Praha – Největší tuzemský e-shop Alza.cz narazil se svým pokusem, jak srazit poplatky, které platí bankám za platby kartou on-line. Kartové asociace MasterCard a Visa upozornily Alzu na porušování jejich podmínek a přinutily ji, aby svůj trik ukončila.
Jak v březnu upozornily Hospodářské noviny, Alza využila nižších poplatků u přeshraničních plateb kartou – tedy když Čech například platí kartou na Slovensku. Začala proto spolupracovat se slovenskou Tatra bankou.
U plateb, které jdou přes hranice zemí Evropské unie, totiž kartové asociace pod výrazným tlakem Evropské komise obchodníkům už výrazně snížily největší součást těchto poplatků - tedy ten, který jde vydavateli karty. Ten nyní u přeshraničních transakcí dosahuje jen 0,2 procenta z platby debetní a 0,3 procenta z nákupu kreditní kartou. Naopak v Česku se výše tohoto poplatku stále pohybuje v průměru kolem jednoho procenta.
Spořitelna si stěžovala
Alza proto vypověděla smlouvu s Českou spořitelnou a od ledna začala využívat právě platební bránu třetí největší slovenské banky z rakouské skupiny Raiffeisen Bank International.
"Před nějakou dobou jsme Visu a MasterCard upozornili, že Tatra banka začala zpracovávat kartové transakce pro některé e-shopy v České republice a tím nedodržuje pravidla kartových asociací pro zpracování přeshraničních plateb," říká Klára Pačesová z tiskového oddělení České spořitelny, která si na postup Tatra banky stěžovala.
Loňské tržby Alzy v Česku a na Slovensku dosáhly 9,2 miliardy korun. Podle expertních odhadů jí mohla platební brána Tatra banky ušetřit ročně desítky milionů.
Podvod!
Kartové společnosti nejsou v oficiálních vyjádřeních příliš konkrétní, neoficiálně však někteří představitelé použili výraz, že Tatra banka a Alza podváděly – předstíraly totiž, že platba je přijímána v zahraničí. K tomu Alza využívala spolupráce se svou slovenskou pobočkou. Faktury ale lidem chodily od Alza.cz a také DPH byla odvedena v Česku.
"V prvním pololetí došlo v Česku k několika případům porušení pravidel, které jsme na základě podnětů zákazníků i médií museli prošetřit a vyvodit důsledky. Tím je žádost o nápravu stavu do souladu s pravidly. V případě nereagování či opakovaného porušení bychom pak museli přistoupit k vyčíslení finančního dopadu a žádat kompenzaci," říká Miroslav Lukeš, šéf MasterCard pro Česko a Slovensko.
"Úlohou Visa Europe je zabezpečit dodržování pravidel v rámci Visa platebních systémů mezi všemi členskými bankami. A takto jsme postupovali i v tomto konkrétním případě," přidává se šéf české a slovenské Visy Marcel Gajdoš.
Alza hledá novou banku
Alza momentálně hledá nového provozovatele platební brány. Na výjimku od kartových společností zatím i nadále spolupracuje s Tatra bankou.
"V současné chvíli probíhá výběrové řízení na nového poskytovatele kartových transakcí pro Česko i Slovensko. Oslovili jsme všechny velké banky v obou zemích, včetně několika zahraničních providerů. Novou bránu předpokládáme nasadit v průběhu října," potvrdila mluvčí Alzy Denisa Dlabová.
Alza si skutečně pro zpracování kartových transakcí může vybrat i zahraniční subjekt - ten ale musí mít s kartovými společnostmi dohodnuto, že může v Česku působit. A s poplatky, které jsou pro obchodníky v Česku běžné.
Mluvčí Tatra banky k celé záležitosti s Alzou uvedla jen to, že její banka v první polovině roku komunikovala s kartovými společnostmi a dohodla se na přijetí požadovaných opatření.
Evropská komise chce poplatky snížit
Kartové společnosti evidují i další e-shopy, které postupovaly stejně jako Alza. Podle nich jde však o menší obchodníky a jednotky případů. Ti se snažili využít situace kolem rozdílných sazeb u přeshraničních a tuzemských plateb a pomalé reakce kartových asociací na případy jejich zneužití.
Výrazně dražší tuzemské sazby pro obchodníky v rámci Česka by ale měly být už brzy minulostí. Evropská komise totiž prosazuje, aby u plateb všemi typy karet a ve všech státech EU byla maximální hranice mezibankovního poplatku na úrovni 0,2 procenta u debetních a 0,3 procenta u kreditních karet. Návrhem se má v listopadu zabývat Rada EU a nová regulace by mohla začít platit ve druhé polovině 2015, nejpozději v roce 2016.
Ušetřit část těchto poplatků mohou i dřív. Visa totiž od 1. ledna umožní nižší poplatek i obchodníkovi, jemuž transakci s kartou Visa zajistí zahraniční banka, která na to bude mít v Česku od ní licenci.