Češi nakupují o téměř třetinu levněji, než je průměr EU. Projděte si nové porovnání

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
22. 6. 2018 14:50
Ceny elektroniky, jídla, nápojů, tabáku, oblečení i restaurací a hotelů jsou v Česku pod unijním průměrem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Brusel - Cenová hladina v České republice byla v loňském roce o 31 procent nižší, než činil průměr Evropské unie. Nacházela se tak na zhruba stejné úrovni jako na Slovensku. Vyplývá to z údajů statistického úřadu Eurostat.

Nejlevněji v rámci celé EU bylo podle Eurostatu v Bulharsku, kde cenová hladina byla 52 procent pod průměrem EU. Nejdražší byl naopak život v Dánsku, kde ceny přesahovaly unijní průměr o 42 procent.

Celková cenová úroveň v porovnání s průměrem EU:

Island 166 %
Švýcarsko 159 %
Norsko 143 %
Dánsko 142 %
Lucembursko 127 %
Irsko 125 %
Švédsko 125 %
Finsko 122 %
Velká Británie 117 %
Nizozemsko 112 %
Belgie 111 %
Francie 109 %
Rakousko 108 %
Německo 105 %
Itálie 101 %
Španělsko 92 %
Kypr 88 %
Portugalsko 85 %
Slovinsko 85 %
Řecko 84 %
Malta 82 %
Estonsko 79 %
Lotyšsko 72 %
Slovensko 69 %
Česko 69 %
Chorvatsko 67 %
Litva 65 %
Maďarsko 62 %
Polsko 56 %
Černá Hora 55 %
Turecko 53 %
Rumunsko 52 %
Bosna a Hercegovina 52 %
Albánie 52 %
Srbsko 51 %
Bulharsko 48 %
Makedonie 47 %

Ze zemí sousedících s Českem bylo podle Eurostatu levněji jenom v Polsku, kde byla úroveň cen o 44 procent nižší než průměr EU. V Německu byla cenová hladina pět procent nad unijním průměrem a v Rakousku byla proti průměru vyšší o osm procent.

Ceny spotřebního zboží a služeb.
Ceny spotřebního zboží a služeb. | Foto: Eurostat

Eurostat upozornil, že v rámci jednotlivých členských zemí EU panují značné rozdíly v cenách potravin, alkoholu a tabáku.

Zatímco za návštěvu restaurace v Bulharsku zaplatíme 45 procent z průměrné ceny v EU, v Dánsku to je než třikrát tolik (151 procent). Kuřáci a milovníci alkoholu zaplatí v Irsku 174 procent z průměrné ceny EU, v Bulharsku jen 56 procent.

Nejmenší rozdíl mezi cenami je u spotřební elektroniky. Zatímco v nejdražším Dánsku zaplatí zákazník 110 procent průměrné ceny, v nejlevnějším Irsku to bude 86 procent.

V České republice byly podle údajů Eurostatu ceny pod unijním průměrem ve všech sledovaných kategoriích. Nejvíce se průměru blížily ceny oděvů, které byly jen o procento nižší než celounijní úroveň.

  Nejdražší Nejlevnější
Elektronika Dánsko, Francie, Kypr Česká republika, Polsko, Irsko
Jídlo a nealkoholické nápoje Dánsko, Švédsko, Rakousko Bulharsko, Polsko, Rumunsko
Alkohol a tabák Irsko, Británie, Finsko Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko
Oblečení Švédsko, Dánsko, Finsko Británie, Maďarsko, Bulharsko
Restaurace a hotely Dánsko, Švédsko, Finsko Česká republika, Rumunsko, Bulharsko
Prostředky osobní dopravy Dánsko, Nizozemsko, Finsko Rumunsko, Česko, Slovensko

Ceny spotřební elektroniky byly v Česku proti průměru nižší o osm procent, ceny potravin a nealkoholických nápojů o 14 procent, ceny alkoholických nápojů a tabáku o 26 procent a ceny v restauracích a hotelech dokonce o 40 procent.

Žebříček nezohledňuje odlišnou kupní sílu obyvatel, tedy zejména rozdíly v příjmech. Jiná porovnání, které se k těmto odlišnostem snaží přihlédnout, najdete v následující grafice nebo v odkazech na související články.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy