Konec zákazu prodeje o svátcích? Radovala bych se, říká nová ministryně obchodu

David Klimeš David Klimeš, Marcela Honsová
26. 7. 2018 15:00
Stát by neměl zasahovat do otevírací doby. Pokud zákaz nezruší Ústavní soud, ať o něm alespoň rozhodují kraje, navrhuje Marta Nováková.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Simone Radačičová

Praha - Jako prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu Marta Nováková ostře protestovala proti zákazu prodeje o některých svátcích, který v Česku platí od podzimu 2016.

Nyní ve funkci ministryně průmyslu a obchodu čeká, jak dopadne stížnost skupiny senátorů u Ústavního soudu. Svůj názor na omezení obchodníků ale nezměnila.

"Velmi bych se radovala," říká v rozhovoru pro týdeník Ekonom o variantě, že by ústavní soudci zákon nakonec zrušili.

V záloze má ale i plán B, kdyby zákon zůstal v platnosti. "Jsem hluboce přesvědčena, že pokud by nějakého kompromisu mělo být dosaženo, musí být regionální. Jestliže máme oblasti s turistickým ruchem, který chceme podporovat, tak tam je nesmyslné, aby bylo zavřeno," uvádí.

Podle ministryně by novým arbitrem toho, kdy a kde má být zavřeno, měly být kraje. Zároveň doporučuje, aby si zákaz prodeje o svátcích vyjednávali odboráři v kolektivních smlouvách.

Takový názor však bude velmi těžké prosadit u koaliční ČSSD, která se za celostátní omezení prodeje výrazně staví.

Z dalšího obsahu čísla

Ekonom srpen 2018 č. 33
 • Téma čísla
  Rozkopané Česko: Proč silničáři jedou nadoraz a řidiči stojí
 • Rozhovor
  Firmu lze řídit jako letadlo, říká spoluzakladatel společnosti Ray Service Petr Gabriel.
 • Další témata
  Už zase za vrcholem. Bez reforem, se schodkem
  Turecký ekonomický zázrak se definitivně rozplývá
  Velké firmy začínají snít o létajícím autě
 • Ze světa práva
  Podnikové dluhopisy jsou hitem. Investory ale lákají i firmy, které neuspěly u bank
 • Auto
  Hyundai i30 Fastback: Stylové auto pro nenáročné řidiče
 • Moje technologie
  I kuchyňský robot vyvolává emoce, myslí si restauratér Štěpán Návrat.
 • Moje tři cesty
  Nejdelší cestu absolvoval Pavel Čada z představenstva firmy E.ON Distribuce do Mexika. Letadlo mělo zastávek jako městský autobus
 • Restaurace
  Podnik, kde se nespěchá
 • Portfolio Ekonomu
  Tesla, Nasdaq a nedůvěra v burzy

Před dvěma lety se po dekádách pokusů prosadit zákaz svátečního prodeje nakonec koalici socialistických a křesťanských zákonodárců podařilo omezení ve velmi omezené variantě prosadit.

Obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních musí mít zavřeno na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den smějí mít otevřeno jen do poledne. Na zákazníky i prodávající v drtivé většině ostatních menších obchodů v Česku však zákon nijak nemyslel. Zda je to v souladu s ústavou, posuzují nyní ústavní soudci.

Vedle toho Poslaneckou sněmovnou prochází novela, za níž stojí zákonodárci ANO a ODS. Ta by měla ulevit alespoň velkoobchodu, který se zásobuje malé obchody a restaurace. Ty mají otevřeno, velkoobchod, kde nakupují, ale ne, což výrazně komplikuje podnikání.

Ministryni Novákové se návrh zamlouvá. Podle ní by stát na centrální úrovni do otevírací doby maloobchodu a velkoobchodu neměl vůbec zasahovat. "Stát by neměl mít tuto ambici. Stát by měl vytvářet rámcové podmínky pro podnikání, a to pokud možno pro všechny stejné."

Rozhovor s ministryní Martou Novákovou si můžete přečíst v aktuálním vydání týdeníku Ekonom, které vychází ve čtvrtek 26. července.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Spojené státy chtějí do roku 2030 snížit emise o více než polovinu oproti roku 2005

Spojené státy se zavázaly do roku 2030 snížit své emise skleníkových plynů o 50 až 52 procent oproti úrovni z roku 2005. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek řekl novinářům činitel administrativy prezidenta Joea Bidena. Šéf Bílého domu hostí dvoudenní virtuální summit světových lídrů zaměřený na boj s klimatickými změnami. Smyslem nově stanoveného cíle je podle americké vlády přimět další velké producenty skleníkových plynu ke zvýšení vlastních ambicí.

Biden se od ledna, kdy se ujal úřadu, snaží znovu postavit USA do čela celosvětového boje s klimatickými změnami po prezidentství jeho předchůdce Donalda Trumpa, který USA stáhl z pařížské klimatické dohody, která měla zajistit snižování emisí.

Nový cíl je podle Reuters význačným milníkem v Bidenově širší snaze dovést USA k takzvané uhlíkové neutralitě do roku 2050. Prezident přitom počítá s tím, že jeho plán přinese Američanům miliony nových a dobře placených pracovních pozic. Opoziční republikáni naopak tvrdí, že americké hospodářství poškodí.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Ruská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu

Ruská armáda ve čtvrtek zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu a v Černém moři. Účastní se ho přes 10 tisíc vojáků, k dispozici mají více než 1200 kusů zbraní a vojenské techniky a desítky válečných lodí, informují ruské tiskové agentury s odvoláním na ministerstvo obrany. Podle agentury AP tím Moskva ukazuje sílu v době rostoucího napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym v roce 2014, kvůli čemuž Západ na Moskvu uvalil sankce. Kyjev a Západ v poslední době s obavami sledují posilování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou.

Do cvičení se podle ruského ministerstva obrany zapojily různé složky armády, mimo jiné také výsadkové vojsko či jednotky protivzdušné obrany. Na manévry dorazil rovněž ruský ministr obrany Sergej Šojgu, který na ně dohlíží. Kvůli cvičení Rusko již dříve uzavřelo část námořního a nyní také vzdušného prostoru v Černém moři kolem Krymu. Proti tomu protestovala Ukrajina i Spojené státy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy