Češi nakupují o téměř třetinu levněji, než je průměr EU. Projděte si nové porovnání

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
22. 6. 2018 14:50
Ceny elektroniky, jídla, nápojů, tabáku, oblečení i restaurací a hotelů jsou v Česku pod unijním průměrem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Brusel - Cenová hladina v České republice byla v loňském roce o 31 procent nižší, než činil průměr Evropské unie. Nacházela se tak na zhruba stejné úrovni jako na Slovensku. Vyplývá to z údajů statistického úřadu Eurostat.

Nejlevněji v rámci celé EU bylo podle Eurostatu v Bulharsku, kde cenová hladina byla 52 procent pod průměrem EU. Nejdražší byl naopak život v Dánsku, kde ceny přesahovaly unijní průměr o 42 procent.

Celková cenová úroveň v porovnání s průměrem EU:

Island 166 %
Švýcarsko 159 %
Norsko 143 %
Dánsko 142 %
Lucembursko 127 %
Irsko 125 %
Švédsko 125 %
Finsko 122 %
Velká Británie 117 %
Nizozemsko 112 %
Belgie 111 %
Francie 109 %
Rakousko 108 %
Německo 105 %
Itálie 101 %
Španělsko 92 %
Kypr 88 %
Portugalsko 85 %
Slovinsko 85 %
Řecko 84 %
Malta 82 %
Estonsko 79 %
Lotyšsko 72 %
Slovensko 69 %
Česko 69 %
Chorvatsko 67 %
Litva 65 %
Maďarsko 62 %
Polsko 56 %
Černá Hora 55 %
Turecko 53 %
Rumunsko 52 %
Bosna a Hercegovina 52 %
Albánie 52 %
Srbsko 51 %
Bulharsko 48 %
Makedonie 47 %

Ze zemí sousedících s Českem bylo podle Eurostatu levněji jenom v Polsku, kde byla úroveň cen o 44 procent nižší než průměr EU. V Německu byla cenová hladina pět procent nad unijním průměrem a v Rakousku byla proti průměru vyšší o osm procent.

Ceny spotřebního zboží a služeb.
Ceny spotřebního zboží a služeb. | Foto: Eurostat

Eurostat upozornil, že v rámci jednotlivých členských zemí EU panují značné rozdíly v cenách potravin, alkoholu a tabáku.

Zatímco za návštěvu restaurace v Bulharsku zaplatíme 45 procent z průměrné ceny v EU, v Dánsku to je než třikrát tolik (151 procent). Kuřáci a milovníci alkoholu zaplatí v Irsku 174 procent z průměrné ceny EU, v Bulharsku jen 56 procent.

Nejmenší rozdíl mezi cenami je u spotřební elektroniky. Zatímco v nejdražším Dánsku zaplatí zákazník 110 procent průměrné ceny, v nejlevnějším Irsku to bude 86 procent.

V České republice byly podle údajů Eurostatu ceny pod unijním průměrem ve všech sledovaných kategoriích. Nejvíce se průměru blížily ceny oděvů, které byly jen o procento nižší než celounijní úroveň.

  Nejdražší Nejlevnější
Elektronika Dánsko, Francie, Kypr Česká republika, Polsko, Irsko
Jídlo a nealkoholické nápoje Dánsko, Švédsko, Rakousko Bulharsko, Polsko, Rumunsko
Alkohol a tabák Irsko, Británie, Finsko Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko
Oblečení Švédsko, Dánsko, Finsko Británie, Maďarsko, Bulharsko
Restaurace a hotely Dánsko, Švédsko, Finsko Česká republika, Rumunsko, Bulharsko
Prostředky osobní dopravy Dánsko, Nizozemsko, Finsko Rumunsko, Česko, Slovensko

Ceny spotřební elektroniky byly v Česku proti průměru nižší o osm procent, ceny potravin a nealkoholických nápojů o 14 procent, ceny alkoholických nápojů a tabáku o 26 procent a ceny v restauracích a hotelech dokonce o 40 procent.

Žebříček nezohledňuje odlišnou kupní sílu obyvatel, tedy zejména rozdíly v příjmech. Jiná porovnání, které se k těmto odlišnostem snaží přihlédnout, najdete v následující grafice nebo v odkazech na související články.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 39 minutami

Rakety vypálené z Gazy na Izrael zabily dvě ženy

Rakety odpálené z palestinského Pásma Gazy v jihoizraelském Aškelonu zabily dvě ženy, píše agentura Reuters s odvoláním na záchranné služby. Patrně jde o první izraelské oběti přeshraničního násilí, které začalo v pondělí.

Premiér Benjamin Netanjahu v reakci prohlásil, že Izrael nyní nálety na Pásmo Gazy znásobí. "Po zhodnocení situace se rozhodlo, že zesílíme jak četnost, tak sílu útoků," prohlásil.

Podle webu The Times of Israel raketa zasáhla v Aškelonu rodinný dům. Jednou z obětí je podle izraelských médií 80letá žena.

Izraelské nálety v Gaze si od pondělního večera podle tamního ministerstva zdravotnictví vyžádaly životy 26 Palestinců včetně devíti dětí a ženy. Podle palestinského ministerstva zdravotnictví je zraněno přes 120 lidí.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Buffon se definitivně loučí s Juventusem, kariéru ještě nekončí

Slavný italský brankář Gianluigi Buffon na konci sezony po vypršení kontraktu podruhé opustí Juventus Turín. S kariérou se ale třiačtyřicetiletý gólman neloučí, v případě výhodné nabídky je připraven pokračovat.

Buffon přišel do Juventusu v roce 2001 z Parmy a od té doby působil pouze v Turíně s výjimkou sezony 2018/19, kdy chytal za Paris Saint-Germain.

"Má budoucnost je jasná. Letos definitivně skončí má dlouhá a nádherná zkušenost s Juventusem. Dal jsem mu všechno a všechno jsem dostal. Došli jsme na konec cesty a je správné se rozloučit," řekl Buffon pro beIN Sports. "Buď ukončím kariéru nebo najdu příležitost, jež mě bude motivovat," dodal k budoucnosti mistr světa z roku 2006.

Další zprávy