Falešné dětské mercedesy skončí v drtičce. ČOI je našla u prodejce na západě Čech, hrozí mu pokuta

ČTK ČTK
6. 6. 2017 15:34
Šest padělaných autíček zabavila Česká obchodní inspekce v prodejnách v Plzni a Karlových Varech. Jejich výrobce nemá licenci od automobilky. Navíc vozítka mohla dětem způsobit zranění. Jedno se přitom prodávalo za cenu kolem deseti tisíc korun.
Foto: ČTK

Plzeň - Pokuta až pět milionů korun hrozí dvěma prodejnám v exponovaných místech Plzně a Karlových Varů, které nabízely dětská elektrická vozítka napodobující vozy Mercedes. Česká obchodní inspekce (ČOI) v obchodech, které patří stejnému majiteli, zabavila šest falzifikátů, jejichž čínský výrobce neměl od německé automobilky licenci.

ČOI v příštích dnech zahájí s prodejcem správní řízení, po jeho skončení půjdou padělky do drtičky.

"Finalizujeme kontrolní šetření. U jedné kontroly už jsme hotovi a u druhé přišlo v minulém týdnu dobrozdání z automobilky, že to jsou falza (vyrobená bez dozoru vlastníka ochranné známky). Za několik dní ukončíme kontrolu a následně bude zahájeno správní řízení," uvedl šéf západočeských inspektorů Jan Řezáč. Milionové pokuty ČOI ukládá většinou obchodním řetězcům, v tomto případě ale nejde o tak finančně silnou a velkou firmu.

Distributorem vozidel je česká firma z jiného kraje. Plzeňská ČOI proto upozornila kolegy, aby zkontrolovali pražského dovozce. Falzifikáty prodávané za cenu kolem 10 tisíc korun zajistila ČOI v únoru. Stažením z trhu podle Řezáče inspekce pravděpodobně eliminovala také nebezpečnost výrobku. "Když nemáme k výrobku patřičné dokumenty, tak nemůžeme říci, jestli je nebezpečný, nebo ne," uvedl ředitel.

Autíčka jezdí rychlostí až deset kilometrů za hodinu a podle inspektorů nebyly například dobře zabezpečené boční dveře a hrozilo vypadnutí dítěte v zatáčce. Nemají brzdu, pouze pedál na podlaze. Přepínání z dálkového na manuální ovládání je na palubní desce a dítě ho může nechtěně zmáčknout. Podle inspektora Milana Zahna prodejce výrobek vybalil z krabice a dodal k němu svůj polovičatý návod. Originální návod ani balení nebyly k dispozici, žádné z vozítek nemělo typové označení.

Jak dlouho bude správní řízení trvat, se nedá přesně určit, navíc ČOI předpokládá, že se podnikatel bude bránit. Může se odvolat k ústřednímu inspektorátu a pak může následovat až několikaletý soud. "Dokud nebude pravomocné rozhodnutí, tak výrobky pořád budou ve skladu a nesmí se zničit," uvedl Řezáč.

ČOI nemůže z vozítek pouze odejmout logo mercedesu, musela by zničit i další prvky typického designu, a pak by z modelu zůstaly části a například dětským domovům by byly k ničemu.

Podle Zahna problémů se závadovými čínskými hračkami mírně ubývá. Obchodníci mají obavy z kontrol, vysokých sankcí i nákladů za expertní posudky. "Hodně prodejců opustilo hračky a věnuje se třeba textilu či méně rizikovým oborům," řekl.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Ve velké části Prahy se zvýší daň z nemovitosti

Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě komerčních nemovitostí se zdvojnásobí na celém území metropole. Vyplývá to z úpravy vyhlášky pro výpočet daně, kterou schválili pražští zastupitelé. Městské části si mohly určit, zda daň u rezidenčních domů zvýší - z těch velkých tak učinily Praha 1, 3, 7, 8, 10, 11 a 12. 

před 58 minutami

Baseballisté v kvalifikaci o Tokio podruhé prohráli, s Itálií 1:5

Českým baseballistům se výrazně vzdálil přímý postup z evropsko-africké kvalifikace na olympijské hry v Tokiu 2020. V Boloni dnes podlehli domácí Itálii 1:5 a připsali si druhou porážku.

Potřebují teď vyhrát zbylé tři zápasy a doufat ve vyrovnanost ostatních utkání, aby měli teoretickou naději na prvenství v turnaji. Spíše ale ještě můžou bojovat o druhou pozici zajišťující účast v závěrečné jarní kvalifikaci na Tchaj-wanu.

Češi měli stejně jako při středeční prohře s Nizozemskem (1:4) více odpalů než soupeř, ale doběhli jen pro jeden bod. "Hity bohužel nepřišly v situaci, kdy jsme měli běžce ve skórovací pozici, abychom z toho udělali větší drámo. A oni důležitý odpal dali," řekl první metař Petr Čech, který měl tři odpaly ze čtyř startů.

Utkání rozjel Schneider dvoumetovým odpalem a Hejma s Červenkou ho dotlačili k prvnímu bodu zápasu. V dohrávce ale Italové hned srovnali a skóre otočili v dohrávce třetí směny. Nadhazovač Chroust dal metu zdarma, dalšího pálkaře trefil a hráč s čtyřletými zkušenostmi z MLB Colabello odpálil tříbodový homerun.

"Ten homerun byl rozhodující. Podle Radima (Chrousta) měl být strikeaut, ale rozhodčí to nefoukl. Nevymlouváme se na to a v podstatě jeden švih dal Italům pohodu do zbytku zápasu," řekl Petr Minařík, který vystřídal Chrousta v páté směně.

Pětatřicetiletý Minařík sice pátému bodu domácích nezabránil, ale jinak další útok zastavil. "Kdybych to nezvládl, tak by to bylo téměř neřešitelné. Takhle jsme ještě pořád zůstali v zápase a bojovali do poslední chvíle," řekl Minařík.

Na začátku šesté směny měli Češi po dvoumetové trefě Červenky šanci snížit, ale obrana Itálie si se složitou situací poradila dvojautem a zdramatizování nepřipustila. "Byť jsme se v útoku prosazovali, tak jsme to nezvrátili," řekl Minařík.

Zákrok večera předvedl ve středním zadním poli Hejma, který rybičkou chytil míč ze vzduchu a vysloužil si aplaus. Ještě lepší počin mohl poté přidat na pálce, ale při plných metách poslal míč do vzduchu a i poslední česká šance na body padla.

V pátek čeká baseballisty od 14:30 duel s Jihoafrickou republikou. V sobotu narazí na silné Izraelce, kteří mají dvě výhry a evropské šampiony Nizozemce porazili vysoko 8:1. V neděli Češi uzavřou své vystoupení v turnaji proti Španělsku.

Další zprávy