Na pobytu v cizině teď ušetříte. Díky silné koruně

hjp
29. 5. 2008 10:30
Sílící měna zvyšuje úspory na dovolenou
Foto: Jiří Jelínek

Praha - Češi na cestách v zahraničí díky silné národní měně ušetří. Posilující koruna totiž zvyšuje úspory na dovolené v cizině - nejvíce ve Velké Británii a naopak nejméně v sousedním Slovensku.

Vyplývá to z analýzy společnosti Citco-Finanční trhy.

"Koruna vůči britské libře v meziročním srovnání k 26. květnu posílila téměř o 24,8 procenta. Po Velké Británii nejlevněji vyjde dovolená v oblíbených afrických destinacích Egyptě a Tunisku. Koruna k egyptské libře ke stejnému datu meziročně posílila téměř o 18,4 procenta a tuniskému dináru více než o 15,6 procenta," uvádí Tomáš Volf, analytik Citco.

Silná koruna ušetří i v exotických zemích

Češi za dovolenou ušetří, i pokud se rozhodnou vydat se do vzdálenějších míst. Česká koruna totiž posilovala i vůči exotičtějším měnám. Na Seychelách je tak možné ušetřit až 41 procent.

Úspora díky silné koruně je jedním z faktorů, který určuje náklady na dovolené. Například se nedá očekávat, že turistické kanceláře zlevní dovolené právě o procento, které jim umožní silnější koruna. Přesnou úsporu v obchodech všech zemí ovlivňuje také růst cen, a to negativně.

Na druhou stranu, obyvatelé Česka mají oproti loňskému roku vyšší příjmy. A je potřeba se na dovolenou přepravit, kvůli rekordně drahé ropě to bude oproti loňsku dražší.

Česko-slovenský kurz je stabilní

Nejmenší snížení nákladů na dovolenou pocítí čeští turisté při návštěvě Slovenska. "Kurz české koruny se vůči slovenské v meziročním srovnání téměř nezměnil, česká koruna meziročně k 26. květnu posílila pouze o 2,75 procenta," dodává Tomáš Volf.

Právě slovenská měna, která ve středu posilovala až kolem 30,81 SKK/EUR díky silnému finálnímu kurzu pro přechod na euro, pomohla nahoru i české koruně.

Cizinci si v Česku připlatí

Naopak cizinci si letos za dovolenou v Čechách oproti loňsku připlatí.

Z deseti národností nejvíce navštěvujících Českou republiku nejdráže vyjde dovolená turistům z Velké Británie, které následují Američané a Rusové. Posilující českou korunu nejméně pocítí Slováci.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Italští poslanci vyslovili důvěru vládě premiéra Conteho. Kabinet v úterý požádá o důvěru také druhou komoru Senát, kde ale nemá zaručenou většinu

Zdroj: ČTK
Další zprávy