Kdy koupit eura na dovolenou? Analytici mají jasno

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
10. 5. 2013 11:05
Kurz koruny je nyní poměrně stabilní, spekulace se běžným lidem nevyplatí

Praha - Letní dovolená se blíží a česká koruna v posledních týdnech mírně oslabuje. Analytici oslovení online deníkem Aktuálně.cz si přesto nemyslí, že by se běžným lidem výrazně vyplatilo koupit eura s předstihem.

Analytici se shodují, že vzhledem k ekonomickému vývoji v Evropě a také vzhledem k cílům České národní banky je pravděpodobnější další mírné oslabování koruny, tedy zdražení eura. Přesto jsou ale výsledné rozdíly tak malé, že případná spekulace před dovolenou nedává smysl.

„Pokud uvažujeme, že na dovolenou budeme potřebovat 200 eur, pak oslabení koruny vůči euru o 50 haléřů nám nákup těchto 200 eur zdraží o stokorunu, což není nijak zásadní suma. Plánování nákupu eur se tak vyplatí spíše při vyšších částkách," říká Petr Gapko, hlavní analytik GE Money Bank.

„Navíc kurz koruny je nyní poměrně stabilní oproti některým předchozím letům," připomíná Jiří Šimek, analytik společnosti CitFin.

Analytici se dále shodují, že větší pozornost by lidé měli věnovat případným nákladům spojeným se směnou. „Mnohdy důležitější je, ve které směnárně nebo bance vyměnit než spekulovat na čase výměny," podotýká Michal Kozub, analytik společnosti Home Credit.

„Já osobně budu peníze jako vždy řešit platební kartou, a tedy aktuálním kurzem," doplňuje Markéta Šichtařová ze společnosti Next Finance. Kozub k tomu dodává, že je dobré platební kartu doplnit drobnou hotovostí. Ne všichni obchodníci totiž karty s nadšením přijímají a v některých zemích je obvyklé, že kartou lze platit až od určité výše útraty.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Na dovolené vás čeká nové euro, ztíží práci padělatelům
Počkali si a okolkovali 30 miliard. Tak vznikla koruna
Špatná zpráva pro úspory: Klesá další důležitá sazba

Ekonomové obecně jen velmi neradi předpovídají vývoj kurzů měn, protože jde o disciplínu, která je závislá i na událostech, které nelze předpovídat. „Existují samozřejmě prognózy a předpoklady vývoje, ale ve skutečnosti samozřejmě nikdo neví, jestli je teď výhodnější kurz, než bude v době dovolené," říká Jiří Šimek.

Přesto je tu jeden naprosto prokazatelný faktor, který by neměl koruně v příštích týdnech dovolit výrazně zpevnit, což by přineslo levnější eura. „Nyní má na kurz koruny negativní vliv záměr ČNB držet měnový kurz na slabších úrovních ve snaze ještě dále uvolnit měnově politické podmínky, když již vyčerpala veškeré střelivo na poli úrokových sazeb. Určujícím faktorem je slabá výkonnost domácí ekonomiky, která se již přes rok nachází v mírné recesi," analyzuje situaci David Kufa, analytik společnosti Conseq Investment Management.

Obecně pak platí, že čím horší ekonomické vyhlídky jsou, tím více koruna oslabuje. V takových časech se totiž investoři - zjednodušeně řečeno - zbavují všeho rizikového. A mezi rizikové položky řadí i měny států střední a východní Evropy včetně české koruny.

Vývoj kurzu za posledních 12 měsíců:

Graf zachycuje vývoj kurzu České národní banky za posledních 12 měsíců. Poslední známá hodnota z 9. května činí 25,79 koruny za euro.
Graf zachycuje vývoj kurzu České národní banky za posledních 12 měsíců. Poslední známá hodnota z 9. května činí 25,79 koruny za euro. | Foto: ČNB

 

 

Právě se děje

Další zprávy