Bývalý Baumax ožívá. OBI otevře čtyři prodejny, další přešly pod polské majitele

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
22. 1. 2016 20:00
Noví majitelé bývalých prodejen Baumax - dosud konkurenční řetězec OBI a polská skupina Merkury Market - je už brzy znovu otevřou. OBI převzal jen čtyři, otevření chystá na začátku února. Merkury Market zatím podrobnosti ke svým 18 prodejnám nezveřejnil, postupně ale oživuje web Baumax.cz.
Rakouský Baumax odešel z Česka loni na podzim.
Rakouský Baumax odešel z Česka loni na podzim. | Foto: Baumax

Praha – Čtyři bývalé hobbymarkety Baumax se od začátku února nově otevřou pod značkou dříve konkurenčního řetězce OBI. Prodejny v Brně, Jihlavě, Zlíně a Přerově se tak zařadí k 29 dalším obchodům, které již OBI v Česku. Online deníku Aktuálně.cz to potvrdila Teresa Imig z oddělení komunikace skupiny OBI.

Baumax provozoval v Česku 24 prodejen a byl pět let za sebou ve ztrátě, v roce 2014 ji prohloubil na 562 milionů korun. Odchod z trhu potvrdil v polovině loňského roku, prodejny uzavřel ke konci listopadu.

Dalších 18 bývalých hobbymarketů Baumax v Česku převzala polská společnost Merkury Market. Podle internetových stránek Baumax.cz dojde ke slavnostnímu otevření poboček "již brzy", konkrétní termín ale zatím není uveden ani u jedné z prodejen. Název řetězce zůstane stejný jako dosud, tedy Baumax.

"Bohužel nyní nemůžeme sdělit příliš mnoho podrobností, neboť je sami neznáme," říká Michal Lebduška ze společnosti BM Česko, dceřiné firmy nových polských majitelů. "V každém případě platí, že prodejny budou i nadále provozovány pod značkou Baumax a že pro naše zákazníky chystáme nový rozšířený sortiment zboží," dodává.

O co konkrétně se nabídka rozšíří, zatím firma neupřesnila. "Přinejmenším stručné informace – více podrobností zatím nemůžeme zveřejnit – o naší budoucí nabídce již můžete nalézt na zmíněné internetové stránce. Vše budeme průběžně doplňovat," říká Lebduška. Na webu firma láká na „rostliny a vybavení zahrad, širokou škálu nářadí, vybavení interiérů, dokončovací materiály a široký sortiment stavební chemie. Kromě toho také nabízíme největší sortiment keramických obkladů a dlažeb předních výrobců v našem regionu, armatury a sanitární keramiku, dřevěné výrobky, krby a topné systémy, střechy a střešní krytiny, široký výběr osvětlení a mnoho dalšího“.

Staronový Baumax na svém webu avizuje také brzké spuštění e-shopu. Zájemce o online nákup zatím přesměrovává na e-shop merkurymarket.cz, na první pohled jen rychlé kopie polského obchodu, respektive její slovenské verze.

Polská společnost Merkury Market vznikla v roce 1991 a od začátku své činnosti se zabývá distribucí vybavení do interiéru a distribucí stavebních materiálů. Kromě Polska má prodejny také na Slovensku. Nyní přebírá bývalé pobočky Baumaxu v Českých Budějovicích, Frýdku-Místku, Hradci Králové, Chomutově, Karlových Varech, Kladně, Mladé Boleslavi, Mostě, Olomouci, Ostravě - Novoveské, Pardubicích, Plzni, Praze 5, Praze-Letňanech, Praze-Michli, Táboře, Ústí nad Labem a Znojmě.

Zbývající dvě bývalé prodejny Baumaxu – v Liberci a Ostravě - Zábřehu – zůstávají po odchodu rakouského řetězce z Česka zavřené. Merkury Market ani OBI je nepřevzaly. "Bohužel nemám žádné informace o tom, jak firma hodlá s opuštěným areálem naložit," říká konkrétně k osudu bývalého libereckého Baumaxu radní pro regionální rozvoj Libereckého kraje Vít Příkaský.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Rallye Monte Carlo vede v souboji šampionů Loeb před Ogierem

V čele Rallye Monte Carlo jsou po první etapě francouzští piloti Sébastien Loeb a Sébastien Ogier, kteří dohromady získali sedmnáct titulů a letos se hodlají účastnit jen vybraných závodů. Devítinásobný světový šampion Loeb vede před svým nástupcem na trůnu o 9,9 sekundy.

Sedmačtyřicetiletý Loeb se rychle adaptoval na zledovatělé asfaltové tratě poté, co minulý týden dokončil na druhém místě pouštní Rallye Dakar. S vozem Ford Puma s hybridním pohonem vyhrál úvodní čtyři z dnešních šesti rychlostních zkoušek a zatím mu vychází návrat do šampionátu, v němž se naposledy představil v září roku 2020 v Turecku.

"Jsem rád, že jsem zakončil den ve vedení, ale není to velký náskok," uvedl Loeb, jenž v Monte Carlu vyhrál osmkrát. Kariéru pravidelného účastníka mistrovství světa ukončil v roce 2012.

Po loňském zisku osmého titulu se rozhodl zúčastnit jen některých rallye Ogier s toyotou, jenž může v neděli vyrovnat Loebův počet triumfů v Monte Carlu.

Na průběžném třetím místě je s odstupem 22 sekund Elfyn Evans. Britský pilot v minulých dvou sezonách skončil za týmovým kolegou Ogierem v šampionátu druhý a bude letos útočit na premiérový titul.

Z hrozivě vypadající havárie hned v prvním dnešním testu vyvázli bez zranění francouzský pilot Adrien Fourmaux a jeho navigátor Alex Coria, kteří se po nárazu do svahu se svým fordem skutáleli do propasti.

Nejlepší z tria českých zástupců je Erik Cais s vozem Ford Fiesta na 15. pozici.

Rallye Monte Carlo, úvodní podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích - po 2. dnu:

1. Loeb, Galmicheová (Fr./Ford Puma) 1:22:49,0, 2. Ogier, Veillas (Fr./Toyota Yaris) -9,9, 3. Evans, Martin (Brit./Toyota Yaris) -22,0, 4. Neuville, Wydaeghe (Belg./Hyundai i20) -47,8, 5. Tänak, Järveoja (Est./Hyundai i20) -56,7, 6. Breen, Nagle (Ir./Ford Puma) -59,2, …15. Cais, Těšínský (ČR/Ford Fiesta) -6:11,5, 29. Černý, Černohorský (ČR/Ford Fiesta) -12:12,9, 56. Rada, Jugas (ČR/Fiat 124 Abarth) -24:34,3.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Česko odeslalo Polsku připomínky ke smlouvě o Turów

Česká republika v pátek odeslala do Varšavy připomínky k navrhované úpravě smlouvy o polském hnědouhelném dole Turów. V České televizi to řekl liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Nedořešené otázky podle něj nespíš budou záležet na dohodě premiérů obou zemí. O úpravě smlouvy tento týden jednala v Polsku ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL). Obce v českém příhraničí už několik let bojují proti rozšíření dolu Turów. Obyvatelé se obávají ztráty zdrojů pitné vody, zvýšeného hluku i prašnosti.

Dokument odeslaný v pátek do Polska podle Půty připomínkovali experti z ministerstva životního prostředí, České geologické služby a Libereckého kraje. "Já věřím, že pokud polská strana, polská vláda tu mezinárodní dohodu chce uzavřít, tak má teď nejlepší příležitost to udělat," řekl Půta. Poslední věci, které ve sporu o důl Turów zatím nejsou dořešené, budou podle něj nejspíš na dohodě premiérů Česka a Polska.

O úpravě smlouvy o polském hnědouhelném dole Turów jednala v úterý ve Varšavě ministryně životního prostředí Hubáčková s polskou ministryní klimatu a životního prostředí Annou Moskwovou. Podrobnosti k několikahodinové diskusi o dokumentu, který má stanovit kompenzace škod, které provoz dolu působí na českém území, Hubáčková nesdělila. Moskwová ve středu ráno v polském rozhlasu uvedla, že pokud se česká vláda s Polskem dohodne na podmínkách smlouvy, Česko rychle stáhne žalobu, kterou poslalo k Soudnímu dvoru EU.

Další zprávy