Kouzelný sýr: Váha klesla, ale cena zůstala. Získáte víc plátků, láká firma

Iva Špačková Iva Špačková
Aktualizováno 10. 5. 2017 13:55
Plátkový sýr Leerdammer má hubenějšího sourozence. Jmenuje se Finesse a každý jeho plátek váží jen polovinu toho co plátek původní. Do balení se díky tomu vejde více lehčích plátků, takže vypadá bohatší, i když jeho váha je nižší. Někteří spotřebitelé vyčítají výrobci skryté zdražení. Firma se brání: Nabízí prý novinku, která má o 60 procent plátků víc.
Výraznější chuťový zážitek.
Výraznější chuťový zážitek. | Foto: Rohlík.cz

Praha - Společnost Bel Sýry Česko představila v březnu nový výrobek - plátkový sýr Leerdammer Original Finesse. Kromě lehce pozměněného názvu má sice více tenčích plátků, ale zároveň menší hmotnost. Prodává se přitom za stejnou cenu jako původní balení Leerdammer Original. Firmě se ozývají nespokojení spotřebitelé. Výrobce však novinku obhajuje: Díky tomu, že je tenčí, prý chutná lépe.

Původní sýr Leerdammer Original měl pět plátků po 20 gramech, celkem tedy 100 gramů v balení. Nový Finesse má osm plátků, ale každý váží jen 10 gramů, takže v balení najdeme celkem 80 gramů. Cena však zůstala stejná, takže novinka je v praxi o pětinu dražší.

Foto: Facebook - Leerdammer

Nový Finesse je vyroben ze stejných surovin jako původní výrobek - tedy z pasterizovaného mléka, jedlé soli, mléčné kultury a mikrobiálního syřidla. Tělu dodává stejnou energii (1480 kJ / 100 g) a má i shodné nutriční hodnoty - tedy obsah tuku, bílkovin a soli.

Více plátků je "výhoda", proto vyšší cena

Na první pohled tak není ke zdražení důvod. Někteří spotřebitelé se proto rozčilují. "Gramáž je 80 g oproti starému balení 100 g, ale cena je naprosto stejná. Děláte si z lidí legraci?" ptá se na Facebooku značky Leerdammer zákazník Pavel Černý.

Firma mu vysvětluje, že hmotnost je sice menší, ale v balení jsou navíc tři plátky, což je o 60 procent plátků více. Takové vysvětlení však pobavilo další spotřebitele. "Kolik to stojí? 30 korun? Tak já vám za něj dám místo tří desetikaček pět pětikorun, jo? To máte hned o 66,666 procent více penízku," směje se vysvětlení Karolína Jindrová.

A podobně se do diskuse přidal i Jiří Kupka: "Až mi budou příště v uzeninách krájet salám a zeptají se mě, jestli chci dvacet deka na tři kusy za 50 korun nebo deset deka na osm kusů za 80 korun, budu vědět, odkud vítr vane. Doufám, že se z toho nestane trend…"

Firma pak obhajobu sýru stočila směrem k argumentu, že tenčí plátky poskytují podobně jako kvalitní sušená šunka výraznější chuťový zážitek - a právě tím nový výrobek obohacují.

V úterý firma přes svou mediální agenturu doplnila, že Finesse je nový výrobek portfolia Leerdammer a žádný sýr této řady nenahrazuje.  "Výrobní náklady se u jednotlivých výrobků této řady liší, proto je nelze jednoduše cenově porovnat," doplnila Karla Krejčí z Donath Business & Media, která společnost Bel Sýry Česko mediálně zastupuje.

Ve stopách Jaru či Toblerone

Podobně jako Leerdammer narazila při komunikaci "optimalizace" výrobku třeba loni v létě společnost Procter & Gamble. Ta zmenšila lahev Jaru o desetinu na 900 mililitrů, zatímco cenu navýšila téměř o pětinu (z 47,90 Kč na 56,90 Kč). Celkové skryté zdražení tak dosahovalo téměř 30 procent.

Zřejmě i kvůli negativním ohlasům spotřebitelů je Jar od té doby podle portálu AkčníCeny.cz často nabízen v akcích za sníženou cenu. Zatímco loni v červenci dosahovala akční cena 45 a v září 47 korun, letos v únoru až dubnu se dostala už těsně pod 40 korun.

V zahraničí pak nedávno vyvolala "skandál" zpráva o tom, že některá balení čokoládové tyčinky Toblerone mají větší mezery mezi trojúhelníky, čímž snížily svou váhu o desetinu.

K nenápadnému zmenšování balení při zachování původní ceny přistoupila i řada dalších firem. Zatímco některé se snaží toto skryté zdražování vysvětlit například snahou docílit "zodpovědnou konzumaci" či "lepší recepturu", jiné otevřeně připouštějí, že při rostoucí ceně surovin potřebovaly ušetřit.

Férovější přístup zvolila Coca-Cola. Na konci března oznámila, že v Česku nahrazuje dvoulitrová balení lahvemi o velikosti 1,75 litru a 2,25 litru. Nová balení jsou už v obchodech a jejich cena se změnila úměrně objemu: Zatímco dvoulitrové balení se prodávalo za 28,90 koruny, nové balení 1,75 litru se nyní prodává za 26,90 koruny a balení 2,25 litru se v obchodech Albert prodává za 32,90 koruny.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Schodek rozpočtu vzrostl od ledna o více než 54 miliard korun

Schodek státního rozpočtu ke konci února stoupl na 86,1 miliardy korun z lednových 31,5 miliardy korun. V tiskové zprávě o tom v pondělí informovalo ministerstvo financí. Jde o nejhorší únorový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci února, tedy ještě před propuknutím pandemie, vykázal rozpočet schodek 27,4 miliardy korun. Tehdy to bylo také nejhorší únorové číslo od roku 1993.

Prohloubení deficitu je podle ministerstva financí výsledkem dopadů pandemie, což vedlo k poklesu daňových příjmů způsobenému mimo jiné snížením daní a zrušením superhrubé mzdy, změnou rozpočtového určení daní ve prospěch krajů a obcí a pokračující podporou ekonomiky.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Sarkozy musí na rok do vězení. Je vinen z korupce, rozhodl francouzský soud

Pařížský soud v pondělí uznal francouzského exprezidenta Nicolase Sarkozyho vinným z korupce a obchodování s vlivem a uložil mu tříletý trest, z toho jeden rok nepodmíněně. Šestašedesátiletý Sarkozy je podle agentury Reuters druhým francouzským prezidentem usvědčeným z korupce v novodobé historii země.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Juška, Svoboda a Švábíková přijdou o halové ME

Tři čeští atleti přijdou o halové mistrovství Evropy, které začne ve čtvrtek v Toruni. Ze zdravotních důvodů nepojedou do Polska někdejší šampioni Petr Svoboda a Radek Juška ani tyčkařka Amálie Švábíková. Česká výprava bude mít 23 závodníků, řekl dnes novinářům při on-line tiskové konferenci reprezentační šéftrenér Jan Netscher.

Halový mistr Evropy v běhu na 60 metrů překážek z roku 2011 Svoboda, kterému zranění už v minulosti výrazně narušila kariéru, se potýká s bolavou achilovkou. Nejlepší český dálkař Juška, šampion z HME v Praze 2015, je nachlazený. "Vypadli nám dva matadoři, to je razantní oslabení výpravy," konstatoval Netscher.

Se Švábíkovou mluvil půl hodiny před tiskovkou. "Zkoušela poslední trénink a bolavá záda jí neumožní odcestovat," řekl šéftrenér.

Díky tomu bude mít v Toruni osobního trenéra čtvrtkařka Lada Vondrová, jejíž kouč Jaroslav Jón zaplní uvolněné místo po trenéru Švábkové Pavlu Beranovi.

Další zprávy