Coca-Cola kvůli třídění upevnila víčko k lahvi. Nový styl je o zvyku, vzkazuje firma

Aneta Řezníčková Aneta Řezníčková
13. 4. 2023 9:09
Nápojářská společnost Coca-Cola zavádí v Česku a na Slovensku úpravu u svých nápojů v PET lahvích. Plastová víčka k nim budou i po odšroubování stále připojena. Společnost tak reaguje na nařízení Evropské unie, které zavádí povinnost tohoto typu uzávěrů pro všechny výrobce s účinností od července příštího roku.
Coca-Cola zavádí neodnímatelná víčka.
Coca-Cola zavádí neodnímatelná víčka. | Foto: Coca-Cola HBC Česko a Slovensko

V současné době se v Evropské unii vytřídí zhruba 30 procent celkového vzniklého objemu plastů. Podle průzkumu společnosti Coca-Cola HBC Česko a Slovensko, který byl realizovaný v březnu tohoto roku, se více než 13 procent PET lahví dostává do sběrných míst bez uzávěrů. Ty většinou končí ve směsném odpadu a nerecyklují se.

To má změnit nařízení Evropské unie, které vstoupí v účinnost 3. července 2024. Do té doby musí výrobci upravit své výrobní linky tak, aby byla víčka i po odšroubování stále součástí lahve.

Společnost Coca-Cola je první firmou v Česku, která nová víčka zavedla. "Už jsou na trhu několik měsíců a postupně nahrazují obaly s původními víčky. Zhruba v polovině letošního roku budou na trhu už jen nové nápoje s neodnímatelnými víčky," uvádí pro Aktuálně.cz tiskový mluvčí Coca-Coly HBC Česko a Slovensko Václav Koukolíček. 

Nové víčko má stejný systém otevírání jako původní běžný uzávěr. Úprava spočívá v kroužku kolem hrdla lahve, ke kterému je připevněno poutko. To drží uzávěr připevněný k lahvi i po odšroubování. Inovace má zajistit, že se víčko  bude recyklovat společně s lahví. 

Nová víčka se brzy objeví v celém portfoliu společnosti, do toho spadá například Bonaqua, Natura, Cappy, Fanta, Fuzetea či Sprite. Novinku společnost již nějakou dobu testuje například v Itálii.

Podle marketingové ředitelky Coca-Coly HBC Česko a Slovensko Martiny Lovětínské zákazníci novinku vnímají spíše pozitivně, na nový styl víčka je však podle ní nutné si zvyknout. "Víčko je třeba pořádně z lahve odklopit, aby se dalo lehce napít. Ve chvíli, kdy se třeba jen povolí a odšroubuje, tak může být okraj víčka nepříjemný v případě dotyku rtů či tváře, když člověk pije," vysvětluje Lovětínská.

Víčka řeší i další výrobci

Nový uzávěr na druhou stranu může podle firmy předejít ztrátě či znečištění víčka. "Má také praktické výhody například pro osoby s hendikepem nebo řidiče, kteří mohou lahev snadněji znovu uzavřít jednou rukou," doplňuje ředitelka komunikace společnosti Veronika Němcová.   

Na úpravě uzávěrů pracují už i další výrobci. "V současné době probíhá intenzivní vývoj a testování," říká za Mattoni 1873 tisková mluvčí Lutfia Volfová. Společnost musí zajistit úpravu víček u dodavatelů a následně tomu přizpůsobit technologie a linku ve vlastní výrobě. V první polovině příštího roku má být vše připraveno.

Podle Coca-Coly i Mattoni vývoj a použití nového typu víčka cenu lahve s nápojem neovlivní. 

Připoutání víček k PET lahvím není jedinou změnou, kterou se státy snaží bojovat s plastovým znečištěním. V roce 2021 začala v rámci Evropské unie platit směrnice zakazující plastové výrobky na jedno použití jako příbory, brčka či talíře. Zákon byl se zpožděním schválen Senátem ČR a podepsán prezidentem na podzim loňského roku. 

V Česku se také již několik let mluví o zálohování PET lahví a plechovek. Systém by měl fungovat na stejném principu jako vracení skleněných lahví. V Evropě tak již funguje 12 států, minulý rok se jedním z nich stalo například i Slovensko. Zálohování v Česku zatím podporují největší nápojářské firmy, změnu nyní chystá ministerstvo životního prostředí. 

 

Právě se děje

Další zprávy