Zákaz prodeje se vrací. Alza dostala druhou vysokou pokutu, ČOI trestá i další obchody

Petr Kučera Petr Kučera
5. 5. 2018 6:32
Od 28. října 2016, kdy zákaz prodeje platil vůbec poprvé, uskutečnila ČOI téměř 1800 kontrol. Zjistili při nich 27 porušení zákona.
Až ve středu. (ilustrační foto)
Až ve středu. (ilustrační foto) | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - V úterý 8. května zůstanou větší obchody povinně zavřené. Na tento státní svátek se totiž vztahuje zákaz prodeje, který předloni prosadila skupina senátorů vedená Františkem Bublanem (ČSSD). Před týdnem - 1. května na Svátek práce - přitom mohly mít obchody otevřeno.

Výjimka ze zákazu platí pro obchody do 200 metrů čtverečních prodejní plochy, železniční a autobusová nádraží, letiště, čerpací stanice, lékárny a prodejny ve zdravotnických zařízeních. Bez ohledu na velikost a umístění ale musí mít zavřeno zastavárny, obchody s použitým zbožím nebo výkupny odpadů.

Z velkých řetězců zůstane otevřený hypermarket Albert na autobusovém nádraží v Českých Budějovicích a dva supermarkety Billa na ruzyňském letišti a pražském hlavním nádraží.

Vedle 8. května se zákaz týká také 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince, 1. ledna a Velikonočního pondělí. Na Štědrý den musí obchody zavřít po poledni. Naopak běžně prodávat lze na Velký pátek, 1. května, 5. a 6. července nebo 17. listopadu. Ve výběru svátků není podle senátorů žádná logika - jde o kompromis, protože všechny najednou by zřejmě neprošly.

Od 28. října 2016, kdy zákaz prodeje platil vůbec poprvé, uskutečnila Česká obchodní inspekce celkem téměř 1800 kontrol. "Zjistili jsme při nich 27 porušení zákona," říká mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

ČOI může uložit pokutu až jeden milion korun, při opakování až pět milionů. Zatím 16 sankcí už nabylo právní moci. Jednoznačně nejvyšší jsou dvě pokuty pro společnost Alza.cz - 230 tisíc korun (za prodej 28. října a o Vánocích 2016) a nově 200 tisíc korun (za prodej 8. května 2017).

Datum Počet kontrol Počet porušení zákona
28. říjen 2016 429 12
Vánoce 2016 349 1
1. leden 2017 64 0
Velikonoční pondělí 2017 279 3
8. květen 2017 243 2
28. září 2017 115 3
28. říjen 2017 89 5
Vánoce 2017 111 1
1. leden 2018 27 0
Velikonoční pondělí 2018 93 0
Celkem 1799 27

E-shop Alza.cz totiž během zákazu nechává otevřené kamenné prodejny, přestože prodejní plocha některých z nich přesahuje 200 metrů čtverečních. Oficiálně to zdůvodňuje tím, že jde jen o výdejny, zatímco prodej probíhá on-line. Provozovny jsou podle mluvčí e-shopu Patricie Šedivé otevřeny "za účelem výdeje zboží, řešení reklamací a pro prezentaci výrobků smluvních partnerů".

Zákon během sedmi vybraných svátků zakazuje pouze prodej, nenařizuje uzavření prostor. Česká obchodní inspekce, která jeho dodržování kontroluje, však zjistila, že lidé si mohou koupit zboží i přímo v prodejně Alzy. Na samotný prodej po internetu se zákaz nevztahuje. Alza se chce proti rozhodnutí ČOI bránit u soudu.

Třetí nejvyšší pokuta pak dosáhla 30 tisíc korun a dostala ji blíže neupřesněná podnikající fyzická osoba. ČOI uložila také dvě pokuty po 20 tisících, zbytek byl ještě nižší. Často šlo o autobazary a jiné prodejny použitého zboží nebo sběrny.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nálety v povstaleckých oblastech Sýrie usmrtily 20 lidí, tvrdí Syrské organizace pro lidská práva

Nálety syrské a ruské armády v sobotu v povstaleckých oblastech v Sýrii usmrtily nejméně 20 civilistů, mezi mrtvými je osm dětí. S odvoláním na sdělení exilové Syrské organizace pro lidská práva o tom informovala agentura Reuters. Při leteckých úderech na pět vesnic v oblasti Idlibu na severozápadně země rovněž utrpělo několik lidí zranění.

Čtyři civilisté včetně jednoho dítěte přišli o život ve vesnici Bára na jihu Idlibu, který mají z větší části stále pod kontrolou odpůrci syrského prezidenta Bašára Asada. Reportér agentury AFP popsal, jak se záchranáři snažili dostat k obětem v troskách dvoupatrového domu, který se po náletu zřítil.

Nejméně devět lidí pak zemřelo při útoku na tržiště ve vesnici Baljún a další dva civilisté zahynuli v oblasti Džabal Závíja na jihovýchodě Idlibu. Barelové bomby svržené z vrtulníků usmrtily pět civilistů, včetně tří dětí, ve vesnici Abadíta. Barelové bomby jsou většinou sudy naplněné výbušninami a šrapnely.

Současné boje jsou nejprudší od srpna, kdy bylo sjednáno příměří. Vojsko o provincii začalo bojovat v dubnu a do srpna byla provincie terčem mnoha náletů syrského letectva i jeho ruských spojenců. OSN odhaduje, že od dubna opustilo domovy na 400 tisíc lidí. Sporadické boje pokračovaly i po srpnu a SOHR tvrdí, že od té doby přišlo o život na 160 civilistů.

Další zprávy