Praha - Ekonomika šlape skvěle a roste, neznamená to ale nutně, že se stejně rychle bude nadále zvyšovat i životní úroveň Čechů. Zhruba tak vyznělo varování centrálních bankéřů, kteří dnes vydali Zprávu o finanční stabilitě za rok 2006.
Podle ČNB hrozí české ekonomice rizika spojená s nadměrně optimistickými očekáváními ohledně jejího dalšího vývoje. "Jejich základem jsou poměrně vysoká tempa růstu reálného HDP v posledních letech a očekávání podobného vývoje v dalších letech," uvádí zpráva.
Pozor na platy
Podle ČNB však vysoká tempa růstu HDP nevypovídají dostatečně přesně o růstu příjmů.
Další nebezpečné faktory jsou podle ČNB nepřiměřeně uvolněná rozpočtová politika státu a jednodušší přístup k úvěrům díky nízkým úrokovým sazbám.
"Kombinace těchto faktorů by se mohla v dalších letech projevit požadavky na příliš rychlý růst mezd a nadměrným tempem růstu spotřeby domácností doprovázeným zrychleným růstem zadluženosti," upozornila centrální banka.
Zadluženost je na uzdě
Současný růst zadlužení českých domácností ale zatím není rizikem pro finanční sektor ani ekonomiku a domácnosti jako celek nelze považovat za předlužené.
Naopak, ve srovnání s vyspělými zeměmi EU zůstává míra zadlužení českých domácností ve vztahu k hrubému domácímu produktu zhruba třetinová.
Celkově lze podle člena bankovní rady Roberta Holmana hodnotit loňský rok z pohledu finanční stability jako úspěšný a ani v následujících letech centrální banka neočekává významnější rizika. "Současné tendence vytvářejí dobré předpoklady pro udržení finanční stability v příštích letech," uvedl.
Rizikové skupiny
Nicméně rizikem zůstává podle zprávy pokračující zadlužování nízkopříjmových skupin domácností či domácností pouze s jedním živitelem. Řada z nich by podle ČNB totiž v případě ztráty zaměstnání či nemoci hlavního živitele nebyla schopna své úvěry splácet. Problémy jim přitom způsobuje hlavně splácení spotřebitelských úvěrů.
Nadále také podle zprávy pokračuje nastolený trend zadlužování zejména vysokopříjmových skupin.
V případě bank jsou stále nejvýznamnějším zdrojem financování úvěrů vklady klientů, dlouhodobě se totiž udržují na zhruba 1,5-1,8násobku poskytnutých úvěrů. "Tento poměr je v ČR stále více než dvojnásobný oproti průměru EU," uvedl Holman.
Podíl ohrožených úvěrů na celkových úvěrech loni činil 3,6 procenta a meziročně pokles o půl procentního bodu. Z úvěrů na bydlení bylo ohrožených pouze 1,6 procenta z nich. Celkem 64 procent všech hypotečních úvěrů je totiž plně zajištěno nemovitostí.
Dluhy přibývají pomaleji
Domácnosti se loni zadlužovaly pomalejším tempem než v předchozích letech. Meziroční tempo růstu úvěrů kleslo na 30 procent. Banky zvyšovaly své tržní podíly na trhu úvěrů nejen prostřednictvím nových úvěrů, ale rovněž převzetím již existujících úvěrů poskytnutých dříve jinou bankou, uvádí zpráva.
Celkové zadlužení domácností u finančních institucí se zvýšilo ke konci dubna podle údajů ČNB na 584,2 miliardy korun. Z toho spotřebitelské úvěry činí 116,5 miliardy korun a úvěry na bydlení, tedy hypotéky a stavební spoření, 405,5 miliardy korun.
Právě s bydlením souvisí i další faktor, který se může negativně promítnout do hospodaření domácností. Tím je podle Holmana také rychlý růst cen nemovitostí, který není v některých regionech opodstatněný.
Zejména v Praze podle něj rostly ceny bytů ke konci roku 2006 téměř čtvrtinovým tempem. Podle ČNB růst souvisí nejspíše s růstem úvěrů na bydlení, demografickými faktory a stabilní ekonomikou. "Nicméně porovnání vývoje cen bytů a příjmů indikuje možnost začínající "bubliny" na trzích nemovitostí," uvedla ČNB.
Podle Holmana je poměr ceny bytů a příjmu v Praze ve srovnání s Berlínem nebo Vídní vyšší. Naopak ve srovnání s Paříží nebo Madridem nižší. "V případě poklesu cen bytů stavěných developery by se splácení některých úvěrů mohlo stát problematickým," upozornil.