Britové teď mají některé ovoce a zeleninu na příděl, píše server The Guardian. Například řetězec Morrisons od středy zavedl limity nákupu dvou kusů okurek, paprik, salátu či balení rajčat. Podobně se zachovalo také Tesco, které má ve Velké Británii největší síť obchodů. Ve středu už oznámily "příděly" čtyři největší řetězce v zemi a zvažují je i další.
"Největším problémem, který nyní řešíme, není inflace, ale matka příroda," říká generální ředitel jednoho z nejvýznamnějších britských dodavatelů čerstvých potravin Nationwide Produce Tim O’Malley.
Nedostatek přitom může podle producentů přetrvávat až do května, uvedl zpraovdajský server BBC. "Rajčata, papriky a lilky budou k dispozici ve velkém až v květnu, takže to bude trvat déle než pár týdnů," řekl BBC Lee Stiles ze Sdružení pěstitelů Lea Valley (LVGA).
Nešťastný sled událostí
Dodávky podle dovozců ovlivnila kombinace nevhodného počasí a bouří ve Středomoří v kombinaci se sníženým množstvím plodin pěstovaných ve vytápěných sklenících v Nizozemsku, které je jejich významným producentem. Skleníková produkce zároveň byla v mnoha zemích omezena z důvodu rostoucích účtů za energie.
Dopad těchto událostí je pro Velkou Británii citelný. Na ostrov se v zimních měsících dováží až 95 procent rajčat a 90 procent salátů ze Španělska a severní Afriky, píše BBC.
Například zásoby salátů jsou v tuto roční dobu z 80 procent pokryté úrodou ze španělské Murcie. Jenže Španělsko v poslední době bojuje se špatným počasím. V takových případech se jako alternativa často využívá Itálie, Maroko či další země severní Afriky. Ovšem i v Itálii zaúřadovalo špatné počasí a Maroko postihly záplavy.
Britské maloobchodní konsorcium, které supermarkety zastupuje, očekává, že nedostatek zeleniny a ovoce potrvá několik týdnů. Tedy do té doby, než se rozběhne sezona a supermarkety najdou alternativní zdroje produkce.
Brexit situaci komplikuje
Česko je rovněž do značné míry závislé na dovozu řady druhů ovoce a zeleniny. Například poptávku po rajčatech dokážeme pokrýt podle dat Českého statistického úřadu z roku 2019 z 19 procent, další čerstvou zeleninu přibližně z 35 procent a třeba jablka z 50 až 60 procent.
"Bohužel spíše dochází k tomu, že soběstačnost produkce zeleniny v Česku klesá. Důvodů je celá řada, ale klíčové je to, že na zeleninu nemáme dostatečné skladovací prostory. Tím pádem naši pěstitelé nedokážou zásobovat trh po celou dobu kalendářního roku," vysvětluje agrární analytik Petr Havel.
Dodává, že na rozdíl od Velké Británie má ale Česko výhodu v tom, že je součástí Evropské unie, která odstraňuje obchodní bariéry.
Přestože podle britské vlády za nedostatek zboží brexit primárně nemůže, k současné situaci může přispívat. Podle O’Malleye dokázaly země Evropské unie navýšit export díky flexibilnějším obchodním podmínkám. "Spojené království je na rozdíl od České republiky poněkud izolované od zbytku Evropy jak geograficky, tak i z pohledu obchodních vztahů a logistiky," potvrzuje ekonom Cyrrus Vít Hradil.
Problém i pro britské firmy
Zvýšená byrokracie po brexitu v minulosti zkomplikovala byznys i některým britským firmám působícím na pevninské Evropě. Konkrétně v Česku kvůli tomu uzavřel své prodejny řetězec s mraženými potravinami Iceland.
Společnosti ICL Czech, která v tuzemsku obchody Iceland provozovala, uvedla jako důvod potíže kvůli pandemii koronaviru a právě odchod Británie z EU, který způsobil nárůst nákladů na dopravu zboží a zpožďování dodávek. Svůj úpadek zdůvodnila také rostoucími cenami energií.
K omezení prodeje vybraných potravin po brexitu přistoupil také Marks & Spencer. Ten v Česku zcela nahradil chlazené zboží mraženým. "K obměněné nabídce potravin, kterou dnes oznamujeme, nás vedla významná poptávka zákazníků po našem mraženém sortimentu, zaznamenaná od začátku pandemie, společně s probíhajícími výzvami, kterým jsme čelili při dodávkách čerstvých potravin," uvedl v dubnu 2021 regionální manažer Stephen Smy.