Zákaz prodeje se vrací. Alza dostala druhou vysokou pokutu, ČOI trestá i další obchody

Petr Kučera Petr Kučera
5. 5. 2018 6:32
Od 28. října 2016, kdy zákaz prodeje platil vůbec poprvé, uskutečnila ČOI téměř 1800 kontrol. Zjistili při nich 27 porušení zákona.
Až ve středu. (ilustrační foto)
Až ve středu. (ilustrační foto) | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - V úterý 8. května zůstanou větší obchody povinně zavřené. Na tento státní svátek se totiž vztahuje zákaz prodeje, který předloni prosadila skupina senátorů vedená Františkem Bublanem (ČSSD). Před týdnem - 1. května na Svátek práce - přitom mohly mít obchody otevřeno.

Výjimka ze zákazu platí pro obchody do 200 metrů čtverečních prodejní plochy, železniční a autobusová nádraží, letiště, čerpací stanice, lékárny a prodejny ve zdravotnických zařízeních. Bez ohledu na velikost a umístění ale musí mít zavřeno zastavárny, obchody s použitým zbožím nebo výkupny odpadů.

Z velkých řetězců zůstane otevřený hypermarket Albert na autobusovém nádraží v Českých Budějovicích a dva supermarkety Billa na ruzyňském letišti a pražském hlavním nádraží.

Vedle 8. května se zákaz týká také 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince, 1. ledna a Velikonočního pondělí. Na Štědrý den musí obchody zavřít po poledni. Naopak běžně prodávat lze na Velký pátek, 1. května, 5. a 6. července nebo 17. listopadu. Ve výběru svátků není podle senátorů žádná logika - jde o kompromis, protože všechny najednou by zřejmě neprošly.

Od 28. října 2016, kdy zákaz prodeje platil vůbec poprvé, uskutečnila Česká obchodní inspekce celkem téměř 1800 kontrol. "Zjistili jsme při nich 27 porušení zákona," říká mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

ČOI může uložit pokutu až jeden milion korun, při opakování až pět milionů. Zatím 16 sankcí už nabylo právní moci. Jednoznačně nejvyšší jsou dvě pokuty pro společnost Alza.cz - 230 tisíc korun (za prodej 28. října a o Vánocích 2016) a nově 200 tisíc korun (za prodej 8. května 2017).

Datum Počet kontrol Počet porušení zákona
28. říjen 2016 429 12
Vánoce 2016 349 1
1. leden 2017 64 0
Velikonoční pondělí 2017 279 3
8. květen 2017 243 2
28. září 2017 115 3
28. říjen 2017 89 5
Vánoce 2017 111 1
1. leden 2018 27 0
Velikonoční pondělí 2018 93 0
Celkem 1799 27

E-shop Alza.cz totiž během zákazu nechává otevřené kamenné prodejny, přestože prodejní plocha některých z nich přesahuje 200 metrů čtverečních. Oficiálně to zdůvodňuje tím, že jde jen o výdejny, zatímco prodej probíhá on-line. Provozovny jsou podle mluvčí e-shopu Patricie Šedivé otevřeny "za účelem výdeje zboží, řešení reklamací a pro prezentaci výrobků smluvních partnerů".

Zákon během sedmi vybraných svátků zakazuje pouze prodej, nenařizuje uzavření prostor. Česká obchodní inspekce, která jeho dodržování kontroluje, však zjistila, že lidé si mohou koupit zboží i přímo v prodejně Alzy. Na samotný prodej po internetu se zákaz nevztahuje. Alza se chce proti rozhodnutí ČOI bránit u soudu.

Třetí nejvyšší pokuta pak dosáhla 30 tisíc korun a dostala ji blíže neupřesněná podnikající fyzická osoba. ČOI uložila také dvě pokuty po 20 tisících, zbytek byl ještě nižší. Často šlo o autobazary a jiné prodejny použitého zboží nebo sběrny.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Senát chce zvýšit kompenzační bonus na 667 korun denně

Příspěvek podnikatelům, kteří byli omezeni opatřeními kvůli epidemii koronaviru, by se měl podle Senátu zvýšit z 500 na 667 korun denně. Důvodem je snaha nahradit živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se zvýšením nesouhlasila. Podle ní by Sněmovna, která návrh dostane k projednání, měla dnešní senátní úpravu odmítnout.

Senát přes nesouhlas ministryně rozhodl také o tom, že nárok na takzvaný kompenzační bonus by měli mít i podnikatelé bez provozoven, jejichž činnost byla opatřeními omezena z alespoň 80 procent. Patří mezi ně podle lidovců někteří kadeřníci, kosmetičky, maséři nebo fotografové.

Horní komora rovněž schválila návrh, podle něhož by vláda měla doplatit obcím a krajům výpadek příjmů, o který byly připraveny v důsledku výplaty kompenzačních bonusů. Schillerová to odmítla, návrh je podle ní "nesplnitelný", neboť ve státním rozpočtu na to nejsou peníze.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Prezident Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin

Prezident Miloš Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin. Myslí, že jeho hlavním faktorem je závist vůči úspěšnějšímu národu nebo rase. Po zdrojích a faktorech holokaustu je podle něj nutné pátrat. Prezident to řekl v projevu na dnešním on-line česko-izraelském setkání, které se konalo u příležitosti dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti a které na Facebooku přenášelo ministerstvo zahraničí. Hlava státu zároveň uvedla, že Evropská unie je striktně pro Palestinu, která je proteroristická. Írán podle Zemana hovoří o vyhlazení Izraele z mapy, což považuje za jinou podobu holokaustu. Český překlad prezidentova projevu v angličtině na webu zveřejnil Hrad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy