Trik s metrem neuznáme, vzkazuje ČOI řetězci Albert. Za otevřené prodejny hrozí pokuta

Petr Kučera Petr Kučera
26. 10. 2016 10:10
Česká obchodní inspekce neuznává výklad, podle něhož se na metro vztahuje výjimka zmiňující železniční stanice. Pokud řetězec Albert neustoupí a nechá tyto obchody otevřené, mohl by spor s ČOI skončit až u soudu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ahold

Praha – Stanice metra není totéž co železniční stanice. Říkají to právníci České obchodní inspekce, které online deník Aktuálně.cz požádal o oficiální stanovisko k záměru sítě obchodů Albert. Řetězec chce nechat na státní svátek otevřené čtyři prodejny v těsné blízkosti metra, protože se na ně podle výkladu jeho právníků vztahuje výjimka zmíněná v zákoně.

Zákon o prodejní době, který počínaje pátkem 28. října zakazuje prodej o některých svátcích, hovoří o výjimce pro "místa zvýšené koncentrace cestujících na letištích, železničních stanicích a autobusových nádražích". Albert využije toho, že podle zákona o drahách je metro považováno za speciální železniční dráhu (tramvaj už nikoliv).

Podle České obchodní inspekce, která bude zákaz kontrolovat, se ale na metro tato výjimka nevztahuje. „Stanici metra nelze chápat jako železniční stanici, neboť na železniční stanici jsou kladeny odlišné požadavky než na stanici metra, a to na základě vyhlášky ministerstva dopravy č. 177/1995 Sb., kterou se vydává stavební a technický řád drah. Ta rozlišuje pojmy 'železniční stanice' a 'stanice', které nelze zaměňovat,“ tlumočí stanovisko právníků ČOI její mluvčí Jiří Fröhlich.

„Vycházíme z právního stanoviska renomované právní kanceláře," vysvětlil v pondělí mluvčí řetězce Albert Jiří Mareček. "U metra máme více prodejen, otevřeno ale necháme jen v těch, které jsou přímo ve vestibulu," dodal.

"Situaci nebereme na lehkou váhu a na základě informací poskytnutých obchodní inspekcí interně zvažujeme další postup. Nadále platí, že naší snahou je striktně dodržet platnou legislativu," reagoval dnes Mareček na vyjádření ČOI.

Pokud řetězec neustoupí, musel by sporný výklad zřejmě rozhodnout až soud. K němu by se případ mohl dostat, pokud mu Česká obchodní inspekce uloží pokutu – její horní hranice může být podle zákona až milion korun. Podnět ke kontrole už ČOI dostala od Odborového svazu pracovníků obchodu, uvedl šéf odborové centrály ČMKOS Josef Středula.

Albert chce nechat otevřené supermarkety nad stanicemi metra Můstek (dvě prodejny), Muzeum, Anděl a Náměstí Míru, přičemž jedině ten poslední je podle Marečka menší než 200 metrů čtverečních, a splňuje tak základní výjimku týkající se menších prodejen.

Albert nechá otevřený také hypermarket u autobusového nádraží v Českých Budějovicích. Pro dva supermarkety využije výjimku i řetězec Billa – na Letišti Václava Havla a hlavním vlakovém nádraží v Praze. Všechny tři případy výslovně zmiňuje zákon.

Také Billa by přitom mohla otestovat výklad počítající i s metrem – její supermarket na Florenci je v těsné blízkosti přestupní stanice. Zkoušet to ale nebude.

„Respektujeme výklad České obchodní inspekce, která nám k našemu dotazu vydala písemné stanovisko. V něm označuje prodejny, které splňují zákonnou výjimku,“ říká mluvčí řetězce Billa Lucie Borovičková s tím, že jde právě o zmíněné supermarkety na letišti a vlakovém nádraží.

Podle ředitelky Svazu obchodu a cestovního ruchu Marty Novákové se o takovém výkladu diskutovalo, Česká obchodní inspekce jej ale nakonec neuznala.

Zákaz, který letos schválili poslanci, dále připouští výjimku pro čerpací stanice, lékárny, prodejny ve zdravotnických zařízeních a menší obchody (do 200 metrů čtverečních). Bez ohledu na velikost a umístění musí mít zavřeno zastavárny, obchody s použitým zbožím (tedy například i autobazary) nebo sběrny a výkupny odpadů.

Obchodníkům by zřejmě neprošlo ani dočasné zmenšení prodejní plochy. "Na takový postup by bylo možné nahlížet jako na účelové jednání směřující k obcházení zákona," uvedla ČOI v polovině října ve svém výkladu, do něhož nyní doplnila i vyjádření k metru.

Nepomůže ani proměna velké prodejny v pouhou výdejnu zboží objednaného předtím z internetu. "Pojem prodej je třeba chápat tak, že zahrnuje nejen samotné objednání zboží zákazníkem, ale také jeho výdej. Omezení prodejní doby tak bude dopadat i na prodejny ("výdejny") internetových obchodů, jejichž plocha přesahuje 200 metrů čtverečních," avizuje ČOI.

Zákaz svátečního prodeje se netýká samotných e-shopů, nicméně může omezit jejich kamenné prodejny nebo výdejní místa. Tuzemská jednička Alza.cz už dříve naznačila, že výklad zákona otestuje. Případný spor by opět musel rozhodnout až soud.

 

Právě se děje

Další zprávy