České, regionální či bio? Průzkum ukázal, na co Češi nejvíc slyší při nakupování

Iva Špačková Tomáš Kunc Iva Špačková, Tomáš Kunc
26. 12. 2017 19:05
Češi jsou při nakupování zmateni. V průzkumech sice prohlašují, že jim jsou nejsympatičtější české výrobky, při nakupování se pak ale rozhodují hlavně podle kvality, chuti a ceny. Země původu je u nich až na pátém místě. Vyplývá to z průzkumu agentury Nielsen Admosphere pro Asociaci regionálních značek, kterého se účastnilo 1017 respondentů. Ukázal také, že biovýrobky u českých zákazníků prohrávají - sympatické jsou jen dvěma procentům.

Které označení pro potraviny je vám nejsympatičtější?

Tuzemským zákazníkům se na výrobcích líbí nejvíce slovo "české", výborně na něj slyší každý třetí Čech. Zhruba každého čtvrtého zákazníka osloví nejlépe název "domácí" a téměř jedna pětina lidí zbystří, když vidí název "regionální". Nejméně je lidem sympatické označení bio, při něm zpozorní jen každý padesátý kupující.

Označení „české“ považují za nejsympatičtější více lidé nad 55 let a lidé s nižším socioekonomickým statusem. Označení „domácí“ uváděli častěji než ostatní především ti, kteří mají děti, a lidé ve věku 45–54 let. Označení „regionální“ uváděli častěji lidé s vyšším socioekonomickým profilem a vysokoškoláci.

* Levné, čerstvé, kvalitní, bez živočišných produktů apod.

Která slova si spojujete s regionálními produkty (až 3 slova)?

Pod slovem regionální si každý vybaví něco jiného. Nejčastěji si ho však Češi spojují s pojmy jako tradice, kvalita a region. Jen zhruba desetina lidí si toto slovo propojí s pojmem vlast, národ, patriotismus či krajina. Stejně velká skupina lidí má pojem regionální spojen s životním prostředím. Nejméně lidí, jen každý dvacátý člověk, si region propojí s nějakým příběhem.

Kvalita je slovo, které se spojuje s regionálními produkty ve větší míře lidem nad 55 let, lidem s nižším vzděláním a lidem s nižším socioekonomickým statusem. Jedinečnost si s regionem spojují spíše vysokoškoláci, věkové skupiny 35–44 let a lidé s vyšším socioekonomickým profilem. Slovo příroda se líbí hlavně ženám, lidem ve věku 24–34 let a lidem, kteří mají děti.

Tradice 53 %
 
Kvalita 47 %
 
Region 41 %
 
Rodinné podnikání 24 %
 
Originalita 24 %
 
Příroda 19 %
 
Jedinečnost 17 %
 
Krajina 12 %
 
Vlast 11 %
 
Životní prostředí 10 %
 
Patriotismus 10 %
 
Národ 8 %
 
Příběh 5 %
 
Zobrazit vše

Jaké regionální produkty Češi nejčastěji nakupují

Potraviny jsou z různých typů regionálních výrobků nejčastěji nakupovanou komoditou – v posledním roce je koupilo 8 z 10 lidí, kteří alespoň občas nakupují regionální produkty. Nápoje a vánoční zboží doplňují trojici nejčastěji nakupovaných regionálních výrobků. Kosmetiku a výrobky ze dřeva si z trhů odnáší zhruba každý sedmý kupující a hračky či šperky oslovují asi desetinu zákazníků. Nejméně jdou na odbyt kovářské výrobky a výrobky z chráněných dílen, proutěné zboží, kabelky z kůže či bylinky.

Potraviny 83 %
 
Nápoje 38 %
 
Vánoční zboží (ozdoby atd.) 23 %
 
Výrobky ze dřeva 15 %
 
Kosmetika 15 %
 
Keramika 13 %
 
Hračky 11 %
 
Šperky 8 %
 
Další umělecké výrobky (obrázky, sošky atd.) 7 %
 
Výrobky ze skla 5 %
 
Kovářské výrobky 4 %
 
Jiné (předměty z chráněných pracovišť, proutěné zboží, porcelán, perník, květiny, byliny, koření, kabelka z pravé kůže) 1 %
 
Žádné 3 %
 
Zobrazit vše

Co je nejdůležitější faktor při nákupu potravin

Kvalita je pro dvě třetiny Čechů tím nejdůležitějším kritériem při rozhodování o tom, co mají koupit. Pro polovinu kupujících je rozhodující chuť a pro 4 lidi z 10 přiměřená cena. Země původu je pro zákazníky důležitá až jako pátá. Pozornost jí v obchodech věnuje "jen" zhruba čtvrtina lidí, ačkoliv "českost" uznačuje za nejsympatičtější paramater 38 % zákazníků. Nejmenší vliv na nákupní chování zákazníků má to, jaký konkrétní příběh doprovází kupované zboží či zda bylo pěstováno s ohledem na životní prostředí.

Kvalita 66 %
 
Chuť 50 %
 
Přiměřená cena 41 %
 
Dobrá zkušenost 39 %
 
Země původu 27 %
 
Složení 22 %
 
Důvěryhodnost 19 %
 
Návaznost na tradici 12 %
 
Šetrnost k životnímu prostředí 8 %
 
Příběh výrobce 4 %
 
Jiné (bio, způsob pěstování, záměr pěstování, vzhled) 1 %
 

Do podílu je započteno procento lidí, pro které je tento faktor důležitý, ať už více či méně.

Zobrazit vše

Kolik Češi za regionální potraviny měsíčně utratí

Nejčastěji lidé, kteří alespoň někdy nakupují lokální neboli regionální potraviny, průměrně měsíčně utratí v rozmezí 101 až 500 Kč. Vyšší částky průměrně měsíčně utrácejí více než ostatní muži, lidé ve věku 25–44 let, lidé s vyšším socioekonomickým statusem, ekonomicky aktivní a lidé s dětmi.

Kde Češi regionální potraviny nakupují

Češi si regionální potraviny pořizují nejčastěji na trzích, ať už pravidelných v místě bydliště či nepravidelných prodejních akcích. Specializovaným prodejnám dává přednost 40 % lidí a osobní návštěvu u výrobce volí jako nejlepší místo k nákupu každý třetí Čech. Přes internet si kupuje regionální potraviny jen necelá destina zákazníků. Každý čtrnáctý nakupuje jiným způsobem, buď v klasické prodejně či v řetězci, anebo například v automatu, od souseda či v pojízdné prodejně.

Na příležitostných akcích (trhy, festivaly) 59 %
 
Na pravidelných farmářských trzích 58 %
 
Při pobytu v jiném regionu 48 %
 
Ve specializovaných prodejnách 40 %
 
Při osobní návštěvě u výrobce 34 %
 
Přes internet 8 %
 
Jinak * 7 %
 

* V obchodních řetězcích, v normálním obchodě, přes kamarády, přes známé, náhodný nákup, služba na telefon, sousedský prodej, například při pravidelném rozvozu výrobcem, u automatu, pojízdná prodejna

Zobrazit vše
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 6 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy