Mléčné výrobky z dovozu klamou spotřebitele, zjistila kontrola

ČTK ČTK
5. 8. 2016 15:20
Státní zemědělská a potravinářská inspekce se zaměřila na mléčné výrobky z dovozu. Mnohé z nich totiž obsahují méně mléčné sušiny či tuku, než kolik uvádějí na obalu. Výrobci se tak snaží ušetřit nejnákladnější složku výrobku.
Jeden z kontrolovaných výrobků.
Jeden z kontrolovaných výrobků. | Foto: Státní zemědělská a potravinářská inspekce

Brno - Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nyní věnuje zvýšenou pozornost mléčným výrobků z dovozu. Mnohé z nich neobsahují tolik mléčné sušiny či tuku, kolik avizuje výrobce na obalu, čímž klame zákazníka. "Mléčný tuk je totiž nejnákladnější součástí výrobku," říká ve zprávě Pavel Kopřiva.

Inspekce zahajuje správní řízení o uložení pokuty s prodejci, nikoli s výrobci. Falšované mléčné výrobky nejsou zdaleka doménou Polska, ale často inspekce nachází falšované výrobky z Německa i Francie. V posledních týdnech našla nejvíce německých falšovaných mléčných výrobků, lze je nalézt na webu Potraviny na pranýři.

Penny Market prodával sýr z Francie Président - čerstvý sýr s vlašskými ořechy z kraje Dordogne, který měl obsahovat 45 procent sušiny, ale analýza potvrdila pouze 42,6 procenta.

Tři německé sýry se prodávaly v různých řetězcích, nejhůře na tom byl Light Philadelphia smetanový sýr prodávaný v Tesku. Podílu tuku v sušině měl být 38,5 procenta, ale bylo jej pouze 28,7 procenta.

Výrazně méně sušiny bylo také v sýru Camembert Royal Loubek, který prodávala společnost Laktoimex z Prahy a k dostání byl v Albertu, země původu není na obalu uvedená. Místo 63 procent sušiny v něm bylo pouze 45,3 procenta.

"Snížení podílu sušiny přitom zásadně mění charakter potraviny. Vzhledem k dosavadním neuspokojivým výsledkům proto budeme nadále intenzivně mléčné výrobky z dovozu kontrolovat," dodává Kopřiva.

 

Právě se děje

Další zprávy