Vypadají skoro stejně, ale jsou zdravější. Podívejte se, jak firmy vylepšují výrobky

Iva Špačková Iva Špačková
12. 9. 2017 6:46
Výrobci vylepšují nutriční hodnoty potravin či nápojů a snaží se tím získat sympatie spotřebitelů, kterým záleží na zdravějším životním stylu. Chutě lidí se však zdravějším trendům přizpůsobují pomalu. Firmy proto při změně receptury postupují opatrně. Chuťové složky jako cukr či sůl tak snižují třeba jen o desetiny procent. Podívejte se na šest výrobků, které letos získaly od Potravinářské komory ČR ocenění za nejlepší změny nazvané Reformulace roku.
Foto: Nestlé

Margot - vylepšený výrobek

  • Výrobce: Nestlé
  • Jak se změnilo složení: Z výrobku zmizely nežádoucí transmastné kyseliny (TFA), má více kokosu (2 %, zatímco dříve procentní podíl uveden nebyl, takže se jednalo o téměř nezachytitelnou část) a nižší obsah cukru (namísto 52,6 g má 52 g na 100 g). Vzhledem k tomu, že "margotek" firma prodá ročně na 3000 tun, tak Češi spotřebují o 12 tun cukru méně.
  • Jak se změnila cena: Doporučená maloobchodní cena zůstala stejná. "Konečnou cenu v obchodě však určuje prodejce a může se tedy lišit," říká mluvčí společnosti Andrea Brožová.
  • Jak lidem chutná: Vylepšená tyčinka se na trh začala postupně dostávat až v letošním druhém čtvrtletí. Na hodnocení prodejů vůči předchozí receptuře je tedy podle firmy ještě brzo. "Nicméně stejně jako všechny ostatní nové či renovované výrobky prošla i nová Margot slepým spotřebitelským testem preferencí. V něm nová receptura vyhrála, a proto mohla být uvedena do výroby a na trh," dodává mluvčí.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Polská PiS žádá přepočítání hlasů senátních v šesti obvodech, kde její kandidáti neuspěli

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) v pondělí požádala polský nejvyšší soud o přepočítání hlasů v několika volebních obvodech, kde předminulou neděli neuspěli její kandidáti na senátory poměrně malým rozdílem hlasů. PiS podle televize TVN 24 zatím požádala o přepočítání hlasů v šesti obvodech, kde údajně byla jako neplatná vyřazena část hlasů. V Polsku o půlnoci vyprší čas na námitky stran vůči volbám. PiS si v parlamentních volbách 13. října udržela většinu v dolní komoře parlamentu, Sejmu, ale přišla o většinu právě v senátu, což jí může komplikovat další vládnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy