Praha – Policie v půlce ledna zablokovala doménu slevového serveru Nákupvakci.cz. Poskytovatelům služeb, například hotelům i zákazníkům, tak byl znemožněn přístup do zákaznických účtů. Lidé, kteří si služby koupili, je tak nemohou využít. V tiskové zprávě to dnes uvedl majitel Nákupvakci.cz Tomáš Karaba.
Portál vyšetřuje policie kvůli možným podvodům. Firma tvrzení o podvodu už dříve odmítla.
"Tímto rozhodnutím Policie ČR omezila poskytovatelům služeb možnost ověřit si v systému Nákupvakci.cz každý voucher, který si zákazník zakoupil, a zákazníkům znemožnila čerpat zaplacenou službu," uvedl Karaba.
Podle policejní mluvčí Andrey Zoulové je trestní řízení nyní ve stadiu takzvaného přípravného řízení. To je podle trestního řádu neveřejné, proto policie nemůže zveřejňovat bližší informace ohledně jednotlivých úkonů trestního řízení.
V obecné rovině lze podle ní uvést, že policie činí standardní úkony trestního řízení vedoucí k objasnění skutkového stavu věci a v co možná nejvyšší míře k případnému uspokojení finančních nároků poškozených. "Jedním z takových úkonů může být i blokace domény, ke které policie přistupuje v zájmu poškozených a na základě shromážděných skutečností," dodala Zoulová.
"Zákazníkům, kteří si vouchery zakoupili a zaplatili, společnost zprostředkovatele doporučuje a vyzývá je, aby trvali na poskytnutí zakoupené služby anebo zboží u poskytovatelů, kteří nejsou v souladu s obchodními podmínkami oprávněni plnění odmítnout," dodal Karaba.
Jeden z největších slevových portálů NákupvAkci.cz v polovině prosince ukončil činnost a podal na sebe návrh na insolvenci. Zdůvodnil to navyšujícími se ztrátami, které za šest let fungování portálu dosáhly 45 milionů korun. Karaba již dříve uvedl, že k finančním problémům serveru přispělo tvrdé konkurenční prostředí a bývalí zaměstnanci, kteří odešli ke konkurenci a poškozovali podle něj jméno portálu.
Pražská policie na konci prosince oznámila, že se detektivové v souvislosti s portálem zabývají podezřením ze spáchání trestného činu podvodu. Poškozených mohou být tisíce, to ale firma odmítla. Poškození zákazníci i partneři budou podle ní určitě alespoň částečně odškodněni s tím, že zůstatková hodnota majetku může přesahovat 20 milionů korun.