Mléčné výrobky z dovozu klamou spotřebitele, zjistila kontrola

ČTK ČTK
5. 8. 2016 15:20
Státní zemědělská a potravinářská inspekce se zaměřila na mléčné výrobky z dovozu. Mnohé z nich totiž obsahují méně mléčné sušiny či tuku, než kolik uvádějí na obalu. Výrobci se tak snaží ušetřit nejnákladnější složku výrobku.
Jeden z kontrolovaných výrobků.
Jeden z kontrolovaných výrobků. | Foto: Státní zemědělská a potravinářská inspekce

Brno - Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nyní věnuje zvýšenou pozornost mléčným výrobků z dovozu. Mnohé z nich neobsahují tolik mléčné sušiny či tuku, kolik avizuje výrobce na obalu, čímž klame zákazníka. "Mléčný tuk je totiž nejnákladnější součástí výrobku," říká ve zprávě Pavel Kopřiva.

Inspekce zahajuje správní řízení o uložení pokuty s prodejci, nikoli s výrobci. Falšované mléčné výrobky nejsou zdaleka doménou Polska, ale často inspekce nachází falšované výrobky z Německa i Francie. V posledních týdnech našla nejvíce německých falšovaných mléčných výrobků, lze je nalézt na webu Potraviny na pranýři.

Penny Market prodával sýr z Francie Président - čerstvý sýr s vlašskými ořechy z kraje Dordogne, který měl obsahovat 45 procent sušiny, ale analýza potvrdila pouze 42,6 procenta.

Tři německé sýry se prodávaly v různých řetězcích, nejhůře na tom byl Light Philadelphia smetanový sýr prodávaný v Tesku. Podílu tuku v sušině měl být 38,5 procenta, ale bylo jej pouze 28,7 procenta.

Výrazně méně sušiny bylo také v sýru Camembert Royal Loubek, který prodávala společnost Laktoimex z Prahy a k dostání byl v Albertu, země původu není na obalu uvedená. Místo 63 procent sušiny v něm bylo pouze 45,3 procenta.

"Snížení podílu sušiny přitom zásadně mění charakter potraviny. Vzhledem k dosavadním neuspokojivým výsledkům proto budeme nadále intenzivně mléčné výrobky z dovozu kontrolovat," dodává Kopřiva.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Křetínský popřel spekulace, že chce s Mediasetem převzít mediální společnost ProSieben

Český podnikatel a miliardář Daniel Křetínský odmítl spekulace, že chce s italskou mediální skupinou Mediaset ovládnout německou společnost ProSiebenSat.1 Media, ve které vlastní desetiprocentní podíl. Uvedl to v rozhovoru s agenturou Reuters. Majitel jedné z největších energetických skupin v Evropě diverzifikuje aktivity a vyhledává zajímavé investice v maloobchodu, v médiích a dalších oborech, hlavním zájmem však pro něj zůstává energetika, řekl Reuters.

"Nejednáme ve shodě s Mediasetem," uvedl Křetínský. Dodal ale, že očekává, že epidemie covid-19 nějakým způsobem ovlivní jeho retailové a mediální investice.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Žalobce podal odvolání v případu bývalého imáma Shehadeha

Státní zástupce se odvolal proti rozhodnutí pražského městského soudu, který v únoru poslal bývalého pražského imáma Samera Shehadeha na deset let do vězení za účast na teroristické skupině a financování terorismu. Trestní senát uložil také jedenáctiletý trest Sámerovu bratrovi Omarovi a šestiletý trest jeho švagrové Fátimě Hudkové. Shehadeh a obhájci zbylých obžalovaných se odvolali na místě.

"Odvolání poslali všichni tři obžalovaní i státní zástupce," uvedla mluvčí soudu Markéta Puci. Před soudem se zpovídal ve věci jen někdejší imám, Omar Shehadeh a Hudková jsou stíháni jako uprchlí. Policie po nich stále pátrá. Státní zástupce Marek Bodlák už dříve uvedl, že o nich měl poslední informace v říjnu 2017. Shehadeh v minulosti prohlásil, že se s nimi naposledy zkontaktoval v polovině roku 2018.

Zdroj: ČTK
Další zprávy