Ropa: Barel za 135 USD. Předpovědi odborníků jsou černé

Red Eko
22. 5. 2008 12:05
Lidé podle nich situaci podcenili. Težba bude klesat
Foto: Aktuálně.cz

New York - Cena ropy od středy vylétla o čtyři dolary a překonala tak další magickou hranici 135 USD za barel.

Její cena se na newyorské burze zastavila na 135,04 dolarech. Před rokem přitom byla ropa o téměř 40 dolarů levnější. Informoval o tom server BBC.

Rychlý skok ceny je při tom způsoben hlavně nižší těžbou, než jakou předpovídali odborníci. Svou úlohu však sehrál i stále oslabující americký dolar.

Odborníci: Těžba bude klesat, vzestup cen nelze předpovídat

Varování před dalším růstem cen ropy vydala Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Podle ní bude vývoj těžby ropy jiný, než odborníci dosud předpovídali. Oficiální výsledky průzkumu 400 největších ropných polí agentura však zveřejní až v listopadu.

Již teď je ale podle deníku Wall Street Journal z průběžných výsledků jisté, že těžba nebude mírně stoupat, ale naopak spíše klesat. V lepším případě pak stagnovat.

Každopádně ale nebude schopna uspokojit poptávku, která prudce roste. Ceny tak budou nadále skokově růst.

"Nikdo není schopen předpovědět, kam až bude cena stoupat," komentoval pro BBC situaci Tatsuo Kageyama z Kanetsu Zaset Management v Tokiu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Italský ministr zahraničí Di Maio končí v čele Hnutí pěti hvězd

Italský ministr zahraničí Luigi di Maio ve středu oznámil, že končí ve funkci šéfa vládní strany Hnutí pěti hvězd (M5S). Informovala o tom agentura AP. Svým stoupencům v Římě Di Maio řekl, že jedna éra skončila, on svou práci dokončil a nyní bude důvěřovat svému nástupci, že dále úspěšně povede stranu kupředu. Hnutí pěti hvězd podle Di Maia nyní dočasně povede senátor Vito Crimi, nový vůdce bude vybrán v následujících měsících po kongresu strany. Italská média ještě před tímto oznámením uváděla, že Di Maiův krok by neměl znamenat konec vlády, kterou od loňska tvoří koalice M5S a Demokratické strany.

"Dnes tu jsem proto, abych oznámil svou rezignaci z čela Hnutí pěti hvězd," řekl ministr svým příznivcům. Třiatřicetiletý Di Maio stranu vedl od září 2017. Hnutí pěti hvězd se v posledních měsících potýkalo s vnitřními spory, v obou komorách parlamentu odešlo do frakcí jiných stran či do frakce smíšené několik zákonodárců. Poslední dva to udělali v úterý, připomněla agentura APA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy