Jaké zdražování? Letos si koupíte víc jídla než před deseti lety, ukazuje porovnání

Petr Kučera Jana Králová, Petr Kučera
Aktualizováno 23. 12. 2017 19:10
Žebříček ukazuje, jaké hlavní potraviny letos nejvíc zdražily a kolik stály před Vánoci v letech 2012 a 2007.

Úvodem

Letošní Vánoce si můžete pořádně osladit. Cukr totiž zlevnil o 13 procent oproti loňskému prosinci. Naopak na čele žebříčku letošního zdražování jsou podle očekávání vejce (o 51 procent) a máslo (o 27 procent).

V porovnání s prosincem 2007 pak nejvíce zdražily bílé víno (o 141 procent), těstoviny (68 %), vejce (58 %), jogurt (51 %) a brambory (49 %), naopak nejvíce zlevnily papriky a cukr (shodně o 17 %) nebo bílé pečivo (o 14 %).

Díky tomu, že průměrná mzda rostla více než ceny potravin, si přesto u 20 z 27 zkoumaných položek můžeme koupit víc než před deseti lety.

Porovnání vychází z čísel Českého statistického úřadu za 50. kalendářní týden příslušného roku. Průměrnou mzdu jsme počítali za celý rok 2007 a z posledních známých dat za letošní třetí čtvrtletí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 49 minutami

Dálnici D4 směrem na Prahu uzavřely na tři hodiny dvě dopravní nehody

Kvůli dvěma na sobě nezávislým nehodám mezi Příbramí a Dobříší byla ráno zhruba tři hodiny uzavřena dálnice D4 ve směru na Prahu. Policie odkláněla dopravu na sjezdu číslo 41 u Dubence, zpět na dálnici se auta vrací na exitu 32. Objízdná trasa vede po souběžné silnici přes obec Obořiště.

Při nehodách se nikdo nezranil, řekla příbramská policejní mluvčí Monika Schindlová. K haváriím došlo na 34. kilometru kolem 05:30. Podle mluvčí do sebe při jedné jedné z nehod narazila tři auta, při druhé dva vozy. Příčinu havárií policisté vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy