Podle mluvčího sítě lékáren Dr. Max Michala Petrova prodeje klasických sezonních přípravků na nachlazení tuto zimu zřetelně poklesly. "Obvykle po sezonních produktech bývá poptávka vyšší. Citelný pokles zájmu zaznamenáváme u přípravků na nachlazení, rýmu, kašel i bolest v krku," upřesňuje pro on-line deník Aktuálně.cz Petrov.
Podobný trend u přípravků na kašel, chřipku a nachlazení zaznamenaly také lékárny Benu. "Obecně můžeme říct, že u těchto produktů jde o značný propad poptávky. Snížený zájem o tyto produkty může být daný důsledným používáním ochranných prostředků, ale i celkově nižší interakcí lidí ve společnosti," doplňuje za síť lékáren Alžběta Poršová s tím, že tento trend společnost pozoruje od podzimu a předpokládá, že bude pokračovat.
Oproti tomu šéfka komunikace Lékárna.cz Romana Žatecká říká, že přípravky na chřipku lidé na e-shopu v období srpen až listopad nakupovali o něco více než loni a těsně před koncem roku pak srovnatelně. Podobný trend jako Lékárna.cz zaznamenaly rovněž Pilulka lékárny.
Žatecká má za to, že se lidé léky předzásobili. "Odhaduji situaci spíše tak, že lidé měli zásoby léků právě z jarních nadstandardně vysokých nákupů a ještě průběžně dokupovali," domnívá se Žatecká.
Roušky i home-office omezují infekce
Laboratorní vyšetření tuto sezonu virus chřipky v Česku zatím nezachytily. Přestože mluvčí Státního zdravotního ústavu Klára Doláková pro on-line deník Aktuálně.cz upřesňuje, že nulový laboratorní záchyt nemusí nutně znamenat také nulový výskyt onemocnění mezi lidmi.
"Chřipkovou aktivitu lze však i vzhledem k obdobné situaci v Evropě odhadnout na minimální, tedy i pravděpodobnost detekce je minimální. Určitou roli může hrát i nižší počet provedených testů a odběrů oproti předchozím sezonám," doplnila Doláková.
Nemalou roli podle ní hrají také nastavená vládní opatření, jako je povinné nošení ochranných prostředků dýchacích cest, zvýšená frekvence mytí a dezinfekce rukou či celkové omezení mezilidských kontaktů v rámci společnosti.
"Pokud bychom odhadovali, jaká bude chřipková sezona, na základě zkušeností z jižní polokoule, mohli bychom se opřít o zkušenost, kdy v zemích významně zasažených epidemií covidem-19 byla incidence viru chřipky nevýznamná a chřipková sezona mírná," dodala mluvčí.
Minulou sezonu šlo kvůli chřipce či nachlazení k lékaři 1,15 milionu lidí, tedy téměř 11 procent populace. Loni bylo v Česku kolem poloviny ledna nemocných s akutními infekcemi dýchacích cest asi 1050 na 100 000 obyvatel.
Oblíbený vitamin D
Pokud se některé přípravky v lékárnách i na e-shopu dobře prodávají, pak jsou to ty související s posilováním imunity - tedy vitaminy a minerály. Jde zejména o vitaminy C, B a D, hořčík, zinek, železo a vápník. Roste prodej přípravků s echinaceou či hlívou ústřičnou.
Například prodej v kategorii přípravků s vitaminem C v síti Dr. Max, která má po Česku 470 lékáren, sice od října setrvale klesal, poptávku ale opět povzbudil leden, kdy ho řada lékáren nabízí ve slevových akcích.
Kusové měsíční prodeje v kategoriích přípravků s vitaminem C:
V druhé polovině loňského roku se pak stal hitem vitamin D. Ten přirozeně vzniká v kůži díky slunečnímu záření a především v podzimních a zimních měsících je jeho tvorba obecně nedostatečná.
Kusové měsíční prodeje v kategoriích přípravků s vitaminem D:
Právě výrazný nedostatek vitaminu D přitom dalo v posledních měsících do souvislosti s vážným průběhem onemocněním covid-19 hned několik odborníků. To pak ve výsledku vyvolalo v lékárnách po tomto vitaminu dlouhodobě vyšší poptávku.
Všeho s mírou, radí experti
Lékárníci nicméně upozorňují, aby lidé užívali vitamin D s rozvahou - dá se jím totiž předávkovat. Takové předávkování je nicméně podle lékárnice z Lékárna.cz Pavly Horákové velmi vzácné a muselo by se jednat o pravidelné a dlouhodobé užívání velmi vysokých dávek - toxické je u dospělého při dlouhodobém podávání kolem 500 mikrogramů, tedy 20 000 IU denně.
"Za tolerovanou dávku se u dospělých považuje 50 až 100 mikrogramů, tedy 2000 až 4000 IU denně. Při dávkách vyšších může docházet k hyperkalcémii a zvýšenému riziku ukládání vápníku do tkání," vysvětluje Horáková.
Nejnovější poznatky pak podle lékárnice hovoří o vhodném denním příjmu 1000 až 2000 IU denně pro dospělé.
Vitamin D se může užívat denně nebo několikrát týdně. "K tomu jsou určeny doplňky stravy s vyšším obsahem vitamínu D. To znamená, že pokud chceme doplňovat 1000 IU denně, tak doplněk stravy s obsahem 2000 IU užíváme každý druhý den, doplněk s 5000 IU každý pátý den a tak dále," vysvětluje Horáková.