vánocích nenašly kontroly žádné porušení zákona s výjimkou zmíněného e-shopu Alza.

Slovensko rozšiřuje zákaz i na neděle

Na Slovensku letos poslanci schválili rozšíření zákazu prodeje o další státní svátky a dny pracovního klidu - celkem půjde o 15 dnů v roce a částečně i Štědrý den. Dosud platil zákaz jen pro tři dny.

O svátcích či dnech pracovního klidu na Slovensku budou moci mít nadále otevřeno například čerpací stanice, lékárny či prodejci suvenýrů. Omezení se nedotkne ani podnikatelů, kteří nezaměstnávají pracovníky, ale zákazníky obsluhují sami. Zákaz prodeje se o vybraných dnech, například na listopadové "dušičky", nebude vztahovat ani na prodejce květin.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 40 minutami

Berlín koupí 15 000 bytů od firem Vonovia a Deutsche Wohnen, město za ně zaplatí 2,4 miliardy eur

Město Berlín koupí za 2,46 miliardy eur (62,2 miliardy Kč) téměř 15 000 bytů od společností Vonovia a Deutsche Wohnen, které nabízejí nájemní bydlení. Firmy to v pátek oznámily v tiskové zprávě. Akvizice přichází jen několik dní před volbami do zastupitelstva německého hlavního města, a nedostatek bytů a rychle rostoucí nájmy se staly žhavým předvolebním tématem. Spolu s volbami do městského zastupitelstva se má konat i poradní referendum o vyvlastnění obou bytových společností.

Deutsche Wohnen prodá městu 10 700 bytů, Vonovia pak 4250 bytů. Vonovia je v Německu největší firma zaměřená na pronájem bytů a nyní je v procesu převzetí svého menšího konkurenta Deutsche Wohnen. Spojením obou podniků má vzniknout bytový gigant zhruba s 550 000 byty v hodnotě více než 80 miliard eur.

S cílem získat pro transakci politickou podporu, obě společnosti slíbily, že omezí pravidelné zvyšování nájmů v Berlíně. Rovněž nabídly k prodeji městu zhruba 20 000 bytů za dvě miliardy eur. Skupina, která stojí za vyhlášením referenda, ale tyto návrhy kritizovala a v pátek zopakovala nesouhlas s transakcí. Ta byla oznámena v květnu.

Ředitel Vonovie Rolf Buch ale tvrdí, že cena je spravedlivá. "Tímto prodejem bytového fondu v Berlíně městským bytovým podnikům plníme hlavní slib daný berlínskému senátu. Prodáváme byty za spravedlivou cenu."

Transakce je v hlavním městě Německa považována za největší svého druhu za dlouhou dobu. Fond obecních bytů se zvýší přibližně na 355 000, což je zhruba pětina z 1,67 milionu nájemních bytů v Berlíně. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy