Slovenská koruna má nový rekord. I nadále sílí díky EK

Red Eko
16. 5. 2008 11:50
Nové maximum k euru je 31,645 SKK/EUR
Foto: Ondřej Besperát

Bratislava - Sedm dní v řadě posiluje slovenská koruna a boří jeden historický rekord za druhým. Včera se obchodovala na hranici 31,63 SKK/EUR. Včera krátce po skončení obchodování na Slovensku kurz zpevnil až na 31,625 a dnes ráno už jsme na 31,580.

Informaci přinesl server PatriaOnline.cz

Minulý týden slovenská koruna v úterý dopoledne posunula rekordní hranici na 31,645 SKK/EUR. Souhlas Evropské komise s přijetím země do eurozóny má na slovenskou měnu stále pozitivní vliv.

Podle denního finančního zpravodaje ČSOB vládní administrativa opakuje mantru co nejsilnějšího kurzu a trh jí věří.

Národní banka Slovenska pravděpodobně v krátkém čase vysloví obavy z rychlého posilování slovenské koruny, ale potenciální korekce bude zřejmě jen příležitostí pro další spekulanty.

Slovenská koruna prolomila hranici 31,90 korun za euro na začátku května, za týden posílila až na 31,70 koruna za euro. Jen za posledních 6 měsíců slovenská měna zpevnila proti euru zhruba o dvě koruny.

Čtěte dále:

 

Právě se děje

před 38 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy