Češi nakupují o téměř třetinu levněji, než je průměr EU. Projděte si nové porovnání

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
22. 6. 2018 14:50
Ceny elektroniky, jídla, nápojů, tabáku, oblečení i restaurací a hotelů jsou v Česku pod unijním průměrem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Brusel - Cenová hladina v České republice byla v loňském roce o 31 procent nižší, než činil průměr Evropské unie. Nacházela se tak na zhruba stejné úrovni jako na Slovensku. Vyplývá to z údajů statistického úřadu Eurostat.

Nejlevněji v rámci celé EU bylo podle Eurostatu v Bulharsku, kde cenová hladina byla 52 procent pod průměrem EU. Nejdražší byl naopak život v Dánsku, kde ceny přesahovaly unijní průměr o 42 procent.

Celková cenová úroveň v porovnání s průměrem EU:

Island 166 %
Švýcarsko 159 %
Norsko 143 %
Dánsko 142 %
Lucembursko 127 %
Irsko 125 %
Švédsko 125 %
Finsko 122 %
Velká Británie 117 %
Nizozemsko 112 %
Belgie 111 %
Francie 109 %
Rakousko 108 %
Německo 105 %
Itálie 101 %
Španělsko 92 %
Kypr 88 %
Portugalsko 85 %
Slovinsko 85 %
Řecko 84 %
Malta 82 %
Estonsko 79 %
Lotyšsko 72 %
Slovensko 69 %
Česko 69 %
Chorvatsko 67 %
Litva 65 %
Maďarsko 62 %
Polsko 56 %
Černá Hora 55 %
Turecko 53 %
Rumunsko 52 %
Bosna a Hercegovina 52 %
Albánie 52 %
Srbsko 51 %
Bulharsko 48 %
Makedonie 47 %

Ze zemí sousedících s Českem bylo podle Eurostatu levněji jenom v Polsku, kde byla úroveň cen o 44 procent nižší než průměr EU. V Německu byla cenová hladina pět procent nad unijním průměrem a v Rakousku byla proti průměru vyšší o osm procent.

Ceny spotřebního zboží a služeb.
Ceny spotřebního zboží a služeb. | Foto: Eurostat

Eurostat upozornil, že v rámci jednotlivých členských zemí EU panují značné rozdíly v cenách potravin, alkoholu a tabáku.

Zatímco za návštěvu restaurace v Bulharsku zaplatíme 45 procent z průměrné ceny v EU, v Dánsku to je než třikrát tolik (151 procent). Kuřáci a milovníci alkoholu zaplatí v Irsku 174 procent z průměrné ceny EU, v Bulharsku jen 56 procent.

Nejmenší rozdíl mezi cenami je u spotřební elektroniky. Zatímco v nejdražším Dánsku zaplatí zákazník 110 procent průměrné ceny, v nejlevnějším Irsku to bude 86 procent.

V České republice byly podle údajů Eurostatu ceny pod unijním průměrem ve všech sledovaných kategoriích. Nejvíce se průměru blížily ceny oděvů, které byly jen o procento nižší než celounijní úroveň.

  Nejdražší Nejlevnější
Elektronika Dánsko, Francie, Kypr Česká republika, Polsko, Irsko
Jídlo a nealkoholické nápoje Dánsko, Švédsko, Rakousko Bulharsko, Polsko, Rumunsko
Alkohol a tabák Irsko, Británie, Finsko Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko
Oblečení Švédsko, Dánsko, Finsko Británie, Maďarsko, Bulharsko
Restaurace a hotely Dánsko, Švédsko, Finsko Česká republika, Rumunsko, Bulharsko
Prostředky osobní dopravy Dánsko, Nizozemsko, Finsko Rumunsko, Česko, Slovensko

Ceny spotřební elektroniky byly v Česku proti průměru nižší o osm procent, ceny potravin a nealkoholických nápojů o 14 procent, ceny alkoholických nápojů a tabáku o 26 procent a ceny v restauracích a hotelech dokonce o 40 procent.

Žebříček nezohledňuje odlišnou kupní sílu obyvatel, tedy zejména rozdíly v příjmech. Jiná porovnání, které se k těmto odlišnostem snaží přihlédnout, najdete v následující grafice nebo v odkazech na související články.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy