Jestli zavřete obchody na Vánoce, přijde kolaps. Starosta chce výjimku kvůli turistům

Michal Polák Radek Dragoun Michal Polák, Radek Dragoun
8. 12. 2016 7:58
Kvůli zákonu o prodejní době musí přes svátky zůstat zavřené obě prodejny potravin v obci Lipno. Turisté si tak nebudou mít kde nakoupit, obává se starosta. Restaurace nedokážou tolik lidí nasytit, říká. Česká obchodní inspekce ale výjimku odmítla.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ahold

Lipno nad Vltavou/Praha – Obec Lipno nad Vltavou žádá Českou obchodní inspekci o výjimku ze zákazu prodeje o vánočních svátcích. Starosta se obává, že by mohl zkolabovat turistický ruch v oblasti. Podle zákona, který letos schválili poslanci, musí mít obchody nad 200 metrů čtverečních zavřeno 25. i 26. prosince, na Štědrý den pak alespoň po poledni.

Obec Lipno, která má osm set stálých obyvatel, navštíví podle jejího starosty Zdeňka Zídka během vánočních svátků více než pět tisíc turistů především z Německa. "Pobývají převážně v apartmánových bytech vybavených kuchyňkou, ve kterých se z větší části i stravují. Většina z těchto návštěvníků počítá s tím, že vše potřebné nakoupí na místě," tvrdí Zídek v žádosti České obchodní inspekci.

Kvůli zákonu o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě musí přes svátky zůstat zavřené obě velké prodejny potravin v obci. "My tu máme jen dvě prodejny a obě jsou nad 200 metrů čtverečních," upřesnil online deníku Aktuálně.cz místostarosta obce Pavel Macák. Lidé, kteří by přijeli bez vlastních zásob, by si tedy museli nakoupit potraviny v deset kilometrů vzdáleném Frymburku.

Podle Zídka místní restaurace nedokážou z kapacitních důvodů tolik lidí nasytit. "Uzavření obchodu s potravinami by prakticky znamenalo kolaps cestovního ruchu v obci Lipno nad Vltavou," varuje starosta a připomíná, že 13 procent z počtu přenocování v celém Jihočeském kraji připadá právě na Lipno nad Vltavou.

Starosta také inspekci požádal, zda by jeden z obchodů, který se nachází v „dopravním uzlu centrálního parkoviště“, nemohl být považován za „místo s vysokou koncentrací cestujících“. Díky tomu by se na něj omezení otevírací doby nevztahovalo, věří starosta, přestože zákon výslovně hovoří pouze o letištích, železničních stanicích a autobusových nádražích.

"My jsme panu Zídkovi na jeho žádost odpověděli, že ta výjimka se na konkrétní případ obce Lipno nad Vltavou nevztahuje, neboť se nejedná ani o železniční stanici či autobusové nádraží, a tudíž ten zákaz prodeje pro obec platí," potvrdila Martina Střihavková, ředitelka odboru kontroly jihočeského inspektorátu České obchodní inspekce.

Obci by však nepomohlo ani to, kdyby z autobusové zastávky udělala nádraží. Česká obchodní inspekce totiž každý případ posuzuje individuálně. To, že se obchod nachází v těsné blízkosti nádraží, totiž ještě neznamená, že se na něj vztahuje výjimka.

"Obchod musí být přímo na nádraží. Obecně vzato bereme, že když se zavře nádraží, a tím se zavře i obchod uvnitř nádraží, tak je to uvnitř nádraží. Když se to nádraží zavře a nezavře se tím obchod, tak to není na nádraží," vysvětluje mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

Česká obchodní inspekce navíc může jen kontrolovat dodržování zákona, nemůže sama rozšiřovat výjimky místo poslanců. Právníci ČOI mohou nanejvýš zveřejnit svůj výklad nejasných ustanovení zákona, i ten by ale v případě sporu musel rozhodnout soud.

Důvod k výjimce pro Lipno nevidí ani senátor František Bublan z ČSSD, který svůj návrh zákona prosadil. Není podle něj pravděpodobné, že by turisté na jih Čech vyrazili až na Boží hod. "Příliš se mi nezdá, že by někdo potřeboval dělat vánoční nákup o svátcích ve velké prodejně. Menší prodejny zůstanou přece otevřené," říká Bublan. Podle něj je to jen další z řady pokusů, jak celou novelu zákona zpochybnit.

Turisté z Německa nebo Rakouska by navíc na podobná omezení měli být zvyklí – obchody tam mají obvykle zavřeno nejen o svátcích, ale i v neděli (v Německu jsou výjimkou pekařství, květinářství, prodejny novin a mléčných výrobků, dále prodejny na letištích, nádražích a čerpacích stanicích). Na druhou stranu řada států, které jinak prodejní dobu omezují, má výjimky právě pro místa v turistických oblastech.

V Česku nesmí obchody s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních prodávat kromě vánočních svátků také na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září a 28. října. Na Štědrý den platí zákaz od dvanácté hodiny. Výjimku mají obchody na letištích, nádražích a ve zdravotnických zařízeních. Otevřeno mohou mít rovněž lékárny a čerpací stanice. Za porušení zákona hrozí pokuta až milion korun.

Uplatnit výjimku pro své obchody chtěl na 28. říjen – první svátek, kdy zákaz platil – například řetězec Albert, který plánoval také čtyři prodejny nad stanicemi metra s tím, že podle zákona o drahách je metro považována za speciální železniční dráhu. Česká obchodní inspekce ale na základě dotazu Aktuálně.cz uvedla, že takový výklad neuznává, a Albert nakonec své větší prodejny nad stanicemi metra neotevřel.

 

Právě se děje

Další zprávy